חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לחשוף לעולם הערבי את האמת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1941 - כל המדורים ברצף
מחפשי תיקון ומלבי תבערה
יש חדש
כללים אחרים לימי המילואים
פקודי המשכן
מבקשי הדוח
עולם שאין בו רע
תודה על הפציעה
רציתי לשאול
אורחים מירושלים ולהפך
לחשוף לעולם הערבי את האמת

הוא נולד בביירות ונמלט מלבנון לאחר שאביו נרצח. מביתו בראשון-לציון הוא חושף לפני מיליוני מוסלמים את האמת על ישראל והיהודים

תעודת זהות. הד"ר אדי כהן, יליד לבנון, בן 52, תושב ראשון-לציון. מזרחן בהכשרתו ומתמחה ביחסי ערבים-ישראלים ובסכסוך הערבי-ישראלי. בשנים האחרונות נהפך לדמות משפיעה מאוד בעולם הערבי. רבים במדינות מוסלמיות עוקבים אחר פרסומיו, שבהם הוא מעביר את האמת, מעל ראשן של רשתות התקשורת.


"המידע שאני מציג פוקח לרבים את העיניים" דהן

יהודי בלבנון. נולדתי בביירות, בירת לבנון, בימי מלחמת האזרחים במדינה. מצב היהודים הלבנונים היה סביר למדיי, ויהודים רבים התגוררו באזורנו. חיינו את ההוויה היהודית חצי בשקט, חצי בסתר. בשכונה היהודית היו בית כנסת, בית תלמוד, אטליז כשר. חגגנו את פסח בהתרגשות, ותמיד התפללנו 'לשנה הבאה בירושלים'.

המהפך. אחרי שפרצה מלחמה האזרחים הכול התהפך. מצב היהודים הורע. רבים ברחו מהמדינה. מי שבחרו להישאר האמינו כי הקשרים הטובים עם שכניהם יעניקו להם רשת ביטחון. הם נזהרו מכל קשר עם ישראל. אבא החליט להישאר. השנאה ליהודים הייתה עזה. נאצות ברחוב, גרפיטי אנטישמי, חלון מנופץ. מדי פעם בפעם הושלכו אבנים באמצע הלילה למרפסת שלנו.

פסח בלי מצה. אחרי שנחשף בסוריה המרגל אלי כהן והוצא להורג, כל יהודי שנקרא כהן חשש לחייו. שינינו את שם המשפחה שלנו. בחג הפסח שאחרי פרוץ המהפכה לא הצלחנו להשיג מצות.

החטיפה. חיינו השתנו ברגע אחד, בעקבות חטיפת אבי בידי אנשי חזבאללה. ראשון החטופים היה מזכיר הקהילה היהודית, ובאישון לילה נחטפו עוד ארבעה – נשיא הקהילה, הרופא, אחד מאנשי החברה קדישא ואבא. לדאבון-לב החטופים הוצאו להורג. זה היה הקש ששבר את אחרוני היהודים בלבנון.

טובה הארץ. לאחר שעזבנו את לבנון נדדנו למקסיקו ובהמשך, בהיותי בן שבע-עשרה, עלינו לארץ. בשירותי הצבאי השתמשתי בהיכרותי את העולם הערבי לטובת עבודתי המודיעינית. בו בזמן למדתי מזרחנות והיסטוריה של המזרח התיכון.

פוקח עיוורים. בסיום העבודה בשירות המודיעין התחלתי לפעול ברשתות החברתיות וצברתי עוקבים רבים בעולם הערבי. הצבנו את האמת לפני העולם הערבי. העיתון הסעודי 'ערב ניוז' בחר בי לפני כשנתיים לאיש המשפיע ביותר על דעת הקהל. מאז פרוץ המלחמה בעזה הפרסומים שלי זוכים לתהודה רבה. יש בעולם ערבים רבים המבקשים להכיר גם את הזווית הישראלית. המידע שאני מציג פוקח לרבים מהם את העיניים. יש כאן מלחמה תמידית על התודעה ואנחנו צריכים להיאבק ולהציג את העובדות.

אין חפים. הניסיון לבַדֵל בין אזרחי עזה לבין מחבלי החמאס אינו מעוגן במציאות. כולם שיתפו פעולה עם המחבלים. האמונה שרווחה כלכלית תספק לנו שקט מבטאת חוסר הבנה מוחלט של הצד שכנגד. גם עכשיו אנחנו מכניסים לאויב מזון וציוד שמאפשר לו אורך נשימה במלחמה. בסוף זה נתפס כחולשה שלנו.

אנטישמיות ערבית. חיברתי שני ספרים שחשפו את האנטישמיות של המנהיגים הערבים. ספרי הראשון דן בעבודת הדוקטורט של מחמוד עבאס (אבו-מאזן), הרצופה בשקרים על השואה. בספרי השני חקרתי את פעילותו האנטי-יהודית של המופתי חאג' אמין אל-חוסייני ושיתוף הפעולה שלו עם הנאצים. אלו נושאים מושתקים שחקרתי והוצאתי אותם לאור.


רבים במדינות מוסלמיות עוקבים אחר פרסומיו

סעודים ופלסטינים. אפשר להשפיע על חלקים בציבור הערבי, כמו הסעודים והאמירותים. ההסברה המכוּונת אליהם משיגה תוצאות. לעומתם, עם הפלסטינים אין מה לדבר. ההיסטוריה שלהם שחורה וחסרת תקנה. לכן אין כמעט מדינה בעולם המוכנה לקבל אותם.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)