חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסלול הזכות של העלאת האור
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1938 - כל המדורים ברצף
העם דורש שיח אחר
יש חדש
הבקשה לברר הלכות באורים ותומים
כתית למאור
לצוות ולהנהיג
'חֹשן' בגימטרייה 'משיח'
מסלול הזכות של העלאת האור
רציתי לשאול
קריאת שמע לער בלילה
מוכנים לגאולה עם מדי המקדש

"אל תשתמש בכסף שתקבל מהקצב", הורה הרב, "אלא תניחהו בקופה מיוחדת. ביום מן הימים מובטחני שתזכה להשתמש בכסף למצווה אחרת"

מדי שחר היה הקצב מביט במעשיו של השמש, ותשוקה גדולה החלה למלא אותו, עד שפנה אל השמש והציע לו עסקה.

זה היה בעיר דונאיסקה סטרדה (סֶרדהֶלי בפי היהודים) בדרום סלובקיה. השכם בבוקר היה השמש מדליק את מנורות הנפט בבית הכנסת. הוא היה יהודי ירא שמיים ועובד ה' בתמימות, ובשעה שהיה מדליק את המנורות היה חוגר עצמו באבנט ואומר תפילה שחיבר: "לשם ייחוד קודשא-בריך-הוא ושכינתיה, הריני מוכן ומזומן להעלות אור בנרות בית הכנסת".

ועוד היה מוסיף: "יהי רצון כאילו כיוונתי בהדלקה זו את כל הכוונות והייחודים שכיוון הכוהן הגדול בזמן שהעלה את הנרות בבית המקדש".

גם הקצב נהג להשכים קום, לבוא לבית הכנסת ולקרוא פרקי תהילים. הקצב היה איש פשוט והמוני, ולא הצטיין לא בתורה ולא ביראה. ואולם בראותו את השמש בעבודתו, נתמלא ליבו רגש של קדושה ושל קנאת סופרים על הזכות הגדולה שנפלה בחלקו של השמש.

בהיותו איש מעשה, פנה אל השמש והציע לו עסקה: "אשלם לך זהוב על כל יום אם תמכור לי את זכות הדלקת המנורות בבית הכנסת".

השמש משך בכתפיו. "איני מעוניין בכסף אלא במצווה עצמה", ענה קצרות. ואולם הקצב לא הרפה. למחרת שב אל השמש ובפיו אותה בקשה. וכמו-כן בימים הבאים.

באותם ימים חי בעיר הגאון רבי יהודה אסאד, מגדולי רבני הונגריה. כשראה השמש שהקצב אינו מניח לו ואינו חדל מהפצרותיו, החליט להביא את העניין להכרעת הרב. הלך אל רבי יהודה אסאד וגולל לפניו את סיפור הדברים.


רבי יהודה אסאד. זכות המצווה של הדלקת מנורות הנפט

לאחר ששקל את הדברים פסק הרב: "אם כדבריך כל מעשיך לשם שמיים בלבד ושלא על-מנת לקבל שכר, הרי גם אהבת ישראל מצווה גדולה היא. עצתי אפוא היא כי תוותר לקצב על הזכות שבהדלקת המנורות". ומייד המשיך: "אך אל תשתמש בכסף שתקבל מהקצב, אלא תניחהו בקופה מיוחדת. ביום מן הימים מובטחני שתזכה להשתמש בכסף למצווה אחרת".

אף-על-פי שהמצווה הייתה יקרה מאוד לליבו של השמש, קיבל עליו את הכרעתו של הרב. מאז, מדי יום ביומו התייצב הקצב בבית הכנסת בשעה הנכונה, שילם לשמש זהוב אחד והדליק את המנורות.

הקצב לא ידע דבר וחצי דבר על מעורבותו של רבי יהודה אסאד בעניין, וכי הכול נעשה במצוותו ועל-פי הנחיותיו.

השמש קיים גם את החלק השני של הוראת הרב. את הזהובים שקיבל אגר בתוך קופה מיוחדת, והיא הוסיפה להתמלא מדי יום. מעולם לא הוציא ממנה ולו מטבע אחד.

חלפו כמה שנים. בינתיים הורע מאוד מצבו הכלכלי של הקצב, והוא נאבק על פרנסתו. מצוקתו גברה עוד יותר כאשר עמד להשיא את בתו. על אף כל מאמציו לא הצליח לגייס את דמי הנדוניה שהתחייב לשלם.

יום אחד ראה השמש את הקצב בוכה במר נפשו. הוא שאלו לפשר בכיו, והשמש סיפר לו כי המזל חדל לפתע מלהאיר לו פנים. "מה אעשה? כיצד אוביל את בתי לחופה?", תהה בכאב. "הלוא התחייבתי על סכום מסוים של נדוניה וליבי מלא חשש מפני התגובה של צד החתן!".

השמש מיהר אל רבי יהודה אסאד וסיפר לו את הדברים ששמע מפי הקצב. "אנא הבא אליי את קופת הזהובים שאספת", אמר לו הרב.

כעבור שעה קלה התייצב השמש בביתו, ובידו הקופה עמוסת המטבעות. "הבה נלך יחדיו אל הקצב", אמר לו הרב. הוא לבש את מעילו ויצא אל אטליזו של אותו קצב.

הקצב הופתע למראה הרב והשמש שהופיעו פתאום בפתח חנותו. "מה הסכום שעליו התחייבת?", שאל הרב את הקצב. האיש נקב בסכום הדרוש לו, והרב הורה לשמש: "פתח את הקופה והרק את תכולתה על הדלפק".

לאחר שעשה כן נתבקש השמש למנות את המטבעות. ספר השמש את המטבעות מול עיני הרב ומול עיניו המתבוננות של הקצב, והנה זה פלא – סך הזהובים תאם בדיוק את סכום הנדוניה שעליה התחייב הקצב למחותניו.

"כעת הגיעה שעתם של הזהובים למלא את ייעודם", אמר הרב לשמש. "לאחר ששימשו פעם אחת לקיום מצווה נכבדה של הדלקת הנרות בבית הכנסת הגיעה העת לעשות בהם עוד מצווה גדולה. תנם לקצב, שיוכל להשיא את בתו בכבוד ולהובילה לחופה בלב שמח". השמש עשה כמצוות הרב בלי להוציא הגה מפיו.

רבי יהודה אסאד סיפר את הסיפור בהתפעלות לתלמידיו ואמר: "ראו את התמימות והצדקות של השמש, שהסכים לוותר על מצווה שחיבב וייקר כל-כך. וראו איך מצווה אחת שנעשתה בכוונה הצמיחה עוד מצוות, כאהבת ישראל, צדקה והכנסת כלה".

(על-פי 'תפארת בנים')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)