חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:30 כ"ה בכסליו התשפ"ד, 8/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חינוך
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 992 - כל המדורים ברצף
למעלה מבינת אנוש
בציפייה לגאולה
ספרים חדשים
הצער שלפני היציאה לגלות
חינוך
כדאי להאריך
הטנק שלא ירה
להיצמד להוראות
הגבורה היהודית בשואה, שירים וסיפורים
מעבר לפני המתפלל

 לבוא עם הילדים

"כי איך אעלה אל אבי והנער איננו אתי" (בראשית מד,לג). איך נרהיב עוז לעלות ולעמוד לפני אבינו שבשמים, בשעה ש"הנער איננו איתי", כשבנינו אינם הולכים בדרך אבותיהם! "כי עבדך ערב את הנער" – הלוא אמרנו בנינו ערבים בעדנו!

(רבי מאיר מפרמישלן)

 לדאוג לקטנים

יש גדולים המתבודדים בפינתם ודואגים לעצמם בלבד. מרמזת לנו התורה, שאין דעת המקום נוחה מהם. זהו שנאמר (בראשית מד,כג): "אם לא ירד אחיכם הקטן אתכם, לא תוסיפון לראות פניי" - אם לא תיקחו אתכם את הקטנים, ללמדם ולהדריכם, אין הקב"ה חפץ בכם. 

(רבי לוי יצחק מברדיצ'ב)

 הצעירים יתבעו

ימים יבואו והדור הצעיר יבוא בתביעה נפשית אל מנהיגיו: מפני-מה לא הוכחתם אותנו על דרכנו?! מדוע לא אמרתם לנו את האמת?! מפני-מה לא הוריתם לנו את דרך החיים - כיצד עלינו להתפלל, איך עלינו ללמוד תורה ולקיים את המצוות כראוי ובשמחה.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

 חובה על הכול

התורה דיברה כנגד ארבעה בנים, ובכללם מי שאינו יודע לשאול. ללמדנו שמוטלת חובה קדושה על כל אחד ואחד לעסוק בהצלת נפשות. אין נקי מעבודת-קודש זו. צריך להתעסק גם עם מי שהם מורדים ובועטים בערכי היהדות, ולקרבם בדרכי נועם ובפנים מסבירות.

(הרבי מליובאוויטש)

 מסירות-נפש

על הפסוק "ויגש אליו יהודה" (בראשית מד,יח) אומרים חז"ל כי יהודה היה מוכן להילחם ביוסף, כדי להציל את בנימין. יהודה מסר את נפשו בעבור ילד אחד, והדבר מלמדנו שיש למסור את הנפש בעבור חינוך יהודי של ילד אחד, שיתנהג כפי שראוי ליהודי לנהוג.

(ליקוטי שיחות)

 חצי שעה של מחשבה

כשם שהנחת תפילין בכל יום היא מצווה מהתורה, המוטלת על כל יהודי, בין שהוא גדול בתורה ובין שהוא יהודי פשוט, כך יש חיוב גמור על כל אדם מישראל לחשוב בכל יום לפחות מחצית השעה על חינוך בניו ובני ביתו. עליו לעשות כל שבכוחו ואף למעלה מכוחו כדי לפעול עליהם שילכו בדרך הנכונה.

(הרבי הרש"ב מליובאוויטש)

 להתייגע במוח ובלב

הדוגמה מהנחת תפילין היא מדוייקת, כי כשם שהתפילין עניינן לשעבד את המוח והלב לקב"ה, כך יש להתייגע במוח ובלב כיצד להשריש בקרב בני הבית את הערכים הנכונים, ולא לפעול בעניין זה בבחינת יציאה ידי חובה בלבד.

(שיחות קודש)

 תקנת המלמדים

זכור אותו האיש לטוב ויהושע בן-גמלא שמו, שבתחילה מי שיש לו אב מלמדו תורה, מי שאין לו אב לא למד תורה... עד שבא יהושע בן גמלא והתקין שיהיו מושיבין מלמדי תינוקות בכל מדינה ומדינה ובכל עיר ועיר, ומלמדים תורה בחינם את הילדים.

(בבא בתרא כא,א)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)