חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:21 זריחה: 6:37 י"ח בתשרי התשפ"ד, 3/10/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כיצד חיו בני-ישראל במדבר?
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1015 - כל המדורים ברצף
השפלה גוררת השפלה
ספרים חדשים
קביעת גבולות כבסיס לאחדות
שליחות
כיצד מושיעים יהודי
זכות הצדקה
כיצד להוכיח
"וניבאו בניכם ובנותיכם"
כיצד חיו בני-ישראל במדבר?
מהו פרי חדש?

כיצד חיו בני-ישראל במדבר?

בפרשת המרגלים ניתן ציון מיוחד לעונת השנה שבה התרחש האירוע: "והימים ימי ביכורי ענבים". פסוק כזה הוא לחם עבור עמוס רובין, שכתב מאמרים רבים על אגרונומיה, זואולוגיה ואקלים בפרשיות השבוע. המאמרים הללו רואים אור בכמה וכמה בימות, ובימים האלה נשלמת עבודת כינוסם לספר.

רובין (72), אגרונום שהתמחה בהדברה ביולוגית של חרקים (שימוש בחרקים 'טובים' כדי להדביר חרקים מזיקים), הוא איש מרתק, איש של ספר ומחקר. בבית-הכנסת שבו הוא מתפלל, בגבעת-שמואל, הוא מרצה מדי שבת בפרשת השבוע. ובכל-זאת "ההנאה הכי גדולה שלי היא, כאשר באמצע דרשתי בבית-הכנסת ניגשת אליי נכדתי הקטנה ומושכת במכנסיי!".

תמונה להסוואה

מאחורי אמירה זו מסתתר סיפור-חיים משפחתי יוצא-דופן. עמוס היה בן יחיד להוריו בעיר מונקץ' שבהונגריה. כמה ימים לאחר שכבשו הנאצים את הונגריה הפקידוהו הוריו בידי ידידים נוצרים, יוזף ומרגרטה שטראוס. ליוזף היה בוסתן עצי פרי סביב הבית, והוא גידל בחצרו גם יונים ובעלי-חיים אחרים. כשנה וחצי הוסתר עמוס בבית הידידים. שם גם פיתח חיבה מיוחדת לצמחים ולבעלי-חיים.

איש לא חשד ביוזף, שנשא תפקיד ניהולי בכיר ברכבת ושתמונה גדולה של היטלר התנוססה בחדר-המגורים בביתו, כי אצלו מסתתר נער יהודי. התמונה נתלתה להסוואה בלבד, וביום קריסת הצבא הנאצי נותצה על-ידו לעיני כל המשפחה.

קצין יהודי

אביו של עמוס, אליהו, נשלח למחנה אושוויץ ואימו, רחל – לברגן-בלזן. לאחר ששוחררה מונקץ' בידי הצבא הרוסי, המתין עמוס בן השתים-עשרה להוריו, מתוך תקווה ששרדו ויחזרו. החוק חייב אז כל משפחה להקצות בביתה חדר למגורי החיילים הרוסים. בבית משפחת שטראוס התגוררו אפוא שני קצינים, אחד מהם רב-סרן. יום אחד גילה עמוס לקצינים כי הוא יהודי. "גם אני יהודי!", קרא הרב-סרן ומיד הכריז בהתרגשות – "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד!".

כעבור כמה שבועות התממשה תקוותו של עמוס. אביו הצליח לברוח מאושוויץ וניצל. גם אימו, שכבר הוכנסה לחדר המבוא לתאי הגזים, הצליחה ברגע האחרון לטפס ולקפוץ מבעד לפשפש קטן, היישר לתוך טרנספורט של אסירים לעבודה. "מעשה ניסים ממש!", אומר רובין.

חרקים מהמקורות

כמה חודשים לאחר מכן, בפסח תש"ו, עלה עמוס ארצה, לבדו, באנייה 'קאהירו סיטי'. בראשית חודש אב, ימים אחדים לפני בר-המצווה שלו, הצטרפו אליו גם הוריו.

רובין מימש את אהבתו הישנה לאגרונומיה, בלימודים בפקולטה לחקלאות ברחובות, ולאחר מכן בעבודה במכון וולקני ובמתן ייעוץ לחקלאים. כיום הוא עוסק בעיקר בהיבטים הנ"ל במקרא. מחקריו עוסקים בתנאי המחיה של בני-ישראל במדבר, בסוג עצי השיטה ששימשו אותם לבניית המשכן, ואפילו בזיהוי עכשווי של חרקים ששמם מופיע במקורות. אך את שיא הנחת שלו הוא שואב מילדיו ומנכדיו. "העובדה שזכיתי לעלות ארצה, לעסוק בתורה ובחקלאות, ולגדל כאן ילדים ונכדים, היא נקמתי המתוקה בהיטלר יימח-שמו", הוא מכריז.


רובין בחדר עבודתו. הנקמה המתוקה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)