חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כריתת ברית בין אב לבנו
מעשה שהיה

מדורים נוספיםק
שיחת השבוע 1944 - כל המדורים ברצף
דורסנות משיגה את ההפך
חדש על המדף
משה מציב יעדים גבוהים
הקמת המשכן
בזכות המאמץ
כשהקב"ה ישרוק לעמו
כבוד הרב
כריתת ברית בין אב לבנו
רציתי לשאול
מכירת חמץ לכול?
השיחה שמפזרת את ענני הסערה

בבואם אל עיירת הנופש יצאו האב ובנו לטיול של שעתיים בשדות המוריקים. הרבי גילה לבנו את החלטתו להתמסר בעצמו להדרכתו

"י"ב סיוון בשנת תרנ"ה הוא היום המאושר. ביום זה החל אבי להדריכני בחינוך מיוחד" – כך פותח הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון) מליובאוויטש תיאור הפותח צוהר קטן לשיח הרוחני-פנימי שלו עם אביו.


הרבי הרש"ב

זו הייתה השנה הראשונה שבה הרבי הרש"ב (רבי שלום-דובער שניאורסון) מליובאוויטש נסע לעיירת מרפא. הסיבה הגלויה לנסיעה הייתה חולשתו הבריאותית, ואולם הסיבה האמיתית הייתה רצונו העז להתמסר לחינוכו והדרכתו של בנו-יחידו, שהיה אז כבן חמש-עשרה.

בבואם אל עיירת הנופש יצאו האב ובנו לטיול של שעתיים בשדות המוריקים. במהלך הטיול גילה הרבי לבנו את החלטתו להתמסר בעצמו להדרכתו, כשם שעשה עימו אביו בהיותו בן אחת-עשרה.

"במילים הראשונות שאבי דיבר אליי ראיתי את ההבנה הגדולה שעל מחנך להבין את רגשותיו של המחונך", כותב הריי"צ.

הרבי חשף לפני בנו את צפונות ליבו ואת עוגמת הנפש שנגרמה לו עקב דחיית ההדרכה והחינוך שרצה להעניק לבנו, בשל מצב בריאותו הרופף ותדירות נסיעותיו למעיינות מרפא בחוץ לארץ. דיבורו אל בנו היה מלוּוה בכי רב.

הרבי הציג לפני בנו את סדר היום שערך בעבורו. כמה שעות ילמד הבן עם מורו, וכמה שעות ילמד בעצמו וישנן מאמרי חסידות. מכיוון שהריי"צ נהג להעלות על הכתב את שיחותיו עם אביו, קבע לו האב זמן מיוחד בכל יום שיוקדש לכתיבה.

יום שלישי, י' בתמוז, היה היום העשרים ואחד שבו טיילו האב ובנו. בעוד יומיים, י"ב בתמוז, יחול יום הולדתו של הריי"צ. הרבי הודיע לבנו שביום זה ייסעו לליובאוויטש, לבקר באוהלי הקודש של האדמו"רים המהר"ש וה'צמח צדק'. מטרת הנסיעה: "לבקש שיעוררו רחמים שההדרכה שהוא מדריך אותי תצליח באריכות ימים ושנים".


הרבי הריי"צ. התמסרות לחינוך

למחרת הורה הרבי לבנו את סדר היום לאותו ערב: להתפלל ערבית באריכות, לקרוא קריאת שמע שעל המיטה עם 'על חטא', לומר 'תיקון חצות', לקום לא יאוחר מחמש בבוקר, ולאחר טבילה בנהר להתפלל במתינות. בשעה שמונה בבוקר ייסעו יחד לליובאוויטש.

"קיימתי ככל אשר ציווני", מעיד רבי יוסף-יצחק, "ובבואי אל אבי... בירכני בברכת מזל טוב ואמר: היום מלאו לך חמש-עשרה שנה, המספר ט"ו הוא מספר מכובד".

בדרך לליובאוויטש שוחח האב עם בנו על מעלת נשמות הצדיקים ועלייתן ממדריגה למדריגה שלוש פעמים בכל יום, והעלייה המיוחדת בשבתות ובמועדי השנה, ובמיוחד ב"שמחת בניהם ובני בניהם עד דור שביעי ושביעי בכלל".

בבואם לליובאוויטש פנה הרבי לבקר את אימו, הרבנית רבקה, לקבל את ברכתה, ומשם המשיכו השניים ונכנסו לבית הכנסת הצמוד לאוהלי הקודש.

הרבי פתח את ארון הקודש ואמר: "אני מביא היום את בני לעקידה... אברהם אבינו עליו השלום עקד את יצחק בנו, כדי שלא יהיה בו פסול חס ושלום, וכך גם אני רוצה שהעקידה תהיה כפי הרצוי". באומרו זאת פרץ בבכי מעומק ליבו והנער הצטרף לבכיו.

הרבי למד עם בנו הצעיר קטע מספר התניא ואמר: "בפניהם של אבות קדושים אני רוצה לכרות איתך ברית!".

הוא העמיד את בנו מולו, הניח את ידיו הקדושות עליו ואמר: "מהיום אני מוסר בידך את העבודה בעסקנות הכלל, בעניינים גשמיים ורוחניים". הרבי הזכיר את פרק התניא שלמדו קודם לכן, שעסק במילות הפסוק 'חגרה בעוז מתניה', ואמר: "עוז זה מסירות נפש, ומסירות נפש היינו – כך ולא אחרת!". הרבי הסביר את הדברים באריכות, וכשסיים, נכנס אל תוך ה'אוהל' ובנו נותר בבית הכנסת.

בכיותיו הנוראות של אביו מתוך האוהל הרעידו את נפשו של הבן, והוא בכה עימו בסערת נפש, בעודו אומר תהילים. בתוך כך פתח אביו את הדלת המפרידה בין האוהל לבית הכנסת והורה לו להיכנס פנימה.

"הייתי נרעש ביותר", מתאר הריי"צ. "היכנס, אמר לי אבי, ואבי, סבך – הרבי מהר"ש, והסבא, הרבי ה'צמח צדק', יברכו אותך. אימה ופחד נפלו עליי, וברגע הראשון עמדתי כמאובן, מבלי יכולת להניע יד או רגל. כשהתאוששתי ונכנסתי ל'אוהל', הדליק אבי שבעים ושניים נרות שמן, לקחני בידי וקירבני אל תוך ארבע האמות של הקברים הקדושים, שם ידיו הקדושות על ראשי ויברכני".

משם שבו אל הרבנית רבקה, כדי שתעניק להם את ברכתה.

כעבור כעשרים וחמש שנים, בב' בניסן תר"פ (1920), הסתלק הרבי הרש"ב, ובנו הריי"צ קיבל את ההנהגה ונדרש לעמוד במסירת נפש מול רדיפות הקומוניסטים. אפשר להניח שמסירת נפשו שאבה הרבה מאותה 'עקידה' שעשה עימו אביו, ביום הולדתו החמישה-עשרה.

(על-פי ספרי השיחות תש"ד, תש"ה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)