חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:41 ז' בתמוז התשפ"ב, 6/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מתווה הדרך לשימוש בתקשורת
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1000 - כל המדורים ברצף
אלף גיליונות, כעשרים שנה
עניינו העיקרי של המקדש
סיפורי חסידים
צדקה בלי גבול
סיפורים וחידושים
לנצל את ההשפעה
בציפייה לגאולה
מתווה הדרך לשימוש בתקשורת
רב זמין
שני צדדים למטבע
לגליון האלף
מכתבים לגיליון ה-1000

 

הרבי מליובאוויטש. 'שיחות לנוער' כהשראה ל'שיחת השבוע'

חשבנו מי האישיות הראויה לכבד את הגיליון החגיגי הזה, במדור שאירח כאלף מרואיינים נכבדים ורבי-פעלים, לצד אנשים שמאחוריהם סיפורי-חיים מרתקים. מהר מאוד התברר כי מן הראוי להקדיש מדור זה למי שהשפיע יותר מכול על עיצוב דמותו של הגיליון. מי שברוחו הגדולה – רוח של אהבת-ישראל אמיתית כלפי כל יהודי – התווה את אופיו של 'שיחת השבוע' בכלל ואת צביונו של מדור זה בפרט. אין צורך לנחש, התצלום כבר מסגיר את בחירתנו.

כשאנו חוגגים אלף גיליונות, שכל ייעודם הפצת יהדות וחסידות – מעניין לעקוב אחר יחסו של הרבי מליובאוויטש למדיה התקשורתית בכלל. גם בעניין זה פרץ הרבי דרך, שכיום הכול צועדים בה בביטחה.

עמוד לפרשת השבוע

כבר לפני כחמישים שנה יזם הרבי שידור שיעורי 'תניא' בתחנות הרדיו בארץ ובארה"ב. על הטענה, כי הרדיו אינו כלי ראוי להשמעת דברי-קודש, ענה: "עניין הבריאה אינו אלא בכוחו של הקב"ה בכבודו ובעצמו... על-אחת-כמה-וכמה שכן הוא בנוגע ל'רדיו', כוח אדיר שהכניס הקב"ה בטבע, שעל-ידו נשמע קולו של המדבר מסוף העולם ועד סופו, וברגע כמימרא. ומכיוון שכל העולם נברא 'בשביל התורה ובשביל ישראל', פשיטא שגם כוח אדיר זה נברא כדי לנצלו לענייני קדושה".

זו גם הייתה גישת הרבי לפרסום ענייני יהדות בעיתונות. מר נח מוזס, מבעלי 'ידיעות אחרונות', ביקר בשעתו אצל הרבי. לאחר מכן כתב לו הרבי: "לדעתי יש הכרח גדול שבעיתון שהוא בבעלותו, בהשגחה עליונה, יוקדש על-כל-פנים עמוד או יותר, מדי שבוע בשבוע, לענייני פרשת השבוע, מצוות שזמנן בשבוע זה, בהוספת דברי הלכה למעשה בעניינים האמורים".

הצידוק לקיומו של עיתון

בשיחה עם מר אלתר ולנר, כתב 'הצופה' ומנהל סוכנות עתי"ם, אמר הרבי: "עיתון צריך להיעשות מתוך עבודת ה'. על העיתון לשמש מקור כוח לחיזוק היהדות בעם-ישראל – אחרת אין שום צורך בקיומו של העיתון".

באותה שיחה הביע הרבי הסתייגות מעצם קריאת העיתונים: "עצם קריאת העיתון הוא עניין של ביטול תורה, אבל כיום – שנתמעטו הדורות – יש הצדקה לעיתון, וההצדקה היחידה היא שהעיתון נועד למי שאם לא היו קוראים את העיתון הדתי, היו קוראים דברים אחרים, שלא בקדושה, וממילא העיתון הדתי מונע התרחקות יהודים אלו מיהדות".

מקור ההשראה

על הטלוויזיה התבטא בחריפות רבה. הרבי ציין, כי באמצעותה מכניסים יהודים לתוך ביתם דברים שבעבר היו נזהרים אפילו שלא לעבור לידם ברחוב, ובכלל זה איסורים שעליהם נאמר 'ייהרג ואל יעבור'. ועם זה, מכיוון שיש מי שצופים בטלוויזיה, יש להשתמש בה להפצת התורה והחסידות, כדי שגם יהודים אלה ייחשפו לאור היהדות.

עוד קודם נשיאותו החל הרבי להוציא-לאור ירחון לציבור הרחב – 'שיחות לנוער' שמו. בביטאון הזה, שנדפס בכמה שפות, הובאו סיפורים מכל חוגי היהדות ומכל העדות, לצד תיאור דמותם של גדולי-ישראל מכל שבטי ישראל. 'שיחת השבוע' שאב השראה רבה מאופיו של 'שיחות לנוער' ורבים מהסיפורים שהובאו אצלנו נלקחו משם.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)