חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מוכנים לגאולה עם מדי המקדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1938 - כל המדורים ברצף
העם דורש שיח אחר
יש חדש
הבקשה לברר הלכות באורים ותומים
כתית למאור
לצוות ולהנהיג
'חֹשן' בגימטרייה 'משיח'
מסלול הזכות של העלאת האור
רציתי לשאול
קריאת שמע לער בלילה
מוכנים לגאולה עם מדי המקדש

עשרות כוהנים, מכל רחבי הארץ, קיבלו בגדי כהונה אישיים, והם מאוגדים למשמרת שממתינה לעבודת בית המקדש השלישי. הרב אברהם כהנא, מחוקרי מכון המקדש, מגלה את מה שמאחורי הקלעים

תעודת זהות. הרב אברהם כהנא, בן 45, תושב שילה. גדל ברעננה ובכפר-סבא, למד בישיבת שילה. כבר עשרים שנה ממלא מגוון תפקידים במכון המקדש – מדריך, מרצה, ובעיקר חוקר בכיר במכון המחקר של המכון.


"כדי שכוהן יוכל לעבוד בבית המקדש, צריך שיהיו לו בגדי כהונה". הרב כהנא

עצת אסיר. עוד קודם נישואיי הייתי עושה פעילות עם אסירים בבתי כלא. באחד מביקוריי בכלא דיבר איתי אחד האסירים ובמהלך השיחה אמר לי: "אתה כוהן, יש ישיבה מיוחדת בעיר העתיקה, כדאי לך ללמוד שם". אימצתי את העצה, נכנסתי לישיבה שהפעיל מכון המקדש, והשאר היסטוריה.

מחקר הבגדים. מכון המקדש, שייסד הרב ישראל אריאל, זכה לעורר מוּדעוּת גדולה לסוגיית המקדש. אחת היוזמות הבולטות היא עשיית בגדי הכהונה. זכיתי לעמול על המחקר, עם הפרויקטור הרב יהושע פרידמן שפיקח על כל העבודות, הלכתית ומעשית, עד הרמה הביצועית: כל כוהן שבא למדוד בגדים עבר דרכו.

פשתן מהודו. הפשתן, למשל, מיובא במיוחד מהודו. פיתחנו את שיטת הצביעה של התכלת, הארגמן ותולעת השני. מאחורי כל חוט וחוט בבגדי הכהונה – הכתונת, המצנפת, האבנט, והמכנסיים – יש עבודה פרטנית. לכל כוהן הותאמו הבגדים למידתו.

כהונתם עליהם. הרעיון לייצר בגדי כהונה נולד מהתפיסה שעליהם להיות מוכנים לגאולה. חלק מהמוכנות של 'כוהנים בעבודתם' היא שיהיו להם בגדי כהונה. הגמרא (במסכת סנהדרין) אומרת: "בזמן שבגדיהם עליהם – כהונתם עליהם, אין בגדיהם עליהם – אין כהונתם עליהם". כדי שכוהן יוכל לעבוד בבית המקדש מייד עם בניינו, הוא צריך שיהיו לו בגדי הכהונה.

מוכנים לעבודה. כל הכוהנים שקיבלו את בגדי הכהונה מאוגדים למשמרת, שתוכל להתחיל לעבוד מייד עם בניית בית המקדש. הכוהנים קיבלו הדרכה ליום שבו תחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים: מאחר שהבגדים הם נכס של בית המקדש, הרי שכל כוהן יצטרך להביא עימו את הבגדים לבית המקדש, ושם הוא יקדיש אותם לציבור, ואז יוכל להשתמש בהם.

תרגולת מקדש. מעת לעת אנחנו עורכים תרגול של לבישת הבגדים. בכל פעם שאני לובש את בגדי הכהונה, בתרגולות של המכון, ממלאת אותי תחושה מרוממת מאוד. סוג של 'צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות'. מרגישים שמתקדמים עוד צעד לביאת המשיח.


כוהנים בתִרגולם. עוד צעד לביאת המשיח

מגילת המקדש. בעשור האחרון עמלנו על 'מגילת בית המקדש'. זו אנציקלופדיית ענק, ובה כאלף ערכים הקשורים לבית המקדש. זכיתי להיות שותף למחקר, כעורך ראשי, לצד עוד חמישה חוקרים. עבודה רציפה ומעמיקה זו מחדדת את התחושה של חיי גאולה במובן המוחשי ביותר.

מוכנות לגאולה. דורות של מבוגרים וילדים באים למכון וזוכים ללמוד על הגאולה באמצעים מונגשים וצבעוניים, שבדורות קודמים לא יכלו אפילו לחלום עליהם. כל מה שלומדים אפשר לראות בעין, וזה מאפשר לקבל הבנה מעמיקה. יש חשיבות כבירה ללימוד על בית המקדש, ובדורנו המוּדעוּת הזאת גבוהה מאוד.

פרה אדומה. יוזמה נוספת של המכון היא הפרה האדומה. בחווה סודית יש כיום חמש פרות הקרובות ביותר להגדרות של פרה אדומה, ומהן שלוש במיוחד. הלוואי שנזכה להשתמש בהן בגאולה העתידה.

האריכות מלמדת. כל שנה, בפרשיות תרומה-תצווה, אני חושב על האריכות הגדולה של התורה לפרט כל דבר הקשור לבניית המשכן וכליו. אם התורה האריכה כל-כך, הדבר אמור לעורר אותנו להאמין ולצפות לבניין בית המקדש השלישי במהרה בימינו אמן!


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)