חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הוראה מפתיעה בחלום
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1939 - כל המדורים ברצף
אין 'הכול או לא-כלום'
יש חדש
מושגי זמן אחרים על ההר
מחצית השקל
רמז בפסוקים
השלב השלישי
הוראה מפתיעה בחלום
רציתי לשאול
עוגה בתנור חלבי
"מבטיחים לא לשכוח שום נופל"

רבי מרדכי הזדעזע. "אבקש לעזוב את ביתך עכשיו", הודיע לאנטול. "אינני יכול לחיות בבית שבו יהודי חי עם גויה!"

"לך לגטו קובנה עכשיו", אמרה הדמות בחלום, "והצל את חייו של רבי מרדכי". אנטול התעורר בתדהמה. זיעה קרה שטפה את פניו. זה היה אביו, שכבר הלך לעולמו, שהופיע פתאום בחלומו ובפיו ההוראה המוזרה.

אנטול היה יהודי תושב קובנה, העיר השנייה בגודלה בליטא. בימים שלפני המלחמה מנתה האוכלוסייה היהודית כרבע מתושבי העיר, והחיים היהודיים בעיר שקקו.

ואולם היו יהודים שניסו להתערות בקרב האוכלוסייה המקומית על חשבון יהדותם. כזה היה אנטול. הוא המיר את דתו, נשא אישה לא-יהודייה וחי כגוי גמור. כשהחלה רדיפת היהודים חש אנטול בטוח. כך חמק מידי הנאצים יימח-שמם ואיש לא ידע כי הוא יהודי.

בתחילה ביטל את החלום. אין זה אלא חלום שווא, אמר בליבו. ואולם אביו לא הניח לו. לילה אחר לילה הופיע בחלומו וביקש ממנו בקשה אחת – ללכת להציל את רבי מרדכי פגרימנסקי מהגטו.


הרב פגרימנסקי

רבי מרדכי היה דמות מופת בעיר. הוא נולד בעיר טבריג (טאורגה) שבמערב ליטא, שבה סבו, רבי חיים רצגר, שימש הרב. כבר מקטנותו ניכרו בו כישרונות גדולים והתמדתו הייתה מופלאה.

כשבגר, למד בישיבת קלם, ושם נודעה גאונותו הגדולה. בשנת תרצ"ג מינה אותו הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון) מליובאוויטש לראש ישיבת תומכי תמימים בריגה. כעבור זמן עבר רבי מרדכי לעמוד בראשות ישיבת היידה באנטוורפן שבבלגיה. בסוף שנות השלושים (של המאה הקודמת, למניינם) שב לקובנה. השואה האיומה לכדה אותו בגטו, וגם בו שימש מקור עידוד וכוח ליהודי הגטו.

לילה אחד ניהל אנטול ויכוח עם אביו בחלום. "כיצד אעשה זאת?!", טען. "האלך לגטו ואבקש לראות את רבי מרדכי?! הלוא בכך אסכן את חיי!".

"כל שעליך לעשות", השיב האב בחלום, "הוא רק לגשת עכשיו לגדר הגטו. היהודי הראשון שתפגוש יהיה רבי מרדכי". האב לא הסתפק בכך ותיאר לבנו בחלום את דרך ההצלה המיועדת, שדרכה יוכל להציל את רבי מרדכי.

אנטול התעורר מחלומו נרעש. הפעם הבין שאין אלה דברים של מה בכך. הוא לבש את בגדיו ושם את פעמיו לעבר הגטו.

בהגיעו אל הגדר הבחין בדמותו של יהודי הדור פנים. "אתה רבי מרדכי פגרימנסקי?", שאל בלחש את האיש שמעבר לגדר. "אכן, זה אני", השיב רבי מרדכי.

"באתי להציל אותך!", קרא אנטול בהתרגשות. "לך כעת אל מבנה המקווה שבגטו, היכנס אל הבור המוביל אל אוצר המים, וצעד בתוך תעלה שיהודים חפרו. כך תגיע אל פתח המצוי מעבר לגדר הגטו". אנטול מסר לרבי מרדכי את הדברים ששמע זה עתה בחלום.

רבי מרדכי הרגיש שכוונתו של האיש כנה וטובה, ועשה כדברי הזר שמעולם לא פגש קודם לכן. הוא צעד אל מבנה המקווה, מצא את תעלת המים והחל לצעוד בתוכה. כעבור שעה קלה נפגשו השניים מחוץ לגטו.

אנטול הוביל את רבי מרדכי אל ביתו. "כיצד הצלחת לחמוק מידי הנאצים ולא להיכלא בגטו?", תהה רבי מרדכי בהיכנסו אל הבית.

מצילו השיב כי הוא חי את חייו כגוי ואף נשוי לאישה לא-יהודייה, ובזכות זה הצליח להסתיר את זהותו היהודית.

רבי מרדכי הזדעזע למשמע הדברים. "אבקש לעזוב את ביתך עכשיו", הודיע לאנטול. "אינני יכול לחיות בבית שבו יהודי חי עם גויה!".

אנטול התחנן לפני רבי מרדכי לבל יעזוב את ביתו. "זה פיקוח נפש ממש", זעק. אך ללא הועיל. רבי מרדכי היה איתן בדעתו לעזוב את הבית ויהי מה.

נחישותו של רבי מרדכי הבהירה לאנטול את חומרת נישואיו ללא-יהודייה. הוא אמר לרבי מרדכי שהשתכנע כי עליו להיפרד ממנה, אך טען שיש לעשות זאת בזהירות, שאם לא כן, היא עלולה להלשין לנאצים על יהדותו ולסכן את חיי שניהם.

רבי מרדכי נותר איתן בדעתו כי הדבר אינו סובל דיחוי. "אני מסכים להמתין רק עד מחר", אמר לבסוף. למחרת אמר לו: "שלח אותה לדרכה ואני מבטיח לך שלא יקרה לך דבר".

מלחמה עזה התחוללה בנפשו של אנטול, אך הוא החליט לעמוד בה בגבורה והודיע לאשתו הנוכרייה כי עליו להיפרד ממנה.

לפלא היה שעל אף הצעד הדרמטי שעשה נמנעה האישה מלהלשין לגרמנים על בעלה לשעבר וחברו היהודי. השניים הסתתרו בבית שנה תמימה, עד תום המלחמה.

בהשפעתו של רבי מרדכי שב אנטול לחיק היהדות. הוא נעשה בעל תשובה גמור, היגר לארצות-הברית, ושם היה מספר את נס הצלתו של רבי מרדכי ואת הצלת יהדותו שלו.


מצבתו בבית העלמין בבני־ברק

אחרי השואה היגר רבי מרדכי לבַּאיִי שבפרוורי פריס, ושם הרביץ תורה בתלמידים. לדאבון הלב לא האריך ימים ונפטר בשנת תש"י, והוא בן ארבעים ושבע שנה. ארונו הועלה לארץ ישראל ונטמן בבני-ברק.

(על-פי 'דרך עץ החיים')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)