חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 י' בניסן התשפ"ד, 18/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חג לבן וכשר למהדרין
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1013 - כל המדורים ברצף
לא לשכוח להביא ערבים
ספרים
אחדות אמיתית בחודש השלישי
חג-השבועות
מעלת התהילים
השיבה הביתה
נקודת האמת
בציפייה לגאולה
חג לבן וכשר למהדרין
חג בערב-שבת

 

הרב וייטמן: פיקוח יום-יומי על שש-מאות וחמישים מחלבות

המחלבות עבדו בשבועות האחרונים ברציפות. בשבוע האחרון הוכפלה תצרוכת החלב של האזרח הישראלי הממוצע פי שלושה מבכל שבוע אחר בשנה. אין ודאות שכל המצטיידים במוצרי חלב לקראת חג השבועות גם יודעים את הטעם לכך, אך גם בזה יש משהו מהמסורת.

הממונה על כשרות מוצרי החלב של תנובה, הוא הרב זאב וייטמן. מלשכתו, בבניין המנהלה הראשי, ליד צומת גלילות, הוא חולש על כשש-מאות וחמישים מחלבות, שמתוצרתן מעבדת החברה קרוב למאתיים מוצרי חלב שונים. לא רק מוצרי החלב הם בפיקוחו, אלא גם מוצרי הבשר, הדגים ושאר ירקות מבית היוצר של החברה.

מהפכת כשרות

קודם בואו לתנובה שימש הרב וייטמן רב הקיבוץ כפר-עציון. בתפקידו זה הכיר לעומק את ההיבטים ההלכתיים של החקלאות. לפני שתי שמיטות החל להוביל מהלך כלל-ארצי, שנועד להתאים את המשק החקלאי בארץ לדיני השמיטה, בלי להסתמך על  'היתר המכירה'. את תכניתו הגדולה פרסם בספר, שעורר בשעתו עניין רב.

עם פטירתו הפתאומית של הרב יחזקאל דאום, רבה הקודם של תנובה, נקרא הרב וייטמן למלא את מקומו. יודעי דבר אומרים, כי בשנות כהונתו חולל מהפכת כשרות במשק החלב הישראלי. כעשרה משגיחי כשרות מסיירים ללא הרף במאות המחלבות. מהמחשב בלשכתו הוא עוקב אחר הדוחות השוטפים שמעבירים לו המשגיחים. "הנה דוח טרי מהבוקר", הוא מציג לפנינו. "המשגיח שביקר במושב הנגב מאשר את כשרות החלב. משגיח אחר ביקר בארבע ורבע לפנות בוקר במחלבה שבכפר-יחזקאל. בקיבוץ מפלסים פסל המשגיח את החלב, מפני שעורבב בו חלב שנחלב בשבת".

מערכת ממוחשבת

מערכת משוכללת, שבה צגי מחשב רבים, מאפשרת תצפית מקוּונת על רבות מהמחלבות. באחד הצגים נראית חליבה המתבצעת ברגע זה בכפר הערבי אקסל, שליד נצרת-עילית (בפיקוח משגיח, כמובן). על צגים אחרים נראות חליבה בקיבוצים בית-קמה ושפיים ובמקומות נוספים.

שתי הסוגיות העיקריות שעליהן מפקחים הרב וייטמן ואנשיו הן – השגחה על החליבה במקומות שאינם יהודיים, כדי להימנע מ'חלב עכו"ם', וזהירות מערבוב חלב שנחלב בשבת, שלא כדין.

ניתוחים כהלכה

יש גם בעיות כשרות מוּכרות פחות. למשל, בפרות חולבות נוצרת בעיה בקיבה, אשר מתעקלת לעיתים לכיוון לא-נכון ופוגעת בתזונת הפרה ובתנובת החלב שלה. תיקון הבעיה נעשה בניתוח, אולם רבים מהניתוחים נעשים בדרך שמטריפה את הפרה ואת חלבהּ. בהתייעצות עם וטרינרים מצא הרב וייטמן דרך לנתח את הפרה בלי לפגוע בקיבתה. כל ניתוח כזה ברפתות שבפיקוחו מתבצע לעיני משגיח כשרות. "מדובר בשניים-שלושה ניתוחים מדי יום", מבהיר הרב וייטמן.

צוותים אחרים של משגיחים יוצאים למדינות העולם, לפקח על ייצור חומרי-גלם לתעשיית החלב. בנסיעות האלה המשגיחים מרבים לפגוש בשליחי חב"ד ואף להיעזר בהם. וכך, משגיחי הכשרות הנשלחים לייבא ארצה מזון כשר, מוצאים עצמם לא-פעם נהנים מאוכל כשר למהדרין מהמזווה האישי של השליח המקומי.


 
תגובות
4.
שאלות כשרות
יעקב-30/04/08 11:12
3.
אבקת חלב נכרי
פינחס-29/04/08 22:44
2.
נראה לי שלשטראוס יש
דוד-03/12/07 11:27
1.
הכשר של מעדני פרי ביו
סיגל-03/12/07 09:11

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)