חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1938 - כל המדורים ברצף
העם דורש שיח אחר
יש חדש
הבקשה לברר הלכות באורים ותומים
כתית למאור
לצוות ולהנהיג
'חֹשן' בגימטרייה 'משיח'
מסלול הזכות של העלאת האור
רציתי לשאול
קריאת שמע לער בלילה
מוכנים לגאולה עם מדי המקדש

עם הרב שניאור-זלמן פיקרסקי

מנהל בית חב"ד בכיכר המדינה, תל-אביב

האם נכון להציע לעמיתים בעבודה להניח תפילין, נרות שבת וכדומה, או שזה עלול ליצור אי-נעימות?

מטבע הדברים במקום העבודה נוצרים קשרים שמעבר לענייני העבודה עצמם. אחד ממליץ על מתכון מוצלח, השני על מוצר טוב, והשלישית על בעל מקצוע אמין. אנשים שגילו את יתרונות התזונה הבריאה, למשל, אינם חוששים לדבר עליה עם עמיתיהם לעבודה.

באותה מידה אין סיבה לחשוש לדבר על ענייני יהדות – הנחת תפילין, בדיקת מזוזות, הדלקת נרות שבת וכדומה. אך מובן שהדברים צריכים להיעשות בטאקט ובנעימות ובלי ליצור לחץ שיעכיר את מערכת היחסים במקום העבודה.

באחת ההתוועדויות בבית חב"ד הצעתי לאנשים לקחת עימם את התפילין למקומות עבודתם, ולומר לעמיתיהם שיש אצלם תפילין, ומי שרוצה מוזמן לקיים את המצווה. כמה וכמה התחילו לעשות זאת וסיפרו כי היוזמה התקבלה בעין יפה.

בבית הוריי בתל-אביב נהגנו תמיד להציע לכל איש מקצוע שנכנס הביתה להניח תפילין. בדרך כלל האנשים נענו בשמחה, והיו שאמרו כי הם מניחים בעצמם. אבי שיחיה הציע ליהודי מסורתי שפתח מסעדה להציב בה עמדת תפילין, והאיש קיבל את ההמלצה בשמחה, ויהודים היו באים לאכול ובאותה הזדמנות להניח תפילין.

חשוב שהאנשים ירגישו שהדיבור בענייני יהדות לא בא ממקום 'שיווק', אלא מתוך אכפתיות אמיתית כלפי אותו עמית לעבודה. אתה לא בא 'לעשות נפשות', אלא לדאוג שיהיה לו יותר טוב ברוחניות ובגשמיות. כשאדם מרגיש שהפנייה אליו באה מתוך כנות ואכפתיות, הוא מגיב לה בחיוב.

וכדאי לזכור שמקום העבודה הוא הזדמנות גדולה לשבור מחיצות וליצור חיבורים בין יהודים לבין עצמם ובינם לבין האמונה והמורשת שלנו.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)