חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:12 זריחה: 6:37 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש כולל, כימאי, יבנה לכם את המשכן
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1002 - כל המדורים ברצף
אי-אפשר לצאת מהמשחק
יש חדש
להתרחק מאכזריות
עשיר ועני
תלוי מה קודם
עין טובה לרופא
האש שמאחורי הכפייה
בציפייה לגאולה
ראש כולל, כימאי, יבנה לכם את המשכן
שם חדש בכתובה

 

הרב מוזס ו'שולחן הפנים'. רצה להמחיש לילדיו

כשבניו ובנותיו למדו ב'חדר' ובבית-הספר על המשכן וכליו, החליט הרב ברוך מוזס להמחיש להם את הדברים באמצעות דגמים של המשכן וכליו, שבנה במו-ידיו מקרטון. הילדים הביאו את הדגמים לכיתותיהם ועוררו תשומת-לב רבה. מורים מכיתות נוספות פנו אליו בבקשה לבנות גם בעבורם דגמים. בעקבות זאת החליט הרב מוזס לפתח את הנושא. זה היה לפני למעלה מעשר שנים. כיום ערכות של כלי המשכן, פרי תכנונו ויצירתו, נמכרות באלפים, לתלמידים ולמוסדות חינוך.

בשלב הבא החל לבנות דגמים גדולים יותר של כלי המשכן, בחמישית מגודלם המקורי. העניין זכה לתנופה מיוחדת כאשר המרכז הפדגוגי של משרד-החינוך הזמין אצלו כמות נכבדה של כלים כאלה. הכלים – מזבח הזהב, שולחן הפנים, הארון, המנורה (בשתי גרסאות), קרשי המשכן ועוד – עשויים בעיקר מעץ, אך גם מחומרים אחרים. בעת האחרונה החל לייצר כלים קטנים יותר, שגודלם כעשירית מהגודל המקורי.

ההולנדים הצילו

הרב מוזס (77) הוא דמות יוצאת דופן, ומאחוריו סיפור-חיים מיוחד במינו. הוא נולד בהאג. הוריו, כמו רוב בני משפחתם, נספו במחנה-הריכוז טרבלינקה. בתקופת האימים הסתתר ברוך, שהיה אז כבן שלוש, עם שני אחיו ואחותו, בבית זוג הולנדים מחסידי אומות העולם.

על זיכרונותיו מתקופה נוראה זו אומר הרב מוזס: "ברוך ה' אינני זוכר כמעט דבר, שאם לא-כן, ספק אם יכולתי לגדול ולחיות כאדם שפוי". לאחר המלחמה נאספו ברוך ואחיו על-ידי דודו ודודתו (אחות אימו), היחידים מבין הבוגרים במשפחתם שהצליחו להסתתר ולשרוד. בביתם גדלו השניים.

כמיהה לתורה

ברוך למד בבתי-ספר ממשלתיים וכשהגיע לתיכון נרשם לסדנה למלאכת-יד. עד מהרה התגלה כישרונו המיוחד בכל הקשור לעבודות יצירה. הוא לא יכול היה לנחש כי לימים יתועל כישרונו זה לבניית המשכן וכליו. זאת, כפי שאיש לא יכול אז לשער כי יום יבוא וברוך יקים משפחה של אחת-עשרה נפשות, וכי אף יעמוד בראש 'כולל' בירושלים.

הוא למד כימיה וקיבל תואר של מהנדס כימיה. כל אותה תקופה חש כמיהה פנימית לחיי מצוות מלאים ולתורה. אמנם הוא למד פה ושם תורה, במסגרות לא-מחייבות, אך שאף להרבה יותר מזה. יום אחד קם ונסע לארץ, ללמוד במסגרת רצינית ומסודרת.

לומדים ומייצרים

הוא הגיע לישיבת בית-הכרם, ולמד אצל הרב ישראל קליינר, שעמו הוא קשור עד היום. לאחר מכן נשא את רעייתו, ילתה-שרה, ילידת אמסטרדם. הם עלו לארץ והתיישבו בירושלים. הרב מוזס הוסיף ללמוד תורה, ואחרי-כן גם ללמד אחרים. הם מתגוררים בשכונת בית-וגן ויש להם תשעה ילדים ("וגם נכדים, ברוך ה'").

בכשלושים השנים האחרונות עומד הרב מוזס בראש 'כולל' לאברכים בעלי-תשובה, הנקרא 'בית-מדרש לתורה' בירושלים. אחרי שעות הלימוד מסייעים לו האברכים בייצור כלי המשכן, וכך משתפרת גם הכנסתם. על המלאכה כולה מנצח, כמובן, הרב מוזס, המשלב ידע תורני עם הבנה טכנית וניסיון רב, "בחכמה ובתבונה ובדעת ובכל מלאכה" (טל' 02-6433783).


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)