חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1941 - כל המדורים ברצף
מחפשי תיקון ומלבי תבערה
יש חדש
כללים אחרים לימי המילואים
פקודי המשכן
מבקשי הדוח
עולם שאין בו רע
תודה על הפציעה
רציתי לשאול
אורחים מירושלים ולהפך
לחשוף לעולם הערבי את האמת

עם הרב יצחק קורץ

מנהל בית חב"ד פסגת זאב

איך אפשר לשמוח ולחגוג השנה את פורים כשיש לנו חטופים, משפחות אבלות וחיילים שנלחמים?

גם בשעות הקשות ביותר יהודים לא ויתרו על חגי ישראל. אפילו בשואה האיומה השתדלו לחגוג את החגים ולשאוב מהם כוחות ותקווה. אנחנו שמחים לא רק כשהכול טוב ונחמד, אלא כשצריך שיהיה טוב, משתדלים לשמוח ובכך למשוך אלינו את השפע והברכה.

ראינו את חיילינו שמחים ורוקדים ערב הכניסה לעזה. אפשר היה לשאול: מה אתם רוקדים? בדרך הטבע לא כולם יחזרו. אז על מה השמחה? אלא שהשמחה היא האנרגייה שבכוחה מנצחים במלחמה. וכפתגם הידוע: "לא המנצח שמח, אלא השמח – מנצח".

שמחה איננה התפרקות וקלות ראש חלילה, אלא התחברות למקורות כוח ועוצמה, למאגרי האמונה והתקווה הנצחיים שלנו. ודווקא בשעות קשות אנחנו זקוקים עוד יותר לאנרגיות האלה.

בשכונתנו מתגוררות שלוש משפחות של חטופים, ואנחנו כואבים את כאבן. ועם זה, מתחילת חודש אדר אנחנו מפעילים מוזיקה שמחה בחצר בית חב"ד. אנשים אומרים שהמוזיקה מעודדת אותם ומרוממת את רוחם. אנחנו רואים בגינה שלידנו הורים וילדים רוקדים לצלילי המוזיקה. שכנים אומרים לנו שהם רוקדים בבית. זה כוחה של השמחה.

שמחת פורים מבטאת את ה"וְנַהֲפוֹךְ הוּא, אֲשֶׁר יִשְׁלְטוּ הַיְּהוּדִים הֵמָּה בְּשֹׂנְאֵיהֶם". המרצחים המתועבים ביקשו להשבית את שמחת תורה, ולהפוך את חגנו לאבל. התשובה שלנו היא שמזימתם לא תצלח. נוסיף לשמוח ולהאמין, לבנות ולשגשג. אנחנו נשמח ונחיה, והם יבכו ויושמדו.

דווקא השנה חייבים לשמוח בפורים, להפגין את היותנו 'עם אחד', לשלוח מנות איש לרעהו, לשמח את האביונים, ובכוח השמחה לנצח את כל שונאינו ולהביא את הגאולה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)