חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נשאר בניו-אורלינס עד הרגע האחרון
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 975 - כל המדורים ברצף
חשבון-הנפש מתחיל בפנים
בציפייה לגאולה
יש חדש
תפקידם של השוטרים
מלך
רואים ללבב
סערה שנרגעה
תינוקות שנשבו
נשאר בניו-אורלינס עד הרגע האחרון
שופר של אלול

 

הרב ריבקין ובנו מענדל במרכז הסיוע לפליטים בטקסס

סופת ההוריקן, שהכתה את ניו-אורלינס, מצאה את הרב זליג ריבקין, שליח חב"ד הראשי בלואיזיאנה, בביתו. הוא נשאר בעיר ולא עזבה, כדי שיוכל לתת תמיכה לרבים מיהודי העיר העניים, שלא היה להם לאן לברוח. את הסופה עצמה עבר בשלום, אולם כשהגיעו המים והתחילו להציף את העיר, הורו לו השלטונות לעזוב מיד את העיר, והוא נאלץ לעשות זאת בתוך מחצית השעה.

את השיחה עמנו מקיים הרב ריבקין מבית חברו, הרב שמעון לזרוב, שליח חב"ד ביוסטון שבטקסס, שאליה הגיעו כרבע מיליון פליטים מניו-אורלינס. "חיפשנו מקלט במקום הכי קרוב שיכולנו להגיע אליו במכונית", מסביר הרב ריבקין. "הגשר הגדול במזרח העיר קרס. יצאנו דרך הגשר השני, הפונה מערבה, וכך הגענו לטקסס".

שלושים שנות שליחות

באותה שעה ממש שוקדים הרב ריבקין ואנשיו על הקמת 'ועד הצלה', שיסייע בתקופה הקרובה ליהודי ניו-אורלינס, הפזורים עתה כפליטים במקומות שונים. "הרבי שלח איתנו לניו-אורלינס, וגם עכשיו, כשהנסיבות אינן מאפשרות לנו להימצא שם פיזית, מוטלת עלינו האחריות ליהודי העיר", אומר הרב ריבקין.

בחודש תשרי הקרוב ימלאו שלושים שנים לבואו לניו-אורלינס, עם רעייתו ושני ילדיהם הגדולים, שהיו אז פעוטות. מאז זרמו מים רבים בנהר המיסיסיפי. שבעה ילדים וגם חתנים וכלות ונכדים נוספו למשפחה. שלוחים חדשים הצטרפו לעיר, ומעגל הפעילות התרחב מאוד. "בננו הגדול, הרב יוחנן, מפעיל את בית-חב"ד שבאוניברסיטת טולן. בננו הרב מענדל מסייע בהפעלת בית-הכנסת ובית-הספר היהודי, המשרתים את הקהילה המקומית. שליח נוסף, הרב יוסף נמס, מפעיל בית-חב"ד במטאיירי, פרוור של ניו-אורלינס. הרב דוד קופמן אחראי למערכת ההוצאה-לאור ועוד".

נהפכו לפליטים

כמיליון תושבים מתגוררים בניו-אורלינס ובסביבתה. כעשרת-אלפים מהם יהודים. שמותיהם של כמחצית מהם מרוכזים במחשב בית-חב"ד. בימים אלה אמורים היו לקבל לוח-שנה לקראת ראש-השנה, עלון עם זמני הדלקת הנרות וחומר יהודי נוסף. כארבע-מאות משפחות יהודיות נמנות עם מעגל פנימי יותר של קשר ופעילות, וכארבעים משפחות מרכיבות את הגרעין הקשה של חב"ד בעיר. אגב, רובן משפחות של בעלי-תשובה.

ימים קשים עוברים על הרב ריבקין ועל עמיתיו השלוחים. גם הם-עצמם נהפכו לפליטים, כשכל רכושם נשאר בעיר המוכה. בכל-זאת הם מתמסרים לסייע ליהודי העיר לחפש את יקיריהם ולפתור בעיות קיומיות.

"נחזור ונפעיל מחדש"

מה יהיה עכשיו? "קשה מאוד לדעת", אומר הרב ריבקין. "הנזקים הכלכליים נאמדים בסכומים שקשה לתפוס. יש הטוענים כי כרבע מתושבי ניו-אורלינס לא ישובו אליה כלל. אם הדברים נכונים, ייתכן שמספר היהודים בעיר יפחת".

מכל מקום, הוא מבטיח, "אנחנו נחזור לעיר ונפעיל מחדש את מפעלינו היהודיים, מתוך דגש מיוחד על מפעלי חסד. אסור לנו ליפול ברוחנו, לא כיהודים מאמינים ובוודאי לא כחסידים. בעזרת ה' ובברכותיו של הרבי, ששלח אותנו לכאן, נוסיף ונפעל עד ביאת משיח-צדקנו".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)