חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השטר שחיכה שלושים שנה
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1016 - כל המדורים ברצף
יום של התעלות ומחוייבות
יש חדש
חשוב לעשות, חשוב שהמעשים יאירו
שלום ואחדות
ה"אייכה" של הרבי
גלגולם של נרות
"כאן הוא נמצא"
כבר רואים את הניסים
השטר שחיכה שלושים שנה
שימוש יחיד ללא טבילה

"הרב בנימין הוא כמו אח שלי", אומר יוסי מימון ומניח יד מחבקת על שכמו של הרב בנימין קרניאל, מנהל בית-חב"ד בגדרה. מאחורי חברותם האמיצה, מסתתר סיפור מיוחד ומרגש. ההיכרות ביניהם החלה לפני כמה שנים, כאשר יוסי (43), אז תושב גדרה (וכיום בברזיל), החל לבוא לשיעור-תורה שמסר הרב קרניאל. יום אחד שיתף יוסי את קרניאל בבעיה אישית כאובה – הוא ורעייתו נשואים כבר שנים רבות ועדיין לא זכו לפרי-בטן.

הרב קרניאל הרהר בדברים ואז אמר: "לאור סיפורים ששמעתי, על בני-זוג חשוכי-ילדים שפנו אל הרבי מליובאוויטש לבקש את ברכתו, אני מציע לך ולרעייתך לנהוג על-פי ההדרכה שנתן הרבי – ללמוד היטב את ההלכות הקשורות לחיי הנישואין ולהקפיד על קיומן המלא".

עסקה רוחנית

הרב קרניאל הביט ביוסי וחש כי דבריו צריכים חיזוק נוסף. "שמע, ידידי", הוסיף כעבור רגע, "יש בידי שטרות של דולר שקיבלתי מהרבי בכמה וכמה הזדמנויות. השטרות הללו יקרים לי מאוד, אך אם תקבל עליך ללמוד את ההלכות ולקיימן, אתן לך אחד השטרות הללו".

יוסי השתכנע בחשיבות העניין, וקיבל עליו ללמוד ולקיים. כעבור זמן גילה לרב קרניאל בסוד שהברכה מתחילה להתגשם. עתה נדרש הרב קרניאל לקיים את חלקו ב'עסקה'. "יום אחד סיכמתי עם יוסי שבערב יבוא לביתי ואז אמסור לו את הדולר", מספר הרב קרניאל. "האמת היא שחשתי קושי להיפרד מהשטר שקיבלתי מהרבי, אבל התחייבתי ולא נותרה לי ברירה".

"דולר מהרבי"

דקה לאחר אותה שיחה עם יוסי, צלצלה אימו של הרב קרניאל אל בנה. "יש לי בעבורך דולר מהרבי!", אמרה לו. "הייתי בהלם", מספר הרב קרניאל. "'איך יש לך בשבילי דולר מהרבי?!', צעקתי. ואז אימי החלה לדבר על ביקורה אצל הרבי, עם אבי, לפני כשלושים שנה"...

ומעשה שהיה כך היה: בחודש תמוז תשל"ו נסעו ר' עמוס ורעייתו הגב' הני קרניאל לחצר הרבי. לקראת סוף ביקורם נכנסו אל הרבי ל'יחידות'. שניהם עסקו אז בחינוך והרבי שוחח איתם באריכות על עיסוקם. הרבי אף הרעיף עליהם ברכות לרוב. לבסוף פנה אל האֵם ושאלהּ: 'האם כל בנותייך מדליקות נרות-שבת?'. לאחר שענתה בחיוב, הושיט לה הרבי חמישה שטרות של דולר – שטר לכל אחת ואחת מהבנות. כעבור רגע פתח הרבי את מגירת שולחנו והוציא מתוכה שני שטרות נוספים. "זה בעבור שני הבנים – שלא יקנאו...", אמר בחיוך.

בת תחילה

"כשאימי סיימה לגולל את פרטי אותה 'יחידות' מיוחדת, הוסיפה ואמרה: 'עשיתי עכשיו סדר באחד הארונות ופתאום מצאתי את הדולר שהרבי מסר לי בשבילך ועליו כתבתי דולר מהרבי לבנימין'...  קשה לתאר את ההרגשה שהרגשתי לנוכח גילוי מופלא כל-כך של השגחה-פרטית. עתה היה לי קל יותר למסור ליוסי את הדולר"...

לפני חצי שנה בדיוק, בג' בטבת, נולדה ליוסי ולרעייתו בת, והיא נקראה חיה, על-שם רעייתו הצדקת של הרבי מליובאוויטש. כאמור, יוסי מתגורר כיום בברזיל, שם הוא עושה עסקים "וגם פועל בהפצת יהדות", כדבריו. והדולר המופלא – הוא שוכן קבע בארנקו והולך איתו לכל מקום.


הרב קרניאל ויוסי מימון עם דולר הברכה. השגחה פרטית מופלאה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)