חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סוד מתן צדקה בלילה
שלחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1937 - כל המדורים ברצף
היהדות קובעת גבולות
יש חדש
סוד מתן צדקה בלילה
תרומת המשכן
הדרך הנכונה
מקור התקווה בגלות הקשה
נס בדרך לכותל המערבי
רציתי לשאול
ציורים בבית הכנסת
ועשה ארון במו ידיך

בכתבי האריז"ל נכתב שאין נותנים צדקה בלילה – "בלילה אינו זמן ראוי לצדקה" (שער הכוונות, ערבית; 'פרי עץ חיים' שער טו ועוד). על-פי תורת הסוד, הלילה הוא זמן שבו שולטת מידת הגבורה. ואם כן, לכאורה היה ראוי להרבות במתן צדקה, כדי להמתיק את הגבורות?!

אלא שיש להבחין בין שני אופנים בקשר שבין המצוות לזמן עשייתן. האופן הראשון – המצווה מתאימה לזמן שבו היא נעשית, והשניים משלימים זה את זה. למשל, לימוד תורה בחצות הלילה נחשב משובח יותר, מפני שאז "הקב"ה בא להשתעשע עם הצדיקים בגן עדן" (זוהר חלק א עב,א). עוד דוגמה: איסור הבערת אש בשבת קשור לכך שבשבת אש הקליפות מסתתרת, והבערת אש בשבת נאסרה כדי שלא לעורר את אש הקליפות (זוהר חלק ב רג,ב).

זמן דינים

אופן שני, שמהות המצווה הפוכה מעניינו של זמן קיומהּ. כלומר, המצווה נועדה לתקן את הזמן שבו היא נעשית. למשל, התקיעה בראש השנה היא ב'שופר' דווקא, ולא ב'קרן' (היינו קרן פרה), משום ש'קרן' רומזת למלכות ולדין (זוהר חלק ג צט,א), ותקיעת השופר צריכה לפעול את הפעולה ההפוכה.

לפי כל אחד משני האופנים האלה גם מצוות הצדקה מקבלת משמעות שונה. לפי האופן הראשון, הזמן ההולם את הצדקה הוא הבוקר, שאז מתעוררת מידת החסד, ובמיוחד קודם תפילת שחרית. אחר-כך, בעת המנחה, כבר יש התעוררות של דינים, ואין הכרח לתת צדקה (שער הכוונות תפילת המנחה). ובהגיע ערבית אין לתת צדקה, מפני שזה "זמן דינים קשים" (שם, תפילת ערבית).

החִיות של הקליפות

ואילו על-פי האופן השני, שהמצווה מתקנת את הזמן, יש לתת צדקה במנחה דווקא, מפני ש"צריך להמתיק הדינים, ועיקר המיתוק הוא על-ידי הצדקה" (סידור קול יעקב, מנחה). ולעומת זה בערבית (שם, 'ערבית') "אין ליתן צדקה כי אז הוא שליטת דינים גמורים".

מבואר על כך שגם הקליפות והדינים הם ברואי ה' שזקוקים לחִיות אלוקית, ומאחר שהצדקה מושכת אור אלוקי מלמעלה, היא מונעת מהקליפות את החיות המגיעה להן.

אות משמיים

ועדיין נדרש הסבר: הלוא צדקה אינה מצווה ש'הזמן גרמא', ואם כן יש לקיימה בכל עת! אלא שיש שני אופנים במצוות צדקה. האופן הראשון הוא צדקה שבאה בעקבות בקשה – כאשר עני מבקש צדקה, יש לתת לו אותה מייד, ועל כך נאמר בתורה "לא תאמץ את לבבך". האופן השני הוא צדקה יזומה, היינו שהאדם מחפש ביוזמתו לקיים את מצוות צדקה.

כאשר מבקשים מהאדם צדקה, יש לתת גם בלילה, כי אם זימנו לו עני המבקש צדקה, הרי זה אות משמיים שעליו לתת עכשיו צדקה ואין בכך פגיעה ב'חיות' של הקליפות.

(לקוטי שיחות, כרך ט, עמ' 292)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)