חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השלב השלישי
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1939 - כל המדורים ברצף
אין 'הכול או לא-כלום'
יש חדש
מושגי זמן אחרים על ההר
מחצית השקל
רמז בפסוקים
השלב השלישי
הוראה מפתיעה בחלום
רציתי לשאול
עוגה בתנור חלבי
"מבטיחים לא לשכוח שום נופל"

קִבּוּץ גָּלוּיוֹת. מהלך הגאולה, כפי שהרמב"ם קובע (הלכות מלכים, פרק יא), מורכב משלושה שלבים, שיתנהלו בסדר הזה: א) עמידתו של המלך המשיח וניצחונו על אומות העולם; ב) בניין בית המקדש השלישי בידי המשיח; ג) קיבוץ כל נידחי ישראל, גם כן על-ידו. השלב האחרון, קיבוץ הגלויות, מביא אותנו לגאולה במובנה הפשוט והבסיסי – עם ישראל חוזר מפיזורו על פני תבל ומתרכז מחדש בנחלתו הנצחית.

התורה מדברת על קיבוץ הגלויות במקומות אין ספור. הנה כמה דוגמאות: "וְשָׁב ה' אֱלֹקֶיךָ אֶת שְׁבוּתְךָ וְרִחֲמֶךָ, וְשָׁב וְקִבֶּצְךָ מִכָּל הָעַמִּים אֲשֶׁר הֱפִיצְךָ ה' אֱלֹקֶיךָ שָׁמָּה. אִם יִהְיֶה נִדַּחֲךָ בִּקְצֵה הַשָּׁמָיִם, מִשָּׁם יְקַבֶּצְךָ ה' אֱלֹקֶיךָ וּמִשָּׁם יִקָּחֶךָ" (דברים ל,ג-ד). ישעיהו הנביא אומר: "וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא יוֹסִיף ה' שֵׁנִית יָדוֹ לִקְנוֹת אֶת שְׁאָר עַמּוֹ... וְנָשָׂא נֵס לַגּוֹיִם, וְאָסַף נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל, וּנְפֻצוֹת יְהוּדָה יְקַבֵּץ מֵאַרְבַּע כַּנְפוֹת הָאָרֶץ" (ישעיה יא,יא-יב). הנביא עמוס ניבא: "וְשַׁבְתִּי אֶת שְׁבוּת עַמִּי יִשְׂרָאֵל, וּבָנוּ עָרִים נְשַׁמּוֹת וְיָשָׁבוּ... וּנְטַעְתִּים עַל אַדְמָתָם וְלֹא יִנָּתְשׁוּ עוֹד מֵעַל אַדְמָתָם" (עמוס ט,יד-טו).

קיבוץ הגלויות הוא יעד גדול ונשגב. אמרו חז"ל (פסחים פח,ב): "גדול קיבוץ גלויות כיום שנבראו בו שמיים וארץ". כאשר עם ישראל כולו חוזר לארץ ישראל, הבריאה מגיעה למצבה הנכון, שלשמו נבראה, והעולם מתחיל להתנהל במתכונת התואמת את כוונת הבריאה.

כמו-כן עם קיבוץ הגלויות גם השכינה מגיעה לגאולתה. חז"ל אומרים שהקב"ה יצא עִם עם ישראל לגלות, וכאשר בני ישראל ישובו מהגלות – אף הקב"ה ישוב עימם. כל עוד יהודים שרויים בגלות – גם הקב"ה שרוי בגלות. רק בקיבוץ הגלויות הגדול והשלם, שבו ישובו כל נידחי ישראל – תסתיים גלות השכינה. מכאן גדולתו וחשיבותו של קיבוץ הגלויות.

קיבוץ הגלויות יהיה שלם, ולא יישאר אפילו יהודי אחד בגלות. על כך נאמר (ישעיה כז,יב): "וְאַתֶּם תְּלֻקְּטוּ לְאַחַד אֶחָד בְּנֵי יִשְׂרָאֵל". רש"י (דברים שם) מתאר זאת כך: "גדול יום קיבוץ גלויות ובקושי, כאילו הוא עצמו צריך להיות אוחז בידיו ממש איש-איש ממקומו". זאת, משום שרק גאולה שלמה של כל ישראל היא גם גאולה שלמה של השכינה.

מַתָּנוֹת לַמָּשִׁיחַ. הגויים עצמם יסייעו לקיבוץ הגלויות. וכך נאמר (ישעיה סו,כ): "וְהֵבִיאוּ אֶת כָּל אֲחֵיכֶם מִכָּל הַגּוֹיִם מִנְחָה לַה'". הרד"ק מפרש שהגויים, כשישמעו על נפלאות הגאולה, "יביאו ישראל... מלובשים בגדי תפארת ורוכבים בסוסים וברכב". במדרש (שוחר טוב פז) נאמר: "עתידין אומות העולם להביא דורונות למלך המשיח. וכיוון שהם באים אצל מלך המשיח, הוא אומר להם: יש ביניכם ישראל? הביאו אותם לי... משפחות של ישראל הביאו לי".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)