חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הגלות איננה 'תקלה' אלא משימה
שלחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1921 - כל המדורים ברצף
עם ישראל בתפארתו
יש חדש
הגלות איננה 'תקלה' אלא משימה
ישראל והכוכבים
היהודים יישארו בארץ
שני אלפים תורה
התחבולה הביאה תשועה
רציתי לשאול
מילה בהרדמה
"ירדתי מהרכב ובכיתי"

בברית בין הבתרים, שמתוארת בפרשתנו, מבשר הקב"ה לאברהם אבינו "כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם אַרְבַּע-מֵאוֹת שָׁנָה", ואולם "וְאַחֲרֵי-כֵן יֵצְאוּ בִּרְכֻשׁ גָּדוֹל" (בראשית טו,יג־יד).

חז"ל (ברכות ט,א) מספרים שבני ישראל טענו לפני הקב"ה שהם מוותרים על ה'רכוש גדול' ובלבד שייצאו מגלות מצרים רגע אחד קודם. ואף־על־פי־כן אמר להם הקב"ה שהיציאה ממצרים תלויה בצבירת ה'רכוש גדול'. ואכן, הקב"ה ציווה שבני ישראל ישאלו מהמצרים כלי כסף וזהב וכו', "שלא יאמר אותו צדיק: 'ועבדום ועינו אותם' קיים בהם; 'ואחרי-כן ייצאו ברכוש גדול' – לא קיים בהם".

לא כדי לייסר

עולה כאן השאלה אם מוצדק לעכב את הגאולה מפני השיקולים האלה? וכי בשביל זה צריך הקב"ה לייסר את בני ישראל?! ובפרט שיכול היה מלכתחילה שלא להתנות את הגאולה ב'רכוש גדול' ובמימוש ההבטחה הזאת.

יש לומר שהגלות בכללותה לא נועדה לייסר את בני ישראל. לגלות יש תפקיד – לחשוף את הטוב שבכל דבר ובכל מקום בעולם ואת האלוקות שבהם. המטרה הסופית היא "לעשות לו יתברך דירה בתחתונים". לכן כל יהודי צריך להשפיע ככל יכולתו על עוד יהודים ולהנחיל להם את אור היהדות.

שליחות חיים

עולה מכך שהגלות היא חלק מהשליחות שהקב"ה הועיד ליהודי, והיא איננה 'תקלה' חלילה. ואכן, כבר ירידת הנשמה האלוקית לתוך גוף גשמי היא בבחינת גלות שאין גדולה ממנה. הנשמה היא חלק א-לוה ממעל ממש, ומה לה ולגשמיות המאוסה ולעולם הזה שאין ירוד ממנו?! אלא שזו שליחות חייו, ולכן היהודי נדרש להיות קשוב למשימות שהקב"ה הועיד לו, והסימן הוא – המקרים שמגיעים לפתחו, בהשגחה פרטית, והמקומות שאליהם הוא מגיע.

אדם עלול לטעון שהואיל והוא שרוי בגלות, ובפרט שהקשיים בזמננו מתעצמים לעומת השנים שעברו, הרי לכל לראש עליו לדאוג לעצמו ולבני ביתו, ולהתמקד בגילוי הקדושה בארבע אמותיו. משיבים לו: בכך לא ייחלץ מהמצב של "עבדום ועינו אותם", שכן "ייצאו ברכוש גדול" זה תנאי שחייבים למלא. רק כשיהודי עוסק בגילוי הקדושה שבדברי הרשות, הוא גואל את הניצוץ שבהם ומאיר אותם באור הקדושה.

עילוי גדול

זאת ועוד, אם ייצא מהגלות בלי ה'רכוש גדול', אזיי כל הגלות הייתה ללא תועלת. מטרת ירידת הנשמה היא לפעול בעולם שייעשה 'דירה' לו יתברך, ואם היהודי איננו עוסק בכך – זה הפך כל הכוונה של ירידת נשמתו למטה.

וכשם שהיציאה ממצרים גרמה עילוי גדול, שבא בדמות השכר של ביזת הים שהייתה גדולה מביזת מצרים, כך ירידת הנשמה לעולם היא לצורך עלייה. דווקא על-ידי ירידתה היא מגיעה להתעלות גבוהה מזו שהייתה לה קודם ירידתה למטה.

(תורת מנחם, כרך עה, עמ' 128)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)