חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השיחה שמפזרת את ענני הסערה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספיםק
שיחת השבוע 1944 - כל המדורים ברצף
דורסנות משיגה את ההפך
חדש על המדף
משה מציב יעדים גבוהים
הקמת המשכן
בזכות המאמץ
כשהקב"ה ישרוק לעמו
כבוד הרב
כריתת ברית בין אב לבנו
רציתי לשאול
מכירת חמץ לכול?
השיחה שמפזרת את ענני הסערה

כבר 15 שנה הוא פוגש נערים צעירים, שומע את מצוקותיהם ורואה איך בפגישה אחת נעשה לנער סדר בראש. עכשיו דובי ברוד מגיש מיזם ייחודי – שיחה דיגיטלית 'אל הנער'

תעודת זהות. ר' דובי ברוד, בן 40, תושב קריית מלאכי. מטפל רגשי, יועץ חינוכי, מרצה, ובעיקר מחולל מהפכה בתחום המוּגנוּת ובהצלת דורות של ילדים ונערים מתבגרים. הוא פוקח את עיניהם של הורים רבים על הנעשה בימינו, וסולל לנערים נתיב בטוח, שהופך את התקופה המאתגרת למאירה וטובה.


"אפשר למנוע הרבה סבל מיותר". דובי

הארה. אחרי שנת הלימודים שלי בחצר הרבי מליובאוויטש בניו-יורק, שימשתי כשלוש שנים מדריך בישיבת חב"ד בברינואה שבצרפת. לא מעט מחניכיי ראו בי כתובת לשיחה על דברים שהציקו להם. ראיתי כמה הם אבודים, בהעדר מענה מסודר למצוקותיהם. בעקבות זאת עשיתי חישוב מסלול מחדש, ואם קודם לכן שאפתי לצאת לשליחות במקום כלשהו, הרי עכשיו הרגשתי ששליחות חיי היא להציל נערים בגיל הקריטי הזה של חייהם.

הכשרה. אחרי שחזרתי לארץ והקמתי בית בישראל, התחלתי ללמוד ולהתמחות בתחום. הוכשרתי לשמש יועץ חינוכי, מטפל בנושאי המוּגנוּת, ובעל תוארM.A.  לטיפול רגשי בבני נוער. מצויד בכלים המקצועיים יצאתי לדרך.

אפשר אחרת. התחלתי לטפל בבני נוער באורח פרטני, ומהר מאוד גיליתי עד כמה הנוער משווע להדרכה מתאימה, בשפה צנועה ועל-פי ההלכה. בניתי הרצאות לתלמידים ברמות גיל שונות, העוסקות במוּגנוּת ובהבנה נכונה של גיל ההתבגרות. מקובל לחשוב שזה גיל של מרדנות וטריקת דלתות, אבל זה ממש לא חייב להיות כך.

הכנה לישיבה. כבר שנים אני מעביר בתלמודי התורה סדנאות הכנה לישיבה. יש נטייה לחשוב שהמעבר הזה טבעי ושגרתי, ולא כן. כשילד צעיר עוזב את הבית ועובר לפנימייה, זו טלטלה. בסדרת מפגשים אני מכין את הנערים למעבר הזה, וכך ההסתגלות וההתמודדות נעשות רכות ומאירות יותר.


"אני יודע מה מתחולל בנפשם"

הפיל שבחדר. יום-יום אני פוגש בקליניקה נערים מכל הגוונים, ורואה כמה סבל נגרם להם בהעדר הדרכה מתאימה. מדברים איתם בבית ובישיבה על לימוד תורה, תפילה בכוונה, מידות טובות וכדומה, אבל יש פיל בחדר שעליו אין מדברים. הורים רבים מרגישים מבוכה לדבר עם ילדיהם על העניינים האלה, וגם אנשי הצוות בישיבה נמנעים מכך. אני רואה יום-יום איך בפגישה אחת אפשר לעשות לנער סדר בראש, להרגיע את סערת רוחו ולגרום לו לצאת מהחדר בחיוך מאושר. ואני נשאר מתוסכל: מה על אלפי ורבבות הנערים שלא זכו לפגישה כזאת? הלוא אני יודע בדיוק מה מתחולל בנפשם!

מנגנון הכחשה. להורים רבים יש מנגנון הכחשה, אבל אני פוגש את בניהם ורואה את סבלם. הם יכולים לבוא מהבתים הטובים ביותר. נערים יראי שמיים, הלומדים היטב ומתנהגים למופת, ובתוך-תוכם סערה גדולה. וכל-כך קל לפזר בפגישה אחת את העננים הקודרים ולגרום לשמש לחזור ולהאיר!

פגישה דיגיטלית. הגעתי למסקנה שצריך למצוא דרך לדבר אל המוני ילדים ונערים. השקעתי חודשים רבים בבניית פגישה דיגיטלית, 'אל הנער' שמה, בעצה ובהכוונה של רבנים, ראשי ישיבה ומשפיעים, שבה אני מדבר אל הנער ומקנה לו כלים להתמודדות עם התקופה המאתגרת בחייו. בימים האלה השקתי את המיזם (באתר dovi-brod.com), המיועד לכל נער חרדי ודתי, וכך ההורים אינם תלויים בלו"ז שלי ויכולים לתת לבנם את המפגש הזה בכל שעה.

"כשהייתי בגילו". אם קודם לכן האמנתי שהדבר חשוב וחיוני, הרי בשבועות שחלפו מאז השקת המיזם אני קולט שלא שיערתי עד כמה. הורים שצפו בשיחה הזאת עם בניהם כותבים לי תגובות נלהבות, זו מרגשת מזו. כמעט בכולן חוזר משפט אחד: "למה כשהייתי בגילו לא היה דבר כזה? כמה סבל היה נמנע ממני!". אכן, שליחות חיים!


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)