חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רפואה
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 999 - כל המדורים ברצף
טוב שנופלות המסכות
יש חדש
'מודה במקצת' בחיים הרוחניים
רפואה
פנים אל פנים
סליחה משמים
לקרב כל יהודי
בציפייה לגאולה
ד"ר לחינוך מבאר את התלמוד והזוהר
שאלות של יושר

חובה לשאול רופא

הנתקל בבעיות בריאות מחובתו לשאול בעצת רופא, וה' יתברך ישלח לו רפואה ויחזקהו ויאמצהו בגשמיות וברוחניות. כך צריך לנהוג על-פי התורה, כפי שנאמר (שמות כא,יט) "ורפא ירפא": "ורפא" – על-פי חכמת הרפואה, "ירפא" – הרופא האמיתי יתברך ויתעלה.

(אגרות-קודש)

השבת מביאה רפואה

חכמינו ז"ל אמרו (שבת יב): "שבת היא מלזעוק ורפואה קרובה לבוא". כלומר, השבת מביאה רפואה. זהו שרמז הכתוב (שמות כא,יט): "רק שבתו ייתן ורפא ירפא" – על-ידי שמירת שבת מגיעים ל"ורפא ירפא" – באה רפואה לעולם.

(תורת לוי יצחק)

שני סוגים במחלות

שני סוגים יש במחלות - יש מחלות טבעיות, הבאות כדרך מנהגו של עולם, ויש מחלות על-טבעיות, שאינן ממנהגו של עולם. על הסוג השני נאמר (שמות טו,כו): "כל המחלה... לא אשים עליך" - הקב"ה מבטיח שמלכתחילה לא יביא עלינו את המחלות העל-טבעיות האלו. ואילו על הסוג הראשון נאמר (שמות כג,כה): "והסירותי מחלה  מקרבך". המחלות עלולות לבוא, אבל הקב"ה מבטיח שיסירן מאיתנו.

(אור התורה)

רפואה נצחית

"כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך, כי אני ה' רופאך" (שמות טו,כו). הישועה הבאה מאת ה' יתברך היא נצחית, מה-שאין-כן ישועה הבאה על-ידי שליח. הקב"ה מודיע, שהואיל ו"אני ה' רופאך", הרפואה היא נצחית.

(תכלת מרדכי)

מניעת המחלה

סולטן מצרים אמר לרמב"ם, רופאו: כל ימיי הנני בבריאות טובה, ולא ניתנה לי ההזדמנות לבחון את יכולתך ברפואה. השיבו הרמב"ם: גדולתו של רופא במניעת המחלה היא יותר מברפואתה. כפי שנאמר אצל גדול הרופאים, הקב"ה – "כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך כי אני ה' רופאך".

מחבל בעצמו

רוב המחלות באות על האדם באשמתו, בהעדר ידיעתו איך להתנהג בימי בריאותו; כמו שהסומא, מפני שהוא חסר הראות, נכשל תמיד ומחבל בעצמו ועושה חבורות גם לזולתו.

(כתבי הרמב"ם)

אין רשות לייאש

פעם אחת חלתה הרבנית רבקה, רעייתו של הרבי מהר"ש מליובאוויטש, במחלת ריאות, והרופאים נואשו מרפואתה. אמר חותנה, ה'צמח-צדק': מדברי חכמינו ז"ל שאמרו "מכאן שניתנה רשות לרופא לרפאות" (בבא-קמא פה) – אנו למדים שלרופא ניתנה רשות רק לרפא, אבל לא לייאש חלילה.

לתקן מה שמקלקלים

אצל הקב"ה נאמר (שמות טו,כה) "אני ה' רופאך" פעם אחת, ואילו אצל רופא בשר-ודם נאמר "ורפא ירפא" – פעמיים. כי רופאים בפעם הראשונה הם לפעמים מקלקלים, ואחר-כך הם מרפאים את מה שקלקלו.

(רבי חיים-עוזר גרודנסקי)

מדרכי השם

הואיל והיות הגוף בריא ושלם מדרכי השם הוא, שהרי אי-אפשר שיבין או ידע דבר מידיעת הבורא והוא חולה, לפיכך צריך האדם להרחיק עצמו מדברים המאבדים את הגוף, ולהנהיג את עצמו בדברים המברים והמחלימים.

(רמב"ם, הלכות דעות)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)