חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ריאיון פורימי עם 'בובלך'
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1942 - כל המדורים ברצף
סופו של המן ויורשיו
יש חדש
למצות את כל היכולות
מגילת אסתר
יכולים או לא?
פורים בימות המשיח
ליהודי חברון הייתה אורה
רציתי לשאול
מגילה במוצאי שבת
ריאיון פורימי עם 'בובלך'

לפני עשרים שנה היא נולדה, ומאז זכתה לשמח רבבות בארץ וגם בעולם. עכשיו היא מספקת הצצה ראשונה וגם חושפת את האיש שמאחורי הבובה הפופולרית

תעודת זהות. 'בובלך', בובת ענק בצורת רב חסידי, נולדה לראשונה לפני עשרים שנה. במרוצת השנים 'הולידה' מגוון אטרקציות וזכתה להעלות חיוך על פניהם של רבבות מכל שבטי ישראל, בארץ ובעולם.


"הנשימה כבדה, הזיעה ניגרת, אבל המאמץ כדאי". 'בובלך'

ההתחלה. ההתחלה הייתה בשמחות משפחתיות קטנות. השמועה עשתה לה כנפיים, ורבים החלו להזמין אותי. בכל פעם אני 'מריחה' את הקהל לפני הפריצה אל תוך רחבת הריקודים. אני לומדת מהר את הסגנון, העדה, הריקוד, ואז נכנסת פנימה ומשתלבת עם החוגגים.

התגובות. תמיד נעים לראות את השמחה שמשתררת על החוגגים.  בהתחלה אנשים אמרו לי שלא חשבו שיש עוד מה לחדש בעולם השמחה.

המשפחה. בהתחלה הייתה לי דמות של 'רב חסידי' בלבד. עם הזמן התרחבתי לשבע דמויות: שלישיית ילדים, חסיד ברסלב, מרוקאי, תימני ועוד. הלהיט האחרון הושק ממש לא מזמן, והוא 'סמיילי' צהוב ענק, שמקפץ מול החוגגים. אין אחד שנשאר אדיש. אבל מבין שלל הבובות הכול אוהבים במיוחד את הרב החסידי המרקד.

הנשימה. אנשים רואים אותי, את הבובה, קופצת ומרקדת, אבל זה כרוך במאמץ לא קל. הנשימה נעשית כבדה, הזיעה ניגרת, וכעבור זמן קצוב אין ברירה אלא לצאת מהאולם ולהחזיר את הנשימה לסדרה.

המוזיקה. עם הכניסה לאולם מועבר המסר לאנשי המוזיקה לנגן שירים שמחים ומקפיצים, שיכניסו את כולם לקצב. אוכל לגלות ל'שיחת השבוע' שאחד השירים האהובים עליי ביותר הוא 'ניגון הצמח צדק', המוכר בכינוי 'הניגון האבוד'. ברגע שניגון זה מושמע, כולם קופצים ושמחים.

גמלים. האירוע ה'מוזר' ביותר שהשתתפתי בו היה בר-מצווה לנער מחו"ל, שהוריו בחרו לחגוג לו במדבר. נכנסתי למעין אולם שהוקם באוהל רחב, ומסביב גמלים וחול. זה היה מוזר ושונה, אבל גם לשם דאגתי להביא את השמחה.

התהלוכה. האירוע המרשים ביותר היה תהלוכת ל"ג בעומר שארגנו חסידי חב"ד בשכונת בורו-פארק בברוקלין. היו שם למעלה מחמשת-אלפים ילדים והוריהם. ערכתי שם שני מופעים שמחים במיוחד, וזה היה אירוע בלתי-נשכח.

הגבולות. יש לי רב שמלווה אותי. ביקשו ממני ליצור דמות של רב מסוים, שתרקוד באירוע כלשהו. הרב שלי שלל את הרעיון. מובן שכל אירוע שאינו על טהרת הקודש אינו בא בחשבון מבחינתי.

דמעות אושר. שמחה מיוחדת יש לי להופיע לפני ילדים חולים או מוגבלים. דווקא הם זקוקים מאוד לשמחה. אני מתאמצת במיוחד לשמח אותם, ודמעות האושר שלהם נותנות לי המון כוח. שה' ישלח להם רפואה שלמה.

לא בפורים. בחודש אדר אני מופיע בכל יום באירוע אחד לפחות, אבל בפורים אני לא מופיע בעד כל הון. זה יום קדוש שבו אני חוגג עם בני משפחתי.

בובה כמשל. מבחוץ רואים בובה, אבל בעצם יש בן-אדם שמתפעל אותה. כך בדיוק מתנהל העולם: אל תביטו אל המעטפת החיצונית. הכול מתנהל על-ידי בורא עולם. אל תכעסו על הזולת, והאמינו שהכול לטובה.


המשפחה התרחבה. שבע דמויות מרקדות

סוד חיי. ועכשיו אני מסירה מעליי את התחפושת ואחשוף את שמי האמיתי: יוסי כהן. נולדתי ברמת-גן במשפחה מסורתית. למדתי בישיבת 'נחלים' ובהמשך עברתי לישיבה בפתח-תקווה. עברתי תהליך מורכב, עד שעליתי על מסלול התשובה, ואני ברוך השם מנהל כיום אורח חיים חרדי. במשך היום אני אברך כולל העמל על לימוד התורה, ורק בערבים יוצא לפעילות השמחה. אז את שמי אתם כבר יודעים. תמונה? עוד חזון למועד. מאחל לכולכם שהשמחה של פורים תימשך אצלכם כל השנה. פורים שמח!


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)