חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:38 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"מבטיחים לא לשכוח שום נופל"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1939 - כל המדורים ברצף
אין 'הכול או לא-כלום'
יש חדש
מושגי זמן אחרים על ההר
מחצית השקל
רמז בפסוקים
השלב השלישי
הוראה מפתיעה בחלום
רציתי לשאול
עוגה בתנור חלבי
"מבטיחים לא לשכוח שום נופל"

מי אומר קדיש על יותר מאלף הקרבנות שנפלו בטבח בשמחת תורה ובקרבות בעזה ובצפון? יש מערך מתנדבים שאומרים קדיש בשנת האבל על הנופלים

תעודת זהות. דרור-דויד עמוס (43) נולד במשפחה מסורתית וגדל בנשר. 25 שנים שימש קצין לוגיסטיקה בצה"ל. בעקבות הטבח יצא ביוזמה 'קדיש לכל קדוש', וגייס קרוב לאלף מתנדבים, שאומרים קדיש בשנת האבל על הנופלים.


"פשוט העתקנו את המודל הצה"לי לאזרחות". עמוס

תפילות של סבתא. אין לי שום סיפור מיוחד וחריג של חזרה בתשובה. לא מסעות במזרח ולא מהפך דרמטי. כשהתגייסתי הייתי צעיר מסורתי, עם משיכה בסיסית לדת. בצבא הייתי קורא פרקי תהילים. אני משוכנע שזה בזכות התפילות של סבתי. היא וסבא היו אנשים צדיקים בעיניי, ונראה שפעלו לעורר את נשמתי. כשחזרתי לנשר, השתלבתי בתפילות ובשיעורי התורה בבית הכנסת 'נוריות'.

חסד של אמת.  כאיש קבע בצה"ל ראיתי מקרוב איך מערך הנפגעים עובד עם המשפחות. קלטתי שבשכול האזרחי אין מערך דומה; ומשפחה אחרי ההלוויה שבה לביתה, ונאלצת להתמודד לבדה עם השבר. לפני עשר שנים החלטנו – קבוצת נגדים וקצינים – להקים את עמותת 'חסד חיים ואמת', שכולה על טהרת ההתנדבות ותפקידה ללוות את המשפחות האבלות. פשוט העתקנו את המודל הצה"לי לאזרחות.

מכפילים כוח. אחרי הטבח הנורא הצלחנו לבצע הכפלת כוח במערך המתנדבים שלנו. בשיתוף 'אחים לעורף', הצלחנו להגיע ליותר מ-800 משפחות אבלות. עטפנו אותן, ככל האפשר, עם ליווי ותמיכה, לצד סלי מזון והקמת אוהלי אבלים. גופים, מוסדות ואנשים טובים עמדו לצידנו ואִפשרו את הפעילות הזאת.

יתגדל ויתקדש. הצענו למשפחות – שאין אצלן מי שיאמר קדיש על הנופל – שנגייס למענן מתנדב מיוחד. ראינו שכל משפחה חשוב לה מאוד שיהיה מי שיאמר קדיש. יש גם משפחות שלמות שנכחדו, ולא השאירו מי שיאמר קדיש. גייסנו מתנדבים שקיבלו זאת עליהם למשך שנת האבל.

בקשת האלמנה. שלחנו אברך מרכסים לנחם אלמנה בצפון שבעלה נפל. כשניגש לאלמנה לנחמה, הצביעה על ילדיה, שישבו בפינת הסלון, ואמרה: "עדיין הם קטנים, וחשוב לי שמישהו יאמר קדיש על בעלי". מובן שמצאנו מייד מתנדב.

ברית דמים. לפני כשלושה חודשים שלחנו נציג לביתה של הגב' אורטל בליך, בשבעה על בעלה, ואדים, שנפל בקרב על בארי. האלמנה ביקשה מהנציג לדאוג שיהיה מי שיאמר קדיש על בעלה. כבר באותו יום עדכנו אותה שיהודי ושמו איתן מייזלס התנדב לעשות זאת. האלמנה אמרה לנו ש"הידיעה שיהודי שמעולם לא הכיר את ואדים, התנדב לומר עליו קדיש כאילו הוא קרוב משפחתו, ריגשה אותי ונתנה לי הרבה עידוד". לפני כמה שבועות התהפך הגורל. בנו של איתן, ניתאי, לוחם שריון, נפל בקרבות בעזה. איתן הצטרף למשפחת השכול. החיבור עם משפחת האלמנה הפך להיות שותפות גורל אמיתית. עכשיו איתן אומר קדיש גם על ואדים וגם על בנו.


קדיש כפול. דרור־דויד עמוס ואיתן מייזלס. המתנדב שהפך לאב שכול

הצטרפו. לצערנו רשימת הנופלים גדלה והולכת. יש כבר 1350 קדושים, השם ייקום דמם, שנפלו מתחילת המלחמה. אנחנו זקוקים לעוד מתנדבים. זה חסד אמיתי ומצווה גדולה, והדבר נותן המון נחמה למשפחה השכולה. אני פונה אל הציבור – כל מי שיכולים, אנא קבלו עליכם משימה קדושה זו. זה מאחד ממש את העם. באמירת הקדיש על כל נופל אנחנו מבטיחים שכל אחד ואחת יונצחו (להצטרפות 0522513345).


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)