חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 כ"ט בסיון התשפ"ב, 28/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אלף גיליונות, כעשרים שנה
עמדה שבועית

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1000 - כל המדורים ברצף
אלף גיליונות, כעשרים שנה
עניינו העיקרי של המקדש
סיפורי חסידים
צדקה בלי גבול
סיפורים וחידושים
לנצל את ההשפעה
בציפייה לגאולה
מתווה הדרך לשימוש בתקשורת
רב זמין
שני צדדים למטבע
לגליון האלף
מכתבים לגיליון ה-1000

פתאום מתברר עד כמה נשזר 'שיחת השבוע' בשגרת השבת של מאות-אלפי משפחות בישראל. כמו גביע הקידוש, כמו החלות, כמו זמירות השבת

תשע-מאות ותשעים ותשעה גיליונות אנחנו כתבנו ואתם קראתם. הפעם, לקראת גיליון האלף, אתם כתבתם ואנחנו קראנו. מאות מכתבים. כל אחד מיוחד ומרגש מחברו. סיפורים, שירים, ציורים. קיבלנו מכתבים ותגובות גם בעבר, אבל כמות המכתבים ותוכנם גרמו לנו לחוש דבר-מה שעד כה לא עמדנו על מלוא עוצמתו.

בעבר, כשאחד הקוראים היה אומר שבלי 'שיחת השבוע' נפגעת אווירת השבת שלו, הדבר נשמע כמחמאה נעימה, אבל מוגזמת. עכשיו חשנו לראשונה עד כמה נשזר הגיליון השבועי בשגרת השבת של מאות-אלפי משפחות בישראל. הגיליון נעשה חלק בלתי-נפרד מאווירת השבת, כמו גביע הקידוש, כמו החלות, כמו זמירות השבת. זה מאוד מחמיא, אבל עוד יותר מחייב.

בשם כל הצוות העמל על עריכת הגיליון, הדפסתו והפצתו, אנו מודים לכם על מכתביכם המרגשים. בעולם התקשורת והעיתונות יש תחלופה גבוהה, ואנשים מתחלפים ועוברים מכלי-תקשורת אחד למשנהו. כאן הצוות המסור כמעט לא השתנה, ורובו-ככולו שותף לעשיית הגיליון כמעט מגיליונו הראשון. עשרים שנה אנשים עמלים מדי שבוע, כדי לספק לכם את הגיליון הטוב ביותר, העשיר ביותר והמעניין ביותר. מכתביכם ותודותיכם ממחישים כי יש שכר לפועלם.

שני צדדים

עשיית הגיליון מלוּוה בהתלבטויות לא-קלות. האם ראוי לכתוב על אקטואליה בעלון שבת, שמחולק ברובו בבתי-הכנסת? האם אין הציבור רוצה לנוח בשבת מהעיסוק באקטואליה של ששת ימי החול? ואולי דווקא השבת ובית-הכנסת הם הזמן והמקום לנקות את הראש מהמולת התקשורת המקיפה אותנו בימות החול, ולהביט בשאלות הזמן מבעד למשקפיה של התורה.

בגיליון זה אנחנו מנסים לקחת רעיונות עמוקים, לתמצתם ולהגישם בשפה בהירה וקלה לקליטה. האם בכך אנחנו סוללים לפני הציבור הרחב גשר אל התורה, או שהעיבוד הקל והמתומצת נעשה תחליף ללימוד רציני ומעמיק?

אלה שאלות שאנו-עצמנו מהרהרים בהן לא-אחת. פעמים שאנו נוטים לצד זה ופעמים גובר הצד השני. בגיליון החגיגי הזה החלטנו להציג את השאלות הללו לכמה וכמה רבנים ועורכים, שמתמודדים אף הם עם שאלות דומות. לכל שאלה הבאנו שתי עמדות, שמשקפות למעשה את מרחב ההתלבטות שבו אנחנו נעים. כדאי לזכור תמיד כי למטבע שני צדדים.

מגבלות המקום

זה המקום להביע התנצלות לפני כל מי ששיגרו אלינו במשך השנים מכתבים, ידיעות, תקליטורים וספרים, ולא זכו לפרסום. לצערנו גם מבין מאות המכתבים שנתקבלו לקראת גיליון האלף יכולנו לפרסם מעט מזער. מגבלות המקום אינם מאפשרים לנו לפרסם כל בקשה וכל פנייה, ואנו משתדלים לבחור את מה שנראה לנו חשוב ומועיל יותר לציבור. אך טבעי שכותב, מפיק ומחבר סבור כי יצירתו היא החשובה ביותר, אבל אין לנו לסמוך אלא על מיטב שיקול-דעתנו, ושגיאות מי יבין.

להמשיך הלאה

רבים שואלים אילו שינויים צפויים בגיליון לאחר גיליון האלף. חשבנו וניתחנו ובדקנו אפשרויות, והגענו למסקנה שלפעמים המשך המתכונת הקיימת הוא הדבר הנכון. יהיו שינויים, אבל כנראה לא דרמטיים, מתוך קשב ללב הציבור. נשפר את חזותו של הגיליון, והוא יהיה צבעוני ונאה יותר. ובעיקר – נשתדל ונתאמץ להביא לכם מדי שבוע את החומר הטוב, המקורי והמעניין ביותר.

נישא שבח והודיה לקב"ה ששלח את ברכתו במעשה ידינו. נתפלל שנוסיף לראות הצלחה בפועלנו, ושלא תצא חלילה תקלה מתחת ידינו. ושנזכה בקרוב ממש לבשר על דפי הגיליון על בואו הקרוב של משיח-צדקנו, בגאולה האמיתית והשלמה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)