חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כבוד הרב
טעימה מהרמב"ם

מדורים נוספיםק
שיחת השבוע 1944 - כל המדורים ברצף
דורסנות משיגה את ההפך
חדש על המדף
משה מציב יעדים גבוהים
הקמת המשכן
בזכות המאמץ
כשהקב"ה ישרוק לעמו
כבוד הרב
כריתת ברית בין אב לבנו
רציתי לשאול
מכירת חמץ לכול?
השיחה שמפזרת את ענני הסערה

"כְּשֵׁם שֶׁאָדָם מְצֻוֶּה בִּכְבוֹד אָבִיו וְיִרְאָתוֹ, כָּךְ הוּא חַיָּב בִּכְבוֹד רַבּוֹ וְיִרְאָתוֹ יֶתֶר מֵאָבִיו; שֶׁאָבִיו מְבִיאוֹ לְחַיֵּי הָעוֹלָם הַזֶּה, וְרַבּוֹ, שֶׁלִּמְּדוֹ חָכְמָה, מְבִיאוֹ לְחַיֵּי הָעוֹלָם הַבָּא" (הלכות תלמוד תורה פרק ה)

מה המקור לחובת התלמיד לכבד את רבו?

בהקדמת הלכות תלמוד תורה הרמב"ם מונה שתי מצוות עשה: "ללמוד תורה; לכבד מלמדיה ויודעיה". עד פרק ד מדובר על המצווה הראשונה, ובפרק ו מדובר על המצווה השנייה, לכבד את החכמים, ושם מובא המקור מהתורה: "והדרת פני זקן, זה שקנה חכמה". בין שתי המצוות מופיע פרק ה, העוסק בכבוד המיוחד שתלמיד נדרש לכבד את רבו המובהק. הרמב"ם אינו מביא לכך מקור מהתורה.

המבי"ט (רבי משה בן-יוסף טראני, בן דורו של רבי יוסף קארו) מציע בחיבורו 'קרית ספר' על הרמב"ם הסבר מפתיע. לדעתו, כבוד הרב נלמד מהפסוק "כבד את אביך ואת אימך". כך משמע מדברי הרמב"ם בפתח פרק ה: "כשם שאדם מצוּוה בכבוד אביו ויראתו – כך הוא חייב בכבוד רבו ויראתו". הרי שהוא משווה את כבוד הרב לכבוד האב.

ואכן, על הפסוק "ושיננתם לבניך" רש"י מפרש: "אלו התלמידים". ומוסיף: "מצינו בכל מקום שהתלמידים קרויים בנים... כך הרב קרוי אב".

ללמדנו כי היחס בין רב לתלמיד מבוסס גם על קשר של אהבה, כאב לבן. הרב אמור להביע אהבה ולחוש אכפתיות לתלמיד, כאילו היה בנו, כדברי הרמב"ם בסיום הפרק: "וצריך אדם להיזהר בתלמידיו ולאוהבם, שהם הבנים".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)