חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1939 - כל המדורים ברצף
אין 'הכול או לא-כלום'
יש חדש
מושגי זמן אחרים על ההר
מחצית השקל
רמז בפסוקים
השלב השלישי
הוראה מפתיעה בחלום
רציתי לשאול
עוגה בתנור חלבי
"מבטיחים לא לשכוח שום נופל"

עם הרב ברוך סלונים

מנהל בית חב"ד במודיעין

כשאני בא להתפלל בבית כנסת ניגשים אליי לפעמים אנשים ובלי לשאול אותי מיישרים לי את התפילין.

האמת היא שיש כאן פער תרבותי שראוי להיות מוּדעים לו. בתוך הקהילה הדתית והחרדית זה נוהג שגרתי ומקובל. אם רואים בבית הכנסת יהודי שהתפילין שלו אינן מונחות במקומן, או שהרצועה הפוכה, ניגשים אליו ומיישרים את התפילין או הופכים את הרצועה. אנשים מקבלים זאת בטבעיות ובהכרת תודה.

בכלל, יש פתגם שהעצים בשדה גדלים לפעמים עקום בעוד עצי היער צומחים ישר, מפני שביער עץ אחד מיישר את השני. וכך בתוך הקהילה האחד 'מיישר' את רעהו, מסייע לו ומכוון אותו.

באשר לתפילין: אכן חשוב מאוד שהתפילין של ראש יעמדו במקומן, בדיוק באמצע. האדם עצמו לא תמיד מודע שהן זזו ממקומן או שלא הונחו כהלכה. לא לכל אחד יש מראה שהוא יכול להביט בה ולראות שהתפילין אכן במקומן. לכן טבעי שאחד המתפללים, שמבחין בכך, מיישר את התפילין של חברו.

ואולם ראוי לזכור שבעלי תשובה או מתקרבים אינם רגילים ל'תרבות' זו, שאנשים זרים ניגשים אליהם ונוגעים בהם. הדבר יכול להיתפס בעיניהם כחדירה לפרטיותם. על כן ראוי לפנות אליהם בעדינות ובכבוד, להעיר על הדבר הדורש תיקון ולא לגעת בתפילין או ברצועה לפני קבלת הסכמה מהם.

מי שאינם רגילים לבוא לבית הכנסת עלולים גם כן שלא להכיר מנהגים והלכות. הם יכולים לשבת במקום שבו צריך לעמוד וכדומה. בהחלט יש מקום שאנשים יעירו את תשומת ליבם וילמדו אותם, אך יש לעשות זאת ברגישות ובכבוד. יש לזכור שכשם שצריך ליישר את התפילין, כך צריך 'ליישר קו' עם הזולת.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)