חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 כ"ח בסיון התשפ"ב, 27/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מפגש מרגש אחרי שישים שנה
חיים יהודיים

מדורים נוספים
דווקא עכשיו אחדות-ישראל
בציפייה לגאולה
יש חדש
תקיפות של הר
עשיית טובה לזולת
שכר מצווה
עצה מהמשנה
כוחה של זעקה
מפגש מרגש אחרי שישים שנה
פינת ההלכה ומנהג

 

אליהו (במרכז) עם האחים קליין. מעגל שנסגר

שבת פרשת בהר-בחוקותי תש"ה. מחנה גונסקירכן באוסטריה. אליהו הרמן, תלמיד ישיבה בווייצן שבהונגריה, שהוגלה כרבים אחרים למחנות עבודה והשמדה, שכב באפיסת-כוחות בצריפו, בין גוססים וגוויות, שאיש אפילו לא טרח לאספן. לפתע הופיע בפתח הצריף שלד מהלך, והכריז: "הגרמנים הניפו דגל לבן על מגוריהם, ריכזו את כלי-הנשק שלהם והם יושבים בקבוצה על הקרקע!".

הבשורה הצליחה להפיח רוח-חיים באליהו - שכבר כמה ימים לא בא שום דבר-אוכל אל פיו - ובשאר שוכני הצריף התשושים. במאמץ עילאי קם על רגליו ויצא החוצה, פוסע לעבר המקום שהכול צעדו אליו כעת - מחסן המזון. הוא הצליח לתפוס סלק-סוכר אחד, אבל עד שיצא החוצה מהמחסן נחטף הסלק מידיו.

"תפילה יהודית"

בשארית-כוחותיו שירך את רגליו למחסן הקצינים. לאחר שהשתחל לתוכו מהחלון, הצליח לתפוס מעט ריבה, גוש מרגרינה, ערמת סוכר ומלפפון אחד. הוא אכל מהם קצת, ואת הנותר טמן במכנסיו, שאותם קשר למטה. בחוץ פגש את שני האחים קליין, שאותם הכיר מהונגריה. השלושה החליטו לצאת יחדיו אל הלא-נודע. בתוך חולצתו הסתיר אליהו את האוצר האמיתי, שעליו הצליח לשמור בכל גלגוליו - שתי תמונות משפחתיות וזוג תפילין, "היחיד בכל המחנה".

ביער סמוך פגשו קבוצת חיילים אמריקנים, אחד מהם יהודי. החייל ידע מעט יידיש, ובשפה זו ניסה לתקשר עם אליהו ושאלו אם הוא יהודי. כשהשיב לו אליהו בחיוב, הביט בו החייל כלא-מאמין וביקשו להשמיע "איזו תפילה". אליהו - שלושים ושבעה ק"ג משקלו, ועל סף התמוטטות - זעק בכל כוחו "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד!".

הקשר נותק

החייל היהודי התנפל עליו בחיבוקים ובנשיקות וגעה בבכי. החיילים לקחו אותם לאחד הבתים הסמוכים, ושם החליפו להם את בגדיהם והגישו לפניהם אוכל. מרוב התרגשות ותשישות איבד אליהו את הכרתו. כשהתעורר מצא את עצמו במיטה. מתחת לכר היה מונח זוג התפילין שלו. החיילים כבר המשיכו בדרכם.

לימים נפרדו דרכיהם של אליהו הרמן ושל האחים קליין. לאחר גלגולים וטלטולים עלה אליהו ארצה וקבע את מקום מגוריו בירושלים, ובה הקים את משפחתו. על גורלם של האחים קליין לא שמע מאז דבר.

"הסבא אינו חדל מלבכות"

בשנה שעברה, בעשרה בטבת, שודר סיפורו של אליהו בטלוויזיה. כעבור יום צלצל הטלפון בביתו. קול צעיר מעבר לקו הציג את עצמו כנכד אחד האחים קליין. "סבי זיהה אותך ואת התפילין שלך, ומאז אינו חדל מלבכות", סיפר הנכד. לאחר כמה שבועות התקיים מפגש מרגש מאין-כמותו בין אליהו הרמן, שני האחים קליין והתפילין (בתצלום).

אליהו לקה בעבר באירוע מוחי שגרם לו שיתוק, אך החלים ממנו. לאחרונה עבר כמה ניתוחים. במכתב ששיגר אלינו בערב פסח, כותב אליהו: "בקרוב אני עומד לעבור ניתוח נוסף, ולכן אני שולח לכם כבר עכשיו את המכתב, שכן איני יודע באיזה מצב אהיה לאחר הניתוח".

בימים האלה מחלים אליהו מהניתוח שעבר. על השידה שלצידו מונח זוג התפילין שלו, שאותן הוא מקפיד להניח מדי בוקר זה למעלה משישים שנה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)