חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1937 - כל המדורים ברצף
היהדות קובעת גבולות
יש חדש
סוד מתן צדקה בלילה
תרומת המשכן
הדרך הנכונה
מקור התקווה בגלות הקשה
נס בדרך לכותל המערבי
רציתי לשאול
ציורים בבית הכנסת
ועשה ארון במו ידיך

עם הרב ברק כוכבי

מנהל בית חב"ד בחשמונאים

האוּמנם ראוי לקיים בבית הכנסת בשבת מכירה פומבית של עליות או כיבודים אחרים?

האמת, בדיוק מפני החשש הזה, שהדבר לא ייראה טוב בעיני המתפללים, נמנעתי במשך שנים ממכירת העליות והמצוות בבית הכנסת. הקידושים והפעילויות נערכו מכיסנו, כמעט בלי לבקש מאיש להשתתף בעלויות, והדבר הכביד עלינו מאוד וגם הגביל את יכולתנו לתפעל את המקום כראוי.

אבל דווקא הציבור בא אליי בתביעה: למה ייגרע חלקנו? גם אנחנו רוצים להיות שותפים. המתפללים עצמם טענו שמימון הוצאות בית הכנסת ובית חב״ד הוא זכות בעבורם. מאז התחלנו לעשות מפעם לפעם מכירה של עליות ומצוות אחרות, והדבר מתקבל יפה מאוד.

כדי שלא הכול יהיה תלוי בתרומה קבענו שהעליות הרגילות יהיו לפי תור, וכך כולם מקבלים עלייה, וכל עולה תורם ב'מי שבירך' כנדבת ליבו. ואולם בחגים ובהזדמנויות מיוחדות עורכים מכירה פומבית.

בראייה שלנו, המכירות והתרומות באות ממקום של שותפות והרגשת שייכות. אנשים אמרו לי לא פעם שכאשר הם תורמים, הם מרגישים חלק מהקהילה והדבר מעמיק את החיבור שלהם עם הקהילה ועם בית הכנסת.

לא אחת קורה שהמכירות מביאות תחושת אחווה בין המתפללים, כאשר אחד קונה עלייה או מצווה ומכבד את חברו. כמו-כן המכירה מונעת טרוניות מדוע פלוני דווקא קיבל עלייה בחג, כי ברור לכולם שהוא זכה בה.

ואחרי הכול צריך לזכור שבית כנסת אין לו מקורות הכנסה מלבד התרומות של הציבור, ובלעדיהן לא יוכל לפעול ולהתקיים. אחד הכלים לרתום את הציבור למימון הוצאות בית הכנסת הוא מכירת העליות והמצוות בהזדמנויות מיוחדות, וההכרח לא יגונה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)