חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסע וירטואלי בעולם שנשרף
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1009 - כל המדורים ברצף
ההרס נהפך למטרה
יש חדש
הקדמה לקבלת גזֵרותיו של ה'
אמת ושקר
עבודת אמת
שליחות נסתרת
שתי נקודות-מבט
בציפייה לגאולה
מסע וירטואלי בעולם שנשרף
לא להוציא

 

סלע והתקליטור. הדוגמית נהפכה להפקה שלמה

לפני כמה שנים ארגן עקיבא סלע מסע שורשים משפחתי לאירופה. למעלה מעשרים נפש, מהצד שלו ומהצד של אשתו, התאחדו לסיור משותף במחוזות הצמיחה של שתי המשפחות. האוטובוס שהסיעם גמא בעשרה ימים יותר משלושת-אלפים קילומטרים, שהחלו בווילנה הליטאית והסתיימו בוורשה הפולנית.

במסע השתתפו תשעה גברים וחסַר להם עשירי למניין. סלע דאג מראש לברר את כתובות בתי-הכנסת ושעות התפילה, בכל תחנות מסעם. "יוצא מן הכלל היה היום שבו נסענו למחנה ההשמדה מיידנק", מספר סלע. "היה ברור לי שנפגוש שם יהודים רבים ושלא יקשה עלינו להשיג מניין. אבל המציאות טפחה על פנינו. שעות התהלכנו שם, מחפשים בין אלפי המבקרים נפש יהודית אחת, ולא מצאנו".

לצאת ולצלם

כשחזר סלע מהמסע נתקל בתקליטור המציע סיור וירטואלי בדגם ממוחשב של בית-המקדש. כך נולד במוחו רעיון להפיק תקליטור של מסע וירטואלי באירופה היהודית שהושמדה בשואה. כאן אין צורך לבנות דגם ממוחשב, אלא לצאת לשטח ולצלם. "אמרתי לעצמי שאם רק מעטים מיהודי העולם באים לבקר במקומות שבהם שגשגה ופרחה יהדות מפוארת וכשליש מעמנו נשרף – אביא את המקומות הללו אליהם!".

סלע (61), תושב ירושלים, שימש בעבר ראש המִנהל הפדגוגי במשרד החינוך. לאחר מכן ניהל את 'המועצה העולמית לחינוך תורני-עולמי', עמותה ליד הסוכנות היהודית, ונשא בתפקידים אחרים שעניינם חינוך.

שלוש שעות וחצי

בדיקה קצרה שלו העלתה כי מדובר בהפקה מורכבת ויקרה מאוד. הוא ביקש להפיק דוגמית, בת כמה דקות, שאותה יהיה אפשר להציג לפני משקיעים פוטנציאליים. כאן נוצר חיבור בינו ובין מגמת המולטימדיה ב'מכללת ירושלים', בראשות הרב קופרמן. הם בחרו בגטו פראג ובמחנה טרזיינשטט הסמוך. הבחירה נבעה בעיקר מהסיבה שמחנה טרזיינשטט – שלא כאושוויץ, מיידאנק ומחנות אחרים – נשאר שלם ולא נהרס בידי הגרמנים לקראת סוף המלחמה.

"לאחר עבודת מחקר והכנה, ועם תקציב זעום, יצאתי לפראג עם ראש המגמה, יוסי קליין. צילמנו במצלמה פנורמית, המאפשרת צילום היקפי של שלוש-מאות ושישים מעלות. כעבור שלושה ימים חזרנו ארצה כשבאמתחתנו כעשרים שעות צילום". חמש הדקות שתכנן סלע להכין כדוגמית, נהפכו להפקה מרגשת של כשלוש שעות וחצי – 'מסביב לכיכר' שמהּ.

להלך בסמטאות הגטו

כשנה וחצי נדרשו להכנת התקליטור המאפשר לשבת מול צג המחשב ולחוש כמהלֵך בסמטאות הגטו היהודי העתיק של פראג, בבית-הכנסת של המהר"ל, בכיכר המרכזית של מחנה טרזיינשטט, במפקדה הנאצית, ובעוד עשרות נקודות שבהן נחרץ גורלם של כמאה ועשרים אלף יהודים.

התקליטור משלב שיטת צילום ייחודית עם יישומים טכנולוגיים המעצימים את חוויית הסיור. אפשר להתמקד במִבנים המצולמים ו'להיכנס' לתוכם. שם אפשר לקבל מידע על המקום, או להיעזר בשירותיו של מדריך קולי המספר ומסביר. כמו-כן ניתן לצפות בעדויות ניצולי המחנה. לתקליטור מצורפת חוברת הדרכה, שבה מידע היסטורי וסטטיסטי. סלע סבור שהתקליטור יכול לשמש כלי לימוד מקורי גם במוסדות החינוך (טל' 050-5287379).


 
תגובות
1.
מוצר חשוב
יונתן חורש-07/05/06 15:31

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)