חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ד בכסליו התשפ"ב, 28/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ירושלים והכותל בבולים
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1012 - כל המדורים ברצף
כאיש אחד, בלב אחד
יש חדש
שתי ספירות כהכנה לשבועות
תורה במדבר
זהירות של חסיד
מאחורי הלוחמים
כינוסי אחדות
בציפייה לגאולה
ירושלים והכותל בבולים
חג צמוד לשבת

 

בני ובולי ירושלים. יום-יום בכותל המערבי  

בני קלינר, "דור שביעי בירושלים", מצא דרך מקורית לזכור ולציין את שחרור העיר העתיקה והכותל המערבי. בידו אוסף בולים, מעטפות וחותמות הדואר שבהם נראה הכותל המערבי. כשמונים בולים מהארץ ומהעולם, לא תאמינו מאילו מדינות.

קלינר (66), גמלאי של האוניברסיטה העברית ומומחה לשימור ושחזור ספרים עתיקים, החל לאסוף בולים מגיל עשר. שלוש שנים קודם-לכן עוד צעד יד ביד עם אביו, לתפילה ליד הכותל המערבי. אחר-כך נמנע הדבר מיהודים, ובמשך כתשע-עשרה שנים אפשר היה רק להשקיף אל הכותל ממרומי הר-ציון.

חותמת מצרית

במלחמת ששת-הימים לחם קלינר באזור חברון וגוש-עציון. לעיר העתיקה הגיע עם חבריו מהחטיבה הירושלמית, יומיים-שלושה לאחר השחרור. זיכרון המפגש המחודש עם אבני הכותל מעלה בו רטט עד היום. "המקום היה צר מהכיל את ההמונים שזרמו לשם. דחפורים עמלו להגדיל את הרחבה שלפני הכותל. ובתוך כל ההמולה הזאת מצאתי את עצמי נצמד לכותל, מלטף ומזיל דמעה". מאז, אגב, קלינר מקפיד לפקוד את הכותל בכל בוקר – גם בשבתות ובחגים – ולהתפלל שם תפילת ותיקין.

תחביב הבולים של קלינר מתרכז באוספים מיוחדים: בולים ישראליים, בתי-כנסת, התפתחות הדפוס, וכיוצא בזה. את אוסף הבולים על הכותל החל לטפח כאשר נתקל במעטפה שעליה חותמת של הדואר המצרי, על בול ישראלי שעליו תמונת הכותל המערבי. החיבור המפתיע הוליד את הרעיון.

מסומליה ומהאיים האנטיליים

באוסף שברשותו גלויה מימי המנדט הבריטי, ועליה בול שבו מודפסת תמונת הכותל והמילה 'פלשתינה' בעברית, אנגלית וערבית. מעטפה שעליה בול הכותל של מִנהלת-העם (פעלה בתקופת-הביניים שבין המנדט לקום המדינה. אז עוד השתמשו בבולים של הקרן-הקיימת). מעטפת דואר שעליה הֶדְפֵּס: "5.6.1967 – יום ראשון לפתיחת הדואר בירושלים השלמה". בול של תנועת בית"ר המנציח את התעקשות אנשי התנועה לתקוע בשופר ליד הכותל, במוצאי יום-הכיפורים, על אפם ועל חמתם של הערבים והאנגלים.

האוסף הוצג בכמה תערוכות (בקרוב יוצג שוב בבנייני-האומה), ואפשר למצוא בו בול אוסטרי מלפני שבעים שנה, עם הכותל; בול מפנמה המנציח את מעמד ברכת-הכוהנים ליד הכותל; בולים שעליהם הכותל מסומליה, מאוסטריה, מבולגריה, מאורוגווי, מרומניה, מנדרלנד שבאיים האנטיליים ועוד. כעשרים מהבולים מנציחים ביקורי אישים מהעולם, לאו-דווקא יהודים, בכותל, מתפללים או טומנים פתק.

הבול החסר

הבול המפתיע ביותר הונפק בתימן. בבול נראים מלך על כיסא מלכותו ומלכה הניצבת לפניו כשברקע הכותל המערבי. על הבול עצמו כתוב (באנגלית): "ביקור מלכת שבא אצל המלך שלמה". גם הבול מגמביה האפריקנית, שבו נראה יהודי חרדי על רקע הכותל, מפתיע משהו.

קלינר משוכנע שבידיו כמעט כל הבולים ופריטי הדואר הקשורים בכותל. עד כה ידוע לו בבירור על בול אחד ויחיד שאינו ברשותו. מדובר בסדרה של שמונה בולים, המחוברים זה לזה, שהונפקו על-ידי הדואר האמריקני לפני כשבעים ושש שנים. על שבעה בולים דיוקנאות של שבעה רבנים חשובים, ועל הבול השמיני – הכותל המערבי. קלינר ניסה לרכוש את הסדרה במכירה פומבית, אך אספן מתחרה גבר עליו וזכה בבול הנכסף.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)