חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:51 זריחה: 5:58 י"א בחשון התשפ"א, 29/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חברון
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 970 - כל המדורים ברצף
לעורר, למחות, ובעיקר להתפלל
בציפייה לגאולה
יש חדש
תמיד נוסעים ולא נעצרים
חברון
לחזור ולשנן
ליווי של מלאכים
מן השמים ובידי אדם
בית-מקדש נודד
ביטול השנאה

ארבעה צדיקים

חברון נקראת בתורה "קריית-ארבע היא חברון". ולמה קורא אותה 'קריית-ארבע'? שגרו בה ארבעה צדיקים: ענר, אשכול, ממרא ואברהם. ונימולו בה ארבעה צדיקים: אברהם, ענר, אשכול וממרא. דבר אחר, שנקברו בה ארבעה צדיקים, אבות העולם: אדם הראשון, אברהם, יצחק ויעקב. דבר אחר, שנקברו בה ארבע אימהות: חווה, שרה, רבקה ולאה.

(בראשית רבה)

כל הניסים בזכותה

כל הניסים שיהיו בקץ הגאולה יהיו בארץ-ישראל, משום שבה נמצאת העיר חברון, שבה קבורים האבות.

(תיקוני זוהר)

יום-טוב

יצאתי מירושלים לחברון, לנשק קברי אבותיי במערה. ואותו יום עמדתי במערה והתפללתי שבח לא-ל על הכול. ושני הימים האלו נדרתי שיהיו לי יום-טוב ותפילה ושמחה.

(הרמב"ם)

גן-עדן בטוח

בבואי אל המנוחה ואל הנחלה, עיר-הקודש קריית-ארבע היא חברון, כמו חלב ודשן תשבע נפשי, על חבליה כי נפלו לי בנעימים. כל מי שהוא דר בחברון הוא בטוח, כשייפטר וייקבר שם, שנפשו זוכה לעלות לגן-עדן התחתון בלי עיכוב בעולם, באין שום מוחה בידו, בלי שום צער כלל.

(חסד לאברהם)

לחבב מקום אבותינו

מי לה', לא יחוס על ממונו, ויחבב מקום אבותינו הקדושים בלב ונפש, ויתאמץ לחזק ישיבת אנשי-שלומנו במקום אבותינו הקדושים, זכותם יגן עלינו, ויושפע לו שפע ברכה וחיים. בזכות זה נזכה להתקשר בכל יום במידותיהם הקדושות, ויעלו תפילותינו מעלה-מעלה, עד רום המעלות, דרך מערת המכפלה, מקום שנחברו בה אבותינו הקדושים, ממקור הברכות אמן סלה.

(האדמו"ר האמצעי)

שלוש תשובות

בני ישמעאל טוענים שמערת המכפלה שייכת להם, כצאצאיו של אברהם. כמה תשובות לטענה זו: א) לישמעאל לא הייתה זכות ירושה כלל, כי הוא בן השפחה, ואין בן השפחה יורש. ב) לישמעאל אין כל קשר לשרה, וממילא אין לו קשר למערה שנקנתה בעבור קבורת שרה. ג) רובם המכריע של הערבים הגרים בארץ-ישראל ובשכנותה אינם צאצאי ישמעאל, כדברי הראב"ע (בראשית כז,מ): "ואין בהם מי שהוא מזרע ישמעאלים כי אם מתי מעט".

(לקוטי שיחות)

פותחים פתחים

כשהנשמה יוצאת מן העולם, היא נכנסת במערת המכפלה, ששם נמצא פתח גן-עדן, והיא פוגשת את אדם הראשון והאבות. אם זוכה, שמחים בה ופותחים לה פתחים ונכנסת.

(זוהר)

ישנים ועומדים

ארבעת האבות והאימהות שבחברון לא מתו, הם ישנים ועומדים בקיומם בגופם, ויודעים דברי סתר יותר משאר בני העולם.

(זוהר)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)