חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:33 זריחה: 6:16 כ"ז בשבט התש"פ, 22/2/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לחשוף את הרובד הנסתר
עמדה שבועית

מדורים נוספים
שיחת השבוע 960 - כל המדורים ברצף
לחשוף את הרובד הנסתר
יש חדש
הפנימיות שבתוך הייסורים
ל"ג בעומר
נמצא בכל דור
שולחן ומפה
יום משתה ושמחה
כל דכפין יאכל במירון
אמירת 'לשם יחוד'

ההוויה כולה מורכבת משני רבדים. יש רובד חיצוני, שנתפס על-ידי החושים, ורובד פנימי, נסתר, שקשה יותר להגיע אליו. לשם כך ניתנה לנו תורת הנסתר

בשנים האחרונות ניכרת התעוררות גדולה ללימוד תורת הנסתר, פנימיות התורה. בחוגים רחבים לומדים היום זוהר, חסידות, קבלה, והפופולריות של תורה זו גדלה והולכת.

מצב דברים זה היה צפוי, על-פי דברי הזוהר, שסמוך לביאת המשיח תתפשט חכמת הנסתר עד כדי כך שאפילו ילדים יעסקו בה. מובן שלא כל 'חוג לקבלה' ראוי להמלצה, אבל עצם התופעה מעניינת כשהיא לעצמה.

מרשב"י עד הבעש"ט

דרך ארוכה עשתה חכמת הנסתר מאז נתגלתה על-ידי רבי שמעון בר-יוחאי ועד ימינו. התחנות הראשיות בדרך היו האריז"ל, שקבע כי בדורות הללו "מותר ומצווה לגלות זאת החכמה", והבעש"ט, שגילה את החסידות, שבה שזורים מוטיבים רבים מתורת הקבלה. כך נעשתה תורה זו, שבעבר עסקו בה יחידי-סגולה בלבד, לנחלת כלל-ישראל.

התפיסה הבסיסית של תורת הקבלה קובעת, שכל דבר מורכב משני רבדים — חיצוני ופנימי. כל דבר, הכוונה — העולם, האדם, התורה, ואפילו הקב"ה, כביכול. בכל אלה יש רובד חיצוני, שנתפס על-ידי החושים, ורובד פנימי, נסתר, שקשה יותר להגיע אליו.

האדם, למשל. יש הצד החיצוני — הגוף. זה תחום שניתן לתפיסה על-ידי החושים, ושאפשר לחקור אותו בכלים מדעיים. מדע שלם, הרפואה, כל-כולו נוגע רק בחלק החיצוני — בגוף. אבל מאחורי הגוף נמצאת נפש, נשמה. אין רואים אותה ואי-אפשר לשקול ולמדוד אותה, אבל היא מקור חייו של הגוף. בלעדיה, הגוף המורכב והמתוחכם כל-כך הוא כאבן דוממת. היא, הבלתי-נראית והבלתי-נתפסת, היא העיקר.

כך גם העולם בכללותו: הצד החיצוני שלו ניתן למדידה, לשקילה ולמחקר. הפיזיקה עוסקת בחקר הרובד החיצוני הזה, והיא מגלה את החוקים שעל-פיהם החומר מתנהג. אבל מאחורי החומר יש רוח, והיא בעצם העיקר. מאחורי חוקי הפיזיקה יש חוקים אחרים — חוקים אלוקיים. הם הקובעים אם יתרחש אירוע מסויים ואם לאו. כאשר האירוע מתרחש, חוקי הפיזיקה נכנסים לפעולה, אך עצם ההחלטה אם יקרה הדבר — זה נקבע במישור אחר, במישור רוחני-אלוקי.

להבין את הסוד

וכך גם בתורה: ישנו הצד הגלוי של התורה — הדינים, ההלכות, הצד המעשי של התורה והמצוות; אך מעבר לצד הגלוי יש צד נסתר. מאחורי כל מילה בתורה מסתתרות משמעויות עמוקות באין-סוף רבדים. לכל מצווה השפעות רוחניות על האדם, על העולם ואפילו על העולמות העליונים.

ובמידה מסויימת, גם לקב"ה, כביכול, יש צד גלוי וצד נסתר — הצד הגלוי הוא המתגלה בדרך זו או אחרת בעולם, אך יש, כמובן, גם צד נסתר שאינו מתגלה בעולם. ובעצם, מאחורי כל רובד נסתר יש רבדים עמוקים ונסתרים עוד יותר, עד אין-סוף.

זה התחום של תורת הנסתר. היא עוסקת בכל מה שמעבר לחושים ולצדדים הגלויים. לכן היא נקראת 'קבלה', כי אל הרבדים הנסתרים הללו אי-אפשר להגיע על-ידי המחשבה העצמית, אלא הם צריכים להינתן בקבלה איש מפי איש, החל ממי שקיבל את הדברים מהקב"ה עצמו.

תורת חסידות חב"ד מסבירה את הרעיונות העמוקים ביותר של פנימיות התורה בדרך שניתנת להבנה על-ידי כל אחד ואחד לפי ערכו. בכך היא מעניקה רעננות ומשמעות עמוקה לכל מערכת חיי היהדות.

כיום אנחנו יכולים רק ללמוד דברים אלה, אבל בביאת המשיח במהרה בימינו, נראה את הנסתר ממש כפי שאנו רואים כיום את הנגלה, כמו שנאמר "ונגלה כבוד ה' וראו כל בשר יחדיו כי פי ה' דיבר".


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)