חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ועשה ארון במו ידיך
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1937 - כל המדורים ברצף
היהדות קובעת גבולות
יש חדש
סוד מתן צדקה בלילה
תרומת המשכן
הדרך הנכונה
מקור התקווה בגלות הקשה
נס בדרך לכותל המערבי
רציתי לשאול
ציורים בבית הכנסת
ועשה ארון במו ידיך

את ארון הקודש במושב אלונה בנה אבי ברקת בלי שרטוטים והדמיות. הוא מודה לקב"ה בכל יום, קובע עיתים לתורה ומציע ללמד את הילדים ליצור ולבנות

תעודת זהות: אברהם (אבי) ברקת, בן 67. היה התינוק הראשון שנולד במושב גבעת נילי, וכיום הוא מתגורר במושב אלונה, הסמוך לקיסריה. שנים רבות שימש רתך בכיר בחברת החשמל. חבריו מכנים אותו 'הֶנְדִּימֶן'. כיום הוא עוסק במכניקה עדינה, ועבודותיו במתכת זוכות להערכה.


אבי וארון הקודש שבנה בבית הכנסת במושב בעשר אצבעותיו, בלי שרטוטים

נער פלא. בגיל צעיר מאוד התחלתי לצייר. בהיותי בן ארבע-עשרה לקחו אותי לאבחון. איש המקצוע אמר להוריי שהוא מתפעל מאוד מעבודותיי וביקש ממני: 'שמור על עצמך'. מאז אני משתמש בידיי ליצור ולעשות דברים. יש בידיים שקיבלנו מבורא עולם ברכה אלוקית ואין לזה תחליף. בתחילה עסקתי הרבה בציור, ובהמשך נמשכתי למכונאות ולאמנויות מתכת.

עצות זהב. בשל הניסיון שלי במכניקה עדינה מגיעות אליי פניות מחברות גדולות לטפל בבעיות שנוצרות אצלן. כך, למשל, פתרתי למשרד הביטחון בעיה גדולה שנוצרה במאות גנרטורים שיובאו ולא עמדו בצרכים הישראליים של זרם החשמל. הגעתי למסקנה שדרוש רכיב מסוים, קטן מאוד, אבל חיוני. בתוך חודש ימים הצלחתי לייצר את הרכיב הזה, והוא מנע השחתה של מיליוני שקלים. במצבים כאלה אתה מגלה כמה חיוני המרכיב האנושי במכלול הטכנולוגי שמקיף אותנו.

קביעות עיתים. עם כל הטרדות והעיסוקים, אני מפנה בקביעות זמן ללימוד התורה. זה מה שמחבר אותי לקב"ה ולעם ישראל. אני אוהב ללמוד עם שליח חב"ד אצלנו, הרב אריה רובין, אוהב לשאול אותו הרבה שאלות ולהחכים. הרב אריה הוא היחיד שמתגורר אצלנו ונשאר איתנו שנים רבות מאוד. אף-על-פי שלפעמים אין מניין ויש אתגרים, הוא איתנו כל הזמן, מחבר אותנו, מלכד אותנו, מקרב אותנו. הייתה לי גם הזכות לבנות את הסוכה הניידת של חב"ד במושב, שזיכתה יהודים רבים במצוות נטילת לולב וישיבה בסוכה.


"אני אוהב ללמוד עם שליח חב"ד אצלנו, הרב אריה רובין"

לדעת להודות. אני קם בכל בוקר בחמש וחצי, ודבר ראשון אומר 'מודה אני'. מאז, לאורך כל היום, אני מודה לקב"ה בכל מאכל או משקה שאני מכניס לפי. אמנם אין לי כיפה על הראש, אבל אני זוכר תמיד מי ברא את העולם ומי מחיה אותנו בכל רגע ורגע.

בצלאל. באחד השיעורים למדתי על דמותו של בצלאל, שבנה את המשכן, והרגשתי אליו חיבור מיוחד. לבצלאל הייתה חוכמה אלוקית, שבזכותה הצליח לכוון לרצונו של בורא העולם, ובזכותה קיבל את השם בצלאל. נקשרתי מאוד לדמותו והיא מהווה בעבורי מקור השראה.

כוח הדמיון. אני מהדור הישן, שלא עובד עם שרטוטים והדמיות. זכיתי לבנות בעשר אצבעותיי את ארון הקודש בבית הכנסת במושב. בניתי אותו בלי שרטוטים ותוכנת עיצוב. אני מפעיל את הראש, מדמיין את התוצאה, ועובד בידיים. כך אני בונה את כל עבודותיי. אחת הבולטות שבהן היא רובוט גדול, המוצב בכניסה למפעל, ומושך הרבה מבטים. הוא עשוי ממִחזור מכוניות.

חוכמת המעשה. בני דורנו נוטים לזלזל בדור הקודם. לנו יש מחשבים, תוכנות, מכשירים, ואילו הם עשו הכול בידיים. אבל אנחנו מחמיצים את החוכמה שהייתה להם: הראש עבד, הידיים ידעו לעשות. בשיעורי התורה אני מרותק לחוכמת החיים של ימי קדם ולומד מזה המון.

צאו מהמסכים. אני תמיד נוהג לומר להורים – הילדים של ימינו כל היום במסכים. למדו אותם בגיל צעיר להשתמש בידיים – ליצור ולבנות. הבן שלי עוסק באמנות עץ ורואה ברכה בעמלו. עבודת כפיים אינה בושה.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)