חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עוגה בתנור חלבי
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1939 - כל המדורים ברצף
אין 'הכול או לא-כלום'
יש חדש
מושגי זמן אחרים על ההר
מחצית השקל
רמז בפסוקים
השלב השלישי
הוראה מפתיעה בחלום
רציתי לשאול
עוגה בתנור חלבי
"מבטיחים לא לשכוח שום נופל"

שאלה: האם מותר לאפות עוגה פרווה בתנור חלבי בכוונה להגישה כקינוח אחרי ארוחה בשרית?

תשובה: לבני אשכנז – אסור לבשל לכתחילה מאכל פרווה בכלי חלבי, אפילו אינו 'בן יומו' (שלא בושל בו חלב ב-24 השעות האחרונות), אם הכוונה לאוכלו עם בשר, אלא אם כן אין בשום אופן כלי פרווה המתאים לשימוש זה (וכן להפך, בישול מאכל פרווה בכלי בשרי כדי לאוכלו עם חלב). זו גם דעתם של כמה מגדולי פוסקי ספרד.

לדעת הרב עובדיה יוסף זצ"ל יש מקום לבני ספרד להקל לבשל, אף לכתחילה, מאכל פרווה בכלי חלבי או בשרי, מתוך כוונה לאוכלו עם המין השני. ועם זה גם לדעתו – המחמיר תבוא עליו ברכה.

בנדון שלנו, מכיוון שהכוונה אינה לאכול את העוגה עם בשר אלא אחרי הסעודה הבשרית – מותר לכל הדעות לאפות אותה בתנור חלבי, ואפילו הוא 'בן יומו'. כמו-כן מותר לאפות עוגה פרווה בתנור בשרי כדי לאוכלה אחרי ארוחה חלבית.

אבל אם רוצים לאכול את העוגה שנאפתה בתנור הבשרי עם קפה חלבי – אם התנור היה 'בן יומו', הדבר אסור לבני אשכנז, ולבני ספרד מותר. ואם התנור לא היה 'בן יומו' – מותר לאכול את העוגה עם חלב אף לבני אשכנז.

אם הונח מאכל פרווה רותח בכלי בשרי או חלבי נקי, אפילו הכלי 'בן יומו' אך קר, או שהניחו מאכל פרווה קר בכלי בשרי או חלבי נקי 'בן יומו', והכלי רותח – מותר לאכול את מאכל הפרווה עם מאכלי בשר או חלב גם לבני אשכנז.

מקורות: ב"י ושו"ע יו"ד סי' צה ס"א-ג. רמ"א שם ס"ב ונו"כ. חכמת אדם כלל מח ס"ב. שו"ת יביע אומר ח"ט, יו"ד סי' ד. ספר 'הכשרות' להרב יצחק פוקס, פרק י סעיפים צג-צו ובהערות.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)