חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:38 זריחה: 6:29 ו' בתשרי התשפ"ד, 21/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ציצית כתזכורת
פינת ההלכה ומנהג

מדורים נוספים
שיחת השבוע 964 - כל המדורים ברצף
לא ויכוח - אמונה
בציפייה לגאולה
יש חדש
מסירות-נפש למען בני הדור
ארץ-ישראל
ראיית הטוב
צדקת הסבל
חיזוק האמונה
הקיבוצניק שגילה את המהפכה היהודית
ציצית כתזכורת

שאלה: האם לבישת ציצית כל היום היא חובה או מנהג?

תשובה: גדר המצווה מן התורה הוא, שאם לובש האדם בגד בן ארבע כנפות, עליו לקשור בו ציצית, אך אין הוא חייב להשיג בגד כזה כדי להתחייב במצווה. אולם חז"ל אמרו, שלפעמים עלול אדם להיענש גם על כך שלא יצר את התנאים לקיום מצווה, כגון שלא קנה בגד בן ארבע כנפות כדי להתחייב בציצית.

על-כן טוב ונכון שיהיה כל אדם זהיר ללבוש טלית-קטן במשך כל היום, ויקיים בכל רגע את המצווה החשובה הזאת, שמטרתה המוצהרת בתורה - להזכיר תמיד את מצוות-ה', כאדם הקושר קשר בחגורתו כדי לזכור דבר-מה (ולכן יש בציצית חמישה קשרים - כנגד חמישה חומשי תורה, וארבע כנפות - כדי שלכל צד שיפנה האדם, יזכור את המצוות).

מי שאינו יכול ללבוש טלית-קטן כל היום, ייזהר שיהיה לבוש בטלית (גדולה, אם הוא נשוי, או קטנה, ועדיף שניהם) לפחות בשעת קריאת-שמע, כפי שנאמר בספר הזוהר: "כל הקורא קריאת-שמע בלא ציצית, מעיד עדות שקר בעצמו", וכן במשך כל תפילת השחרית.

נהגו להדר להרגיל את הילד בלבישת טלית-קטן בקביעות מאז התספורת הראשונה, שנהוג לעשותה בגיל שלוש. מגיל שש שנים יש לחנך את הילד בלבישת טלית-קטן בשיעור מינימלי של 50 על 50 ס"מ לפחות.

מקורות: מנחות מא,א. זוהר ח"ג קעד,ב ואילך. שו"ע או"ח סימן כד, שו"ע אדמו"ר הזקן ואחרונים שם. הלכות ציצית שבסידור אדמו"ר הזקן. "ציצית הלכה למעשה" פרקים א' ו-ט'.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)