חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נס בדרך לכותל המערבי
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1937 - כל המדורים ברצף
היהדות קובעת גבולות
יש חדש
סוד מתן צדקה בלילה
תרומת המשכן
הדרך הנכונה
מקור התקווה בגלות הקשה
נס בדרך לכותל המערבי
רציתי לשאול
ציורים בבית הכנסת
ועשה ארון במו ידיך

לילה אחד גמלה בליבו ההחלטה. בהתקרב שעת חצות יצא מבית המדרש בגפו ופנה לעבר הכותל המערבי, לערוך בו את תיקון חצות

הקולות הרמים שבקעו באישון ליל מסמטת הכותל נשמעו היטב בבתיה הערביים של שכונת המוגרבים. "לא ייתכן שהיהודי הזה יתפלל פה בכל לילה באין מפריע", שוחחו השכנים ביניהם. "צריך לשים קץ לתפילות האלה שלו".

הפתעה טובה חוו אנשי ירושלים כאשר החלה להאיר שמשו של העלם הצעיר, רבי שלום שרעבי, שהסתתר עד אז בלבוש של שמש פשוט. רבי שלום, שכונה 'הרש"ש הקדוש', היה ידוע בצדקתו הגדולה, ופעמים רבות גונן על אחיו בעזרת כוחותיו הקדושים. הוא גם שימש ראש ישיבת המקובלים בית א-ל, במקומו של רבי גדליה חיון, מייסד הישיבה ומחשובי רבניה של ירושלים.

"מדוע לא נערוך את תיקון חצות ליד אבני הכותל?", תהה באוזני תלמידיו. "מדוע נשב בין כותלי הישיבה? וכי יש מקום מתאים יותר לקונן על החורבן ולהתפלל על הגאולה מאשר מול שריד בית מקדשנו, ושם לזעוק בלב נשבר מתי ייבנה המקדש?!".

רבי שלום היה נחוש להנהיג את אמירת תיקון חצות בכותל המערבי, אך הדבר לא היה פשוט כל-כך. היהודים בירושלים, שנשלטה בימים ההם על-ידי האימפריה העות'מאנית, היו נתונים להטרדות ואלימות מצד המוסלמים ברחובות העיר העתיקה, והחשש מפניהם מנע מהיהודים להתהלך בסמטאות החשוכות בשעות הלילה המאוחרות. ואולם רבי שלום, שבזכות ביטחונו הגדול בה' חצה נהרות ומדבריות עד שהגיע לירושלים, לא אמר נואש.

לילה אחד גמלה בליבו ההחלטה. בהתקרב שעת חצות יצא מבית המדרש בגפו ופנה לעבר הכותל המערבי, לערוך בו את תיקון חצות. בבואו אל הכותל הביט ימינה ושמאלה, למקום שהיה נטוש לגמרי, וליבו נשבר בקרבו. "אלוקים! באו גויים בנחלתך! טימאו את היכל קודשך!", זעק מקירות ליבו.

קולו של רבי שלום, שהיה בוקע שערי שמיים, הדהד בדממת הלילה. זעקותיו של רבי שלום הקיצו את השכנים הערבים משנתם. כשהבחינו ברב היושב ליד הכותל ומקונן את קינותיו ניסו להשתיקו, אך ניסיונותיהם היו לשווא.

אמנם רבי שלום ישב על הארץ, אך מחשבותיו ריחפו למעלה-מעלה. כל מילה שיצאה מפיו הייתה בכוונה עצומה, וכל מעייניו היו נתונים לתפילה על גלות השכינה. הוא לא שמע כלל את הקולות שניסו להשתיקו מתפילתו.

כאשר נשנה הדבר לילה אחר לילה החליטו השכנים למצוא שכירי חרב שיבצעו את זממם ברב העיקש עוד בטרם יגיע אל הכותל. המזימה השפלה יצאה אל הדרך והמועד נקבע.

באותו לילה, כמה דקות לפני חצות הלילה, יצא רבי שלום בדרכו הקבועה אל הכותל המערבי, כדי לומר את תיקון חצות. באחת הסמטאות החשוכות המתינה לו קבוצת בריונים, מחכה לבצע את הפעולה שבגינה הובטח לה ממון רב.

לא חלפו כמה דקות ודמותו של רבי שלום הופיעה לנגד עיניהם. הבריונים אותתו זה לזה בסימן מוסכם כי באה העת לזנק לפעולה, אך פתאום מילא אותם פחד נורא ומשתק, שלא איפשר להם להזיז איבר.


ציונו של רבי שלום שרעבי בהר הזיתים בירושלים. כוחות עליונים

רבי שלום המשיך בדרכו באין מפריע, התיישב על הארץ והחל להתפלל ולהתחנן אל ה' באמירת תיקון חצות, כפי שנהג לעשות מדי לילה.

השכנים הערבים הופתעו לשמוע את קולו של הרב כמדי לילה. בליבם תהו מדוע מעלו שליחיהם בתפקידם ולא פגעו ברב המטריד אותם מדי לילה.

עם עלות השחר מיהרו אל המקום שבו היו הבריונים אמורים לארוב לרב, ונדהמו לגלותם עומדים כמאובנים, בלי יכולת להזיז איבר ואפילו לדבר.

כעבור כמה רגעים של הלם תפסו הערבים את ראשם בבהלה. "זה איש אלוקים קדוש!", קראו באימה. "עלינו לחפש במהירות את ביתו ולבקש את סליחתו של האיש הקדוש".

בדרך כלל נמנע רבי שלום שרעבי מלהיראות כאיש מופת, ואולם הפעם החליט לצאת אל מקום המאורע, כדי שהדבר יקבל פרסום בין כל ערביי העיר ויתקדש שם שמיים. רבי שלום התקרב אל קבוצת הבריונים, שבינתיים התאסף סביבה קהל רב.

"האם אתם מבטיחים שמהיום והלאה לא תציקו לשום יהודי בעולם?", שאל בתקיפות. ואז התרחש הפלא: ה'מאובנים' החלו לפתע לנוע מעט והנידו בראשם לאות 'הן'.

מייד נפנה רבי שלום לכותל, והתפלל אל ה' שירחם על יצוריו וירפא את הבריונים. עם סיום תפילתו אירע הדבר. חברי הכנופיה החלו לנוע בחופשיות כבני-אדם רגילים. הם נפלו לרגלי הצדיק וביקשו את סליחתו.

רבי שלום חזר לבית מדרשו כאילו לא אירע דבר. מאז הותר ליהודים לערוך תיקון חצות בכותל המערבי באין מפריע.

(על-פי 'הרב שרעבי')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)