חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:22 זריחה: 6:29 י"ז בשבט התשפ"ג, 8/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כל יהודי אוצר
קירוב לבבות

מדורים נוספים
שיחת השבוע 984 - כל המדורים ברצף
כשילד קטן שואל שאלות
בציפייה לגאולה
יש חדש
מצווה בלי הפסקה
הפצת יהדות
תפילה שנתקבלה
יהודי כל השנה
כל יהודי אוצר
לא עוזבים את אמא
ליל שימורים

לעיתים פוגשים יהודי שנראה כי אין שום טעם לדבר עמו על ענייני יהדות. ייתכן שהוא נראה גס ומגושם, ששום דבר רוחני לא אמור לעניין אותו. ייתכן שהוא מפגין זלזול בכל דבר קדוש ובכל מה שקשור לאמונה ולתורה ומצוות. הרושם המתקבל הוא כי חבל להשחית זמן וכוח בעבור היהודי הזה.

גישה זו בטעות יסודה. כאשר הקב"ה בישר לאברהם כי יעשה ממנו עם גדול, המשיל את ריבוי זרעו לחול. בכך טמון גם רמז עמוק: כאשר מביטים בחול, נראה לכאורה שאין כאן אלא חול ועפר, אולם כשחופרים פנימה מגלים שתחת החול מצויים אוצרות יקרים. כך מסביר הבעש"ט את הפסוק "ואתם תהיו לי ארץ חפץ" – יהודים נמשלו לארץ, שאמנם מבחוץ נראית כאבנים ועפר, אבל תחת המעטה החיצוני שוכנים אוצרות נפלאים.

להבין ביהודי

אל הרבי מליובאוויטש נכנסה פעם אחת קבוצה של אקדמאים, ושאלו שאלות על היהדות והחסידות. אחת השאלות הייתה: מה תפקידו של רבי בישראל. השיב הרבי: "על עם-ישראל נאמר 'ואתם תהיו לי ארץ חפץ'. יהודי כמוהו כארץ, כאדמה. בתוך האדמה מצויים אוצרות רבים: מחצבים, מתכות יקרות, אבני-חן. אך צריך לדעת היכן לחפש אותם וכיצד להוציאם ממעמקי האדמה. מי שאינו יודע כיצד לחפש, עלול לחפור באדמה ולמצוא רפש ובוץ, או אבנים וסלעים. אף בנפש האדם כך. היה פסיכולוג מסויים שחיטט בנפש האדם ולא מצא אלא רפש ובוץ. אחר מצא אבנים וסלעים (תאוות שלטון). תפקידו של רבי למצוא את האוצרות שיש ביהודי - את הנשמה האלוקית השוכנת בנפשו של כל אחד ואחד מישראל".

מסופר כי פעם אחת הגיעו אל הרבי הרש"ב מליובאוויטש שני חסידים, האחד סוחר עשיר באבני-חן, וגם תלמיד-חכם ומעמיק בחסידות, והשני יהודי פשוט. להפתעת הסוחר, קיבל הרבי את היהודי הפשוט במאור-פנים וגילה כלפיו אותות קירוב רבים. כשנכנס הסוחר אל הרבי הביע את תמיהתו על הקרבה היתרה שהראה הרבי ליהודי הפשוט, והתבטא: "אינני מוצא בו מעלות מיוחדות". הרבי לא השיב דבר.

בסיום ביקורו, כשנכנס שוב הסוחר להיפרד מהרבי, ביקשו הרבי להראות לו את אבני-החן שברשותו. הסוחר הציג בשמחה את סחורתו, כשהוא מתאר את מעלותיה של כל אבן ואבן. במיוחד שיבח אבן אחת, וציין שהיא יקרה ונדירה מאוד. לקחה הרבי, הביט בה שוב ושוב ואמר: "אינני מוצא בה מעלות מיוחדות". נענה החסיד: "רבי, ביהלומים צריך להיות מבין". הביט בו הרבי ואמר: "גם ביהודי צריך להיות מבין".

הדברים פועלים

"כאשר מדברים עם יהודי – בדברים היוצאים מן הלב – על ענייני יהדות, תורה ומצוותיה, ענייני מוסר ויראת שמים – בדרכי נועם ובדרכי שלום, כמובן – לא ייתכן שדברים אלו לא יפעלו את פעולתם", אומר הרבי מליובאוויטש (התוועדויות תשמ"ו כרך ב, עמ' 400). "גם אם אינו רואה את הפעולה תיכף ומיד, אומרים לו: 'אל תבט אל מראהו' – בוודאי ובוודאי נפעלה אצלו איזו פעולה, אלא שבזה גופא יש כמה וכמה אופנים, כולל שלפעמים יש צורך בשהות זמן להתבוננות, עד שהדבר יבוא לידי פועל בגלוי ממש".

ומוסיף הרבי: "אין לך פעולה שחוזרת ריקם. בוודאי שהיא פועלת את פעולתה. ומה שטוען שאינו רואה את הפעולה – אומרים לו, הסיבה שאינך רואה היא, מכיוון שאתה מסתכל בעיני בשר... תתעלה קמעא, ואז תראה את פנימיותו של יהודי ותיווכח שנפעלת אצלו פעולה, ותוסיף לפעול יותר ויותר".

"אין שום הבדל בין דתיים ללא-דתיים", קובע הרבי (לקוטי שיחות כרך יג, עמ' 214). "מצד המהות, האמת של כל יהודי, שהיא הנפש האלוקית, פנימיותו של כל יהודי – אין שום הבדל כלל, שכן כל יהודי רוצה לקיים את רצונו של הקב"ה".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)