חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ציורים בבית הכנסת
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1937 - כל המדורים ברצף
היהדות קובעת גבולות
יש חדש
סוד מתן צדקה בלילה
תרומת המשכן
הדרך הנכונה
מקור התקווה בגלות הקשה
נס בדרך לכותל המערבי
רציתי לשאול
ציורים בבית הכנסת
ועשה ארון במו ידיך

שאלה: האם מותר לקבוע על עמוד החזן או על ארון הקודש תחריטים של אריות, או לצייר בעלי-חיים וצמחים על קירות בית הכנסת?

תשובה: הספרדים מקפידים שלא לצייר כלל דמות אריות בבית הכנסת, מפני החשד שנראה כאילו משתחווים לצורות הללו (על-פי אחת מתשובות ה'בית יוסף' בנדון), וכמו-כן שלא לצייר את סמלי י"ב השבטים – אריה, נחש, צבי וזאב וכיוצא באלה.

גם כמה מהפוסקים האשכנזים אסרו זאת, אך בהרבה מקהילות האשכנזים התירו לעשות תחריטים או ציורים של בעלי-חיים. דמויות של צמחים וצורות מופשטות – לא אסרו כלל.

הרבי מליובאוויטש נימק את המנהג לצייר אריות על הפרוכת ועל המעיל וכתר ספר התורה, שהכוונה להזכיר כי התפילה ועבודת האדם לה' חייבות להיות באופן של "גיבור כארי". ואולי זה בדוגמת המרכבה של הקב"ה, שבה יש "פני אריה ופני נשר". ואפילו יש מקום להתיר ציורי חיות לא-טהורות על כמה מדגלי השבטים, כי כל ציור חייב לבטא את תכונות השבט, ואם דן נמשל לנחש, מותר לצייר נחש.

אך למעשה שלל לצייר ציורים על עמוד התפילה מסיבה אחרת – כדי להימנע מבלבול כוונת המתפלל והיסח דעתו מהתפילה. לא תמיד שליח הציבור הוא ממתפללי אותו בית כנסת, הרגיל במראות אלה (וזה נוגע גם לציבור, שלא יעמדו לתפילת שמונה-עשרה מול ציורים שעל הפרוכת וכדומה). הרבי המליץ להימנע מציורים כאלה אף על הקירות ועל תקרת בית הכנסת, מפני סיבה זו.

מקורות: ב"י, יו"ד סימן קמא ס"ו ד"ה כתב. שו"ת: הרדב"ז ח"ד סי' קז. אבקת רוכל סי' סג. מערכי לב חאו"ח סי' ט. יחוה דעת ח"ג סי' סב. ספר ישרי לב חאו"ח מערכת צ. שדי חמד מערכת ביהכ"נ אות יא. שלחן מנחם ח"א עמ' רה וח"ה עמ' כא. 'הרב אשכנזי' עמ' 439.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)