חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מנהיגי ישראל
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 969 - כל המדורים ברצף
לזעוק זעקה גדולה ומרה
בציפייה לגאולה
יש חדש
שלחן שבת
מנהיגי ישראל
לא יכול לכעוס
הצלה בחברון
התמרמרות חיובית
המציל והניצול נפגשו באוטובוס
בין המצרים

להקשיב לעם

"וידבר משה אל ראשי המטות לבני-ישראל לאמר" (במדבר ל,ד). משה ציווה את הנשיאים ואת ראשי העם שיטו את אוזנם "לבני-ישראל", שייתנו לב לדבריהם, לצורכיהם ולמשאלותיהם.

(רבי זאב מז'יטומיר)

מטים את העליונים

נשיאי ישראל נקראים גם "ראשי המטות", על שהם מטים את העליונים לפנות לתחתונים. זהו "מטה משה" ו"מטה אהרן" - משה קירב את הקב"ה לישראל, ואהרן קירב את ישראל לקב"ה.

(רבי אברהם מסוכצ'וב)

מנהיגים העומדים בדיבורם

פרשת נדרים ושבועות נאמרה ל"ראשי המטות". יותר מכל אדם אסור שראשי העם יהפכו בלשונם, ישקרו ויפרו את דברתם. בראש ובראשונה עליהם לקיים את הציווי "ככל היוצא מפיו יעשה", ולשמש בכך אות ומופת לשאר העם.

(חתם סופר)

קשוט עצמך

זהו שאמר רבי יוסי (ברכות משנה א,ג): "הקורא את שמע ולא השמיע לאוזניו, לא יצא". כשמטיפים מוסר לציבור וצועקים להם "שמע ישראל", ואין הדברים נכנסים לאוזניו של המטיף, לא יצא - אין הוא משיג בכך כלום.

(מגנזנו העתיק)

דור קטן, מנהיג גדול

העולם סובר שעם התמעטות הדורות אפשר להסתפק במנהיגים קטנים יותר, אבל האמת הפוכה - ככל שהדור קטן יותר, הוא זקוק למנהיגים גדולים יותר, בדוגמת חולה שככל שהוא חולה יותר, הוא זקוק לרופא גדול יותר.

(חידושי הרי"ם)

למעלה מהעם

כאשר משה רבנו ביקש שהקב"ה ימנה לו ממלא-מקום, ביקש ש"יפקוד... איש על העדה" (במדבר טז,יז). המנהיג צריך להיות "על העדה" - למעלה ממנה ומשפיע עליה, ולא שיושפע ממנה.

(דגל מחנה אפרים)

אהבת-ישראל

מנהיג ישראל צריך להיות בבחינת "אשר יצא לפניהם" – שנשמתו תצא מאהבת-ישראל. הסגולה העיקרית של מנהיג בישראל צריכה להיות מסירות-נפש בעבור כל אחד ואחת מישראל.

(רבי יצחק מוורקה)

מוציא מהתסבוכות

מנהיג אמיתי הולך לפני העם, אינו מסתגל לטעם ההמונים ואינו הולך לפי רוחם. הוא מעלה אותם אליו ולא  יורד אליהם. מנהיג כזה הוא בבחינת "אשר יוציאם", שהוא  מוציא אותם מכל מיני תסבוכות, "ואשר יביאם" - שמכניסם לממלכת הקדושה.

(אבן האזל)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)