חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1940 - כל המדורים ברצף
להחזיר לעצמנו את השפיות
יש חדש
הארת הנפש בשלבים
הקהלה והתאחדות
דיי בהוראת חז"ל
הצדקה מקרבת את הגאולה
'מכונת האמת' של הרב
רציתי לשאול
שני ספרי תורה?
משמח תלמידי ישיבות וחיילים

עם הרב עמי ברעם

ראש ארגון 'התקשרות'

האם יש עתיד לחיי נישואין של בני זוג שיש ביניהם פערים ניכרים בתחום הדתי?

פערים כאלה יכולה להתקיים בשני מצבים: האחד, כשמלכתחילה בני הזוג ידעו על הפערים הקיימים ביניהם, וסברו שיצליחו לגשר עליהם, אלא שהתברר להם שהאתגר מורכב הרבה יותר משחשבו. השני, כשהפערים לא היו קיימים בתחילה ונוצרו לאחר הנישואין, וכאן מצטרפת גם תחושה של 'הפרת חוזה' – כביכול זה לא האדם שאיתו התחתנתי.

בעיקרון, בכל מערכת זוגית יש פערים בתחומים כאלה ואחרים, והאתגר הגדול הוא ללמוד להכיל אותם. כשיש תקשורת טובה, רצון להבין את צורכי הצד השני, הקשבה, התחשבות והומור – מצליחים לגבור על הפערים.

מהניסיון שלנו, מתחים על רקע פערים בתחום הדתי יושבים תמיד על פער זוגי. בני זוג שהתקשורת ביניהם טובה – יודעים הרבה יותר טוב לנהל משבר ולהתמודד עם אתגרים. אך כשיש קושי כללי במערכת הזוגית, כל פער נוסף, ובכלל זה פער דתי, מעצים את הקשיים.

אנחנו רואים בפועל שכאשר בני זוג מוכנים להפשיל שרוולים ולעבוד על בניית קשר נכון ביניהם, הם מצליחים ב-95% מהמקרים להתגבר על הפער הדתי. יתרה מזו, אצל זוגות כאלה, כעבור כחמש שנים, מתברר שהפער הדתי חדל מלהיות 'אישיו'.

אצל בני זוג שמתנהלים נכון נוצר תהליך התקרבות הדדי, שבמהלכו הפער מצטמצם והולך. האחד לומד איפה הוא יכול להתגמש, והשני מבין איפה הוא יכול לעשות צעדים לקראת בן הזוג.

גם כשצצים אתגרים, בעיקר בעניין חינוך הילדים, בני זוג כאלה יודעים לנהל אותם, בלי ליצור קרע ומתח מיותר במשפחה. הכול עניין של נכונות לעבוד ולהשקיע, וכשעושים זאת, רואים הצלחה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)