חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשהקב"ה ישרוק לעמו
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספיםק
שיחת השבוע 1944 - כל המדורים ברצף
דורסנות משיגה את ההפך
חדש על המדף
משה מציב יעדים גבוהים
הקמת המשכן
בזכות המאמץ
כשהקב"ה ישרוק לעמו
כבוד הרב
כריתת ברית בין אב לבנו
רציתי לשאול
מכירת חמץ לכול?
השיחה שמפזרת את ענני הסערה

שְׁרִיקַת הַגְּאֻלָּה. בנבואת הגאולה של הנביא זכריה נאמר (זכריה י,ח): "אֶשְׁרְקָה לָהֶם וַאֲקַבְּצֵם". מה עניינה של שריקה זו? המפרשים מסבירים שהדבר דומה לשריקת רועה לעבר עדרו, שכאשר הצאן שומעות את השריקה, הן מתקבצות ומתאספות. כך הקב"ה 'ישרוק' לבני ישראל הפזורים בגולה, והם יתאספו לארץ ישראל.

בגמרא (חולין סג,א) נאמר שזו אכן שריקה ממש – שריקה של עוף ששמו רחם: אמר רבי יוחנן, למה נקרא שמו רחם? כיוון שבא רחם, באו רחמים לעולם". בהמשך לכך אומר רב ביבי בר אביי: "והוא שהוא יושב על דבר מה ומשמיע קול שנשמע כ'שרקרק', ומקובל בידינו שאם העוף יושב על הארץ ושורק – בא משיח".

המהר"ל מפראג (נצח ישראל פרק מב) מפרש כך את מאמר הגמרא: "כאשר באים רחמים מלמעלה לעולם, מפני כי השם יתברך מתחבר לתחתונים ומרחם עליהם... זהו דווקא כאשר 'יתיב על מידי' [יושב על דבר מה], לא כאשר הוא פורח מלמעלה באוויר, שאין כאן חיבור, רק כאשר הרחמים למטה... וכאשר 'יתיב על ארעא ועביד שרקרק' [יושב על הארץ ומשמיע שרקרק] נעשו עליונים חיבור לתחתונים חיבור אחד... הנה הרחמים שבאים מלמעלה הם בארץ לגמרי, ואז יבוא משיח במהרה בימינו אמן".

הבן איש חי מביא על כך את הפסוק (איוב לה,יא) "מַלְּפֵנוּ מִבַּהֲמוֹת אָרֶץ, וּמֵעוֹף הַשָּׁמַיִם יְחַכְּמֵנוּ", ומסביר שהקב"ה מבשר לעם ישראל את בשורת הגאולה על-ידי 'בהמות ארץ', שזו געיית הפרה ביום החורבן, געייה שבישרה את לידת המשיח, ועל-ידי 'עוף השמיים', הלוא היא שריקת העוף.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)