חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שני אלפים תורה
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1921 - כל המדורים ברצף
עם ישראל בתפארתו
יש חדש
הגלות איננה 'תקלה' אלא משימה
ישראל והכוכבים
היהודים יישארו בארץ
שני אלפים תורה
התחבולה הביאה תשועה
רציתי לשאול
מילה בהרדמה
"ירדתי מהרכב ובכיתי"

הַתְחָלַת הָאוֹר. ימי העולם מתחלקים לשלוש תקופות, כפירוט הגמרא (סנהדרין צז,א; עבודה זרה ט,א): "ששת-אלפים שנה הווי עלמא, שני אלפים – תוהו, שני אלפים – תורה, שני אלפים – ימות המשיח". תקופת ה'תוהו' נסתיימה כאשר אברהם אבינו הגיע לשלב "הנפש אשר עשו בחרן". אז החלה תקופת ה'תורה' – אברהם החל להפיץ בעולם את האמונה בה' אחד. הדבר תואם גם את מאמר המדרש: "עד אברהם היה העולם מתנהג באפילה; משבא אברהם – התחיל להאיר".

תקופת ה'תורה' עצמה מתחלקת לשני שלבים – קודם מתן תורה ואחרי מתן תורה. תקופת האבות היא מעין שלב ביניים, שהכשיר את העולם לקבלת התורה והמצוות.

אברהם, יצחק ויעקב נקראים 'אבות' ("אין קוראים אבות אלא לשלושה", ברכות טז,ב), מפני שבהם התגבשה המהות המיוחדת של העם היהודי (שהגיעה לשלמותה במעמד הר סיני). הם ה'אבות' שלנו, שכן כל יהודי ויהודי נושא בקרבו את מהותם של האבות.

כל אחד ואחד משלושת האבות הצטיין באחד משלושת ה'קווים': חסד (אברהם), גבורה (יצחק), תפארת (יעקב). ועד שאומרים, כי האבות 'החליפו' בעבודתם הרוחנית את המידות העליונות, כמאמר: "אמרה מידת החסד לפני הקב"ה: מימי היות אברהם בארץ לא הוצרכתי אני לעשות מלאכתי, שהרי אברהם עומד ומשמש במקומי". זאת, מפני שהאבות הקדושים ביטלו לחלוטין את מציאותם האישית, עד שלא היו אלא כלי שרת בידי המידה האלוקית שביטאו.

התבטלות כזאת מוגדרת 'ביטול המרכבה'. כשם שמרכבה אינה בגדר מציאות עצמאית, אלא היא כלי שרת בידי האדם הנוהג בה; כך היו האבות בטלים לחלוטין לקב"ה, עד שכל ימיהם ובכל מעשיהם לא היו אלא כלי ביטוי של הקדושה. לכן נאמר: "האבות הן-הן המרכבה", ולכן הקב"ה נקרא 'אלוקי אברהם', 'אלוקי יצחק', 'אלוקי יעקב', מפני שהאבות התבטלו לגמרי לקב"ה ונכללו באורו.

הַבִּצּוּעַ שֶׁלָּנוּ. האבות החלו להאיר את העולם באור אלוקי, ובכך הכינו בעבורנו את הכוחות לקיום התורה והמצוות. מובא על כך משל מאב שמכין בעבור בנו את כל חומרי הבניין, ואף את תכנית הבנייה, והבן צריך רק ליטול את החומרים ולבנות את הבית בפועל. במשל זה באות לידי ביטוי שתי נקודות: א) החומרים ניתנים לבן מידי האב; ב) הבנייה בפועל נעשית בידי הבן.

אף בנמשל כן: האבות הורידו לעולם אורות עליונים ביותר והכשירו את העולם לקבלת אור הקדושה, אך העבודה המעשית של קידוש המציאות הגשמית לא נעשתה על-ידם, אלא על-ידינו דווקא. למצוות האבות לא היה הכוח להיקלט בתוך המציאות הגשמית. לכן אנו אומרים שהאבות הכינו את הקרקע בלבד, אבל היכולת לקדש את המציאות הגשמית ולהעלותה – ניתנה לבני ישראל במעמד הר סיני, והפעולות שאנו עושים כיום יתגלו בפועל בגאולה האמיתית והשלמה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)