חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שני ספרי תורה?
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1940 - כל המדורים ברצף
להחזיר לעצמנו את השפיות
יש חדש
הארת הנפש בשלבים
הקהלה והתאחדות
דיי בהוראת חז"ל
הצדקה מקרבת את הגאולה
'מכונת האמת' של הרב
רציתי לשאול
שני ספרי תורה?
משמח תלמידי ישיבות וחיילים

שאלה: האם צריך השבת להוציא ספר תורה מיוחד לקריאת פרשת 'שקלים'?

תשובה: בדרך כלל מוציאים ספר תורה מיוחד לכל קריאה. בשבת זו קוראים נוסף על פרשת השבוע, ויקהל, גם את פרשת שקלים, מפרשת כי תישא, שקראנו בשבת שעברה.

ידוע על שניים מגדולי ישראל – רבי נתן אדלר, רבו של החתם סופר, ורבי שמואל סלנט, רבה של ירושלים – שבקביעות כזאת העדיפו להוציא ספר אחד בלבד ולקרוא את פרשת 'שקלים' באותו ספר, מכיוון שפרשה זו כתובה סמוך לפרשת השבוע. השיקול המכריע אצלם הוא הרצון לחסוך 'הוצאה' ו'הגבהה' נוספת, ולפעמים גם את גלילת הספר השני למקומו. אך ברוב קהילות ישראל במרוצת הדורות נהגו להוציא ספר שני.

וכן מפורש ברמב"ם: "כל פרשה מארבע פרשיות האלו, אחד קורא אותה בספר שני... ואם היה סדר אותה שבת 'כי תשא' עצמה [דבר בלתי-אפשרי לפי כללי הלוח שלנו], קורין שישה מ'כי תשא' עד 'ויקהל' [לפרשת השבוע], והשביעי חוזר וקורא בספר שני מ'כי תשא' עד 'ועשית כיור נחושת' [פרשת שקלים]".

בלוח 'דבר בעתו' מובאים שני טעמים לכך: האחד, שספר התורה יהיה מוכן תמיד לפרשת השבוע (ואם ייגלל ל'כי תישא' יצטרכו אחר-כך לגוללו בחזרה). או "מפני היוצאים" באמצע, שכשיראו שמוציאים ספר תורה אחד בלבד, יבואו לומר ששבת זו אינה פרשת שקלים.

הפטרת השבת היא בהמשך לקריאת ה'מפטיר', בפרשת שקלים (ממלכים-ב יא-יב). הספרדים וחב"ד מתחילים ב'ויכרות יהוידע' (סוף פרק יא), והאשכנזים, התוניסאים והאיטליאנים מתחילים ב'בן שבע שנים...' (תחילת פרק יב). הכול מסיימים בפסוק יז: 'לכוהנים יהיו'. הספרדים וחב"ד מוסיפים השנה פסוק ראשון ואחרון מהפטרת 'מחר חודש'.

מקורות: רמב"ם הל' תפילה פי"ג הכ"ב. לוח 'עץ חיים'. לוח 'דבר בעתו'.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)