חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י"א באייר התשפ"ד, 19/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"כאב החורבן מתעצם ונעשה מוחשי"
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 971 - כל המדורים ברצף
רשימת הפורענויות מתארכת
בציפייה לגאולה
ספרים
שמחה יתרה בשבתות בין-המצרים
תשעה באב
הבושה מכפרת
כמה אפשר לחכות?
יבוא אריה ויבנה
"כאב החורבן מתעצם ונעשה מוחשי"
ליל תשעה באב

 

הרב נבנצאל: "השאלה היא לא אם ניגאל, אלא מתי ניגאל"

מחלונות ביתו של הרב אביגדור נבנצאל, רב הרובע היהודי בעיר העתיקה, נשקף מראה הר-הבית והמסגדים שעליו - מחזה שאין טוב ממנו להמחשת הגלות והחורבן. "כל יהודי צריך להצטער על גלות השכינה, כאשר מקדשנו חרב ועבודת הקרבנות – גם מלשון 'קירוב' בין ישראל לה' – אינה מתאפשרת. במיוחד צריך הכאב לפלח את הלב בהתקרב תאריך החורבן, תשעה באב", אומר הרב נבנצאל והצער עולה בקולו.

הרב נבנצאל, דמות תורנית והלכתית מוערכת, הוא מחברם של ספרים מבוקשים מאוד על חמישה-חומשי-תורה ובהלכה. הוא נחשב תלמידו החביב של הפוסק הגדול הרב שלמה-זלמן אוירבך, ובמשך כחצי יובל למדו השניים בחברותא, כמה שעות בכל יום. נוסף על תפקידו הרבני, הרב נבנצאל הוא מראשי ישיבת 'נתיב אריה', ומפיץ תורה נמרץ, שכל דרשה שלו היא אבן-שואבת להמונים.

סכנת פיקוח-נפש

"האבל על חורבן הבית מלווה אותנו כבר קרוב לאלפיים שנה. זה כאב עמוק דיו גם בלי אירועים מצערים נלווים", אומר הרב נבנצאל, "אולם בכמיהתנו לגאולה, אך טבעי הוא שנרצה לראות זאת עין בעין. לכן, כאשר מתרחשים אירועים משמחים, כמו ניצחון ניסי על אויבינו או שחרור ירושלים, הדבר נתפס אצלנו כמאורע טבעי בכיוון הנכון. ולעומת זאת, כאשר מתרחשים אירועים מצערים כמו הגזרה להחריב את גוש-קטיף ולגרש יהודים מבתיהם, תחושת הכאב על החורבן מתעצמת ונעשית מוחשית יותר".

הרב נבנצאל רואה בתכנית הגירוש פעולה המנוגדת להלכות פיקוח-נפש בשולחן-ערוך. "הלכה פסוקה היא, שעיר-ספר שגויים מבקשים להיכנס אליה, אפילו על עסקי תבן וקש, יש להילחם בהם אפילו  בשבת, ואסור לוותר להם. במקרה זה המצב חמור שבעתיים, שכן לדעת מומחים צבאיים יש סכנה אסטרטגית ופיקוח-נפש ממש, אם יימסרו השטחים הללו לידי האוייב".

חובה להתפלל

בהקשר זה סבור הרב נבנצאל כי הפעולה החשובה ביותר בימים האלה היא תפילה: "להתפלל מעומק הלב ולבקש בכוונה מהקב"ה. על כל יהודי חלה החובה לשאת בעול עם חברו. בוודאי כאשר אחינו מצטערים על אובדן מפעל חייהם ועל סילוקם וסילוק ילדיהם מבתיהם. אם אפשר לעזור פיזית, צריך לעזור פיזית, אך גם כאשר אין דרך לסייע לזולת במעשה, צריך לפחות להצטער עמו ולהתפלל למענו".

נעבור גם את זה

ובכל-זאת, מניין שואבים עידוד ומתחזקים בימים האלה של אובדן דרך ואפלה כללית? "עלינו לדעת כי על-אף כל הצרות שפקדו את עמנו, עם-ישראל הוא עם-הנצח", אומר הרב נבנצאל. "הקב"ה, שהוא 'שומר ישראל', לא ינום ולא יישן. עברנו את סטאלין, עברנו אפילו את הגרמנים יימח-שמם, ובעזרת ה' נעמוד גם בצרות האחרות. 'בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם'.

"כבר הובטחנו על-ידי הנביאים הקדושים שניגאל גאולה שלמה. אמונה זו אינה אמורה להיות מושפעת משום מאורע, יהיה כואב ומצער ככל שיהיה. השאלה היא לא אם ניגאל, אלא מתי ניגאל. בט' באב עלינו לחזק את עצמנו באמונה זו ולבקש מהקב"ה: 'השיבנו ה' אליך ונשובה, חדש ימינו כקדם'".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)