חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:06 כ"ב באדר א' התשפ"ד, 2/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ספר-התורה חידש את ימיו כקדם
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 981 - כל המדורים ברצף
זה הזמן לשמוח
בציפייה לגאולה
ספרים
בין סוכה שאולה ללולב שאול
ריקוד
פחד ה'
טעות מכוונת
להתקרב בשמחה
ספר-התורה חידש את ימיו כקדם
כבוד ספר-התורה

 

ר' יהושע ביכלר וספר-התורה שראה ארבעה דורות

נשיאת ספר-תורה, במיוחד בהקפות שמחת-תורה, מעוררת התרגשות טבעית בליבו של כל יהודי, אך לעיתים זוכה אדם לחבוק ספר-תורה שנוסף על קדושתו מקפל בין גוויליו סיפור יוצא-דופן. כזה הוא ספר-התורה שהוכנס לפני שנה לבית-הכנסת 'נווה-השלושה' בבני-ברק. ספר-תורה זה מגולל את סיפורו של העם היהודי בשמונים השנים האחרונות, ומעביר אותו מאב לבן, מבן לנכד ומנכד לנין.

ראשית הסיפור כעשרים שנה לפני מלחמת-העולם השנייה, בבודפשט שבהונגריה. ר' משה ביכלר, איש תם וירא-שמים, ביקש לזכות במצווה הגדולה של כתיבת ספר-תורה. חסך פרוטה לפרוטה ושילם את שכרו של סופר סת"ם מומחה, שעמל שנה שלמה על כתיבת ספר-תורה מהודר. שמחתו של ר' משה לא ידעה גבול ביום שבו הוכנס ספר-התורה, בתהלוכה חגיגית, לבית-הכנסת של קהילת 'חברת ש"ס' בבודפשט.

ללא פגע

כשש שנים לאחר מכן נפטר ר' משה, וספר-התורה הובא לבית בעליו המנוח, שבו התקיימו תפילות בשנת האבל. כשפרצה מלחמת-העולם חרדו בניו של ר' משה לגורלו של ספר-התורה, היקר מכל יקר. הם החליטו להשאירו בארון-קודש קטן, בביתו הנטוש של ר' משה.

המלחמה תמה, וכמה מנכדיו של ר' משה שרדו וחזרו לבודפשט. ליבם היה נתון אל ספר-התורה. האם שרד, שאלו את עצמם בחרדה מהולה בתקווה קלושה. כשנכנסו לבית הסב נדהמו לגלות כי ספר-התורה נותר שלם וללא פגע.

הועלה לארץ

לא חלף זמן והנכדים ניצלו הזדמנות לצאת מהונגריה. התנאים לא אפשרו להם לקחת עמם את ספר-התורה. הם נעלו את הבית והפקידו את המפתח בידי שכנים, בני משפחת אופמן, בבקשה לעשות הכול כדי להוציא את ספר-התורה מהונגריה ולהביאו למקום מבטחים.

זמן לא-רב לאחר מכן הגיעה משפחת אופמן לארץ, ועמה ספר-התורה. התרגשות גדולה אחזה בשרידי משפחת ביכלר. ספר-התורה הוכנס לבית-מדרשו של הגאון הרב ווזנר, בשכונת זיכרון-מאיר בבני-ברק. לימים עבר הספר לבית-הכנסת המרכזי בשיכון ג בעיר, שבו התפלל הנכד, ר' יהושע ביכלר, שאף קרא בו במהלך השנים.

הספר תוקן

אלא שתלאות הזמן והטלטולים הרבים נתנו את אותותיהם בספר-התורה והוא נפסל. שלוש פעמים התגייסו בני המשפחה לתקן את הספר, אך לבסוף נואשו. ספר-התורה נשאר פסול. הוא הועבר לבית-הכנסת 'חוג חתם סופר' בבני-ברק. לקרוא בו לא היה אפשר, אך לרקוד עמו בשמחת-תורה, רקדו גם רקדו. כך כארבעים שנים רצופות.

לפני כשנה וחצי החליט אחד הנינים, ר' צבי-יהודה ביכלר, לעשות מאמץ אחרון נוסף לתקן את ספר-התורה. כמה חודשים עמל סופר, המתמחה בתיקון ספרי-תורה עתיקים, על תיקון הספר. העקשנות והעמל השתלמו. בראש-חודש אלול אשתקד הוכנס, כאמור, ספר-התורה לבית-הכנסת 'נווה-השלושה'. "כשאני רוקד עם ספר-התורה הזה, אני חש כאילו אני רוקד עם שלושה דורות שקדמו לי, וזו הרגשה מרגשת ובלתי-רגילה", אומר ר' צבי-יהודה, הנין שהחזיר את הספר המיוחד לבימת הקריאה.


 
תגובות
1.
מעוניינת בעזרה או בתרומה לתיקון ספר תורה של אבי ז"ל
בת שבע-08/10/06 03:05

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)