חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:58 זריחה: 6:52 י"ח בחשון התשפ"ב, 24/10/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשהצופרים מזהירים, מפעילים פעמונים
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 958 - כל המדורים ברצף
מי בעד מדינה יהודית
בציפייה לגאולה
ספרים
חודש של מצווה
שליח-ציבור
ענווה וחילול השם
חיבוטי-נפש של מחבר
לאהוב יהודי
כשהצופרים מזהירים, מפעילים פעמונים
קניות בימי הספירה

 

לדרברג: גישה אחרת של חסד

הבדיחה מספרת על אדם ששקע בחובות והיה לווה מאחד ומחזיר לשני, וכך הלאה (מה שמכונה בשפתנו 'לגלגל'). יום אחד כינס את כל המלווים לאספה ואמר להם: "לי כבר אין כוח לנהל את סבב הכספים ביניכם. אומר לכם אפוא את הסדר, ואנא עשו זאת בעצמכם"...

הבדיחה הזאת - שבמשפחות רבות, רבות מדיי, כבר חדלה מזמן מלהצחיק - משמשת את ר' אוריאל לדרברג בהרצאות הרבות שהוא מעביר לפני קהל מגוון, בעיקר מקרב הציבור הדתי והחרדי. לדרברג (30), מנהל מכללת 'רעיה' במקום מגוריו, בית-אל, ושני חסידי אמשינוב מבני-ברק, ר' יעקב יעקובוביץ' (30) ור' יעקב פרידמן (35), שניהם מגידי-שיעורים בעיסוקם, הקימו לפני כשמונה שנים את ארגון 'פעמונים' שמטרתו להעמיד על הרגליים משפחות הכושלות כלכלית.

מן העתיד אל העבר

על הלוגו של ארגון 'פעמונים' כתוב: "גישה אחרת של חסד". המוטו של מקימיו הוא דברי הרמב"ם, בהלכות מתנות-עניים, המדבר על "מעלה גדולה שאין למעלה ממנה (במצוות צדקה) - זה המחזיק בידי ישראל שמך... עד שלא יצטרך לבריות".

העזרה מוגשת בסדר הפוך מזה שהיה אפשר אולי לשער. תחילה מטפלים בעתיד - מחפשים דרכים להגדיל את מקורות ההכנסה של המשפחה ומסייעים באיתור קצבאות ובהקלות בתשלומים. לאחר מכן המאמץ מופנה ליצירת איזון בין ההוצאות להכנסות - בהווה. הטיפול בעבר, כלומר סילוק חובות, בא רק בשלב השלישי. "הגישה האומרת 'קודם ננקה את השולחן' מזמינה דשדוש אין-סופי בביצה. בראש ובראשונה חיוני לרפא את השיטה וליצור סיכוי לעתיד כלכלי יציב. רק אז ניגשים לטפל בטעויות שכבר נעשו", אומר לדרברג.

מלווה אישי

העזרה בפועל מוגשת בעזרת מלווה אישי, המוצמד לכל משפחה ומשפחה. המלווה נכנס לעובי הקורה ובודק עם בני-הזוג את כל סעיפי ההוצאות וההכנסות. "הרגע שבו הזוג פורש לפנינו את מערכת הכספים שלו, הוא הרגע החשוב ביותר. ברוב המקרים כבר בשלב הזה נפקחות העיניים והזוג מבין שעד היום הוא חי באשליה ובהונאה עצמית מתמשכת".

אחר-כך מגיע סעיף הקיצוצים בהוצאות לא-הכרחיות (המועמדים הראשונים לקיצוץ הם, על-פי-רוב, סעיפי תקשורת והחזקת רכב), ביטול כרטיס האשראי והשמדתו הפיזית ("אקט סמלי אך חשוב להפנמת המהלך") ופעולות נוספות.

פעילות-מנע

הארגון מפעיל עשרות רכזים בכל הארץ. הוא מייעד את עצמו בעיקר למשפחות שביסודן קיימת היכולת להתנהל נכון, אך מסיבות כל שהן נכשלו בכך.

חשובה לא פחות היא פעילות-המנע ש'פעמונים' מקיים, על-ידי הרצאות בניהול כלכלת-בית, המועברות בכל הארץ. בפעילות-המנע של 'פעמונים' נעזרו עד היום אלפי משפחות. מספר המשפחות שחולצו ממצב של קריסה כלכלית מגיע לכאלף וחמש-מאות. אלף וחמש-מאות משפחות שעברו מהפך חשיבתי, ושלמדו להתעלם מהפרסומות המפתות ומה'מבצעים' המדומים, שגורמים לבני-אדם לקנות דברים שלא התכוונו כלל לקנות ושאפילו אינם צריכים (מספר הטלפון למשפחות המעוניינות להיכנס לתהליך שיקום והבראה: 02-9975577).

פינת ההלכה ומנהג


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)