חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הגאונות של לוח-השנה היהודי
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 953 - כל המדורים ברצף
יהדות אינה נקנית ב'קפיצה'
בציפייה לגאולה
ספרים
מהירידה מגיעים לעלייה גדולה
לימוד זכות
תירוץ לקושיה
מרוסיה גאלתנו
לחולל ניסים
הגאונות של לוח-השנה היהודי
ניקיון פסח

 

הפרופ' מרצבך: "הרמוניה בין אמונה למדע"

"עד לפני כעשר שנים לא ידעתי כלום על לוח-השנה העברי", מתוודה עלי מרצבך, פרופסור למתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן ומומחה לתורת ההסתברות. "יום אחד ישבתי ללמוד את הלכות קידוש-החודש ברמב"ם. נפרש לפניי עולם מופלא, חכם מאוד, שדיבר אליי גם בגלל החישובים המתמטיים המורכבים שבו". כיום נחשב מרצבך מומחה בתחום ואף מעביר באוניברסיטה 'קורס ללוח העברי', במסגרת הפקולטה למתמטיקה.

תורת ההסתברות מנסה לחשב את סיכוייהם של תרחישים. למשל, מהי ההסתברות שמטבע ייפול חמישים פעמים רצופות על אותו צד? או, למשל, מהי ההסתברות שפרופסור בעל-שם למתמטיקה יעלה ארצה, יתגורר בשילה, יהיה אב לעשרה ילדים, ששישה מהם כבר הקימו בתים בישראל וכולם ביש"ע?

נס או אירוע טבעי?

ניחשתם - זהו הפרופסור מרצבך. הוא נולד לפני חמישים וחמש שנים במשפחה דתית בפריז. בבחרותו בא לארץ, ללמוד בישיבה. אחר-כך למד מתמטיקה וסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית. את הדוקטורט עשה באוניברסיטת בן-גוריון. התחתן והשלים פוסט-דוקטורט בצרפת. לאחר ששב ארצה עם רעייתו מרים, התיישבו השניים בשילה. ששת בניו ובנותיו הנשואים גרים (עם שבעה-עשר ילדיהם) בעופרה, באלון-מורה, בשילה, בגוש-קטיף, בסוסיה ובגבעת-הדגן.

"הקב"ה מנהיג את העולם באמצעות חוקי הטבע שקבע", אומר הפרופ' מרצבך. "לפעמים הקב"ה רוצה להתערב בבריאה ולחרוג מהסדר הרגיל. אם יעשה זאת באורח גלוי מדיי, יפגע הדבר בבחירה החופשית. על-כן הוא מסווה את התערבותו. הוא מחולל ניסים שאפשר להסבירם במסגרת 'תורת ההסתברות'. בכך הוא מאפשר לכל יחיד להחליט אם אירע כאן נס או מאורע טבעי. שני אנשים ניצלו מתאונת-דרכים קשה - האחד יאמר 'קרה לי נס', השני יגיד, 'יד המקרה'".

ידע בלתי-ייאמן

חזרה ללוח-השנה היהודי. "זה לוח גאוני", אומר מרצבך בהתפעמות, "טוב בהרבה מכל הלוחות האחרים. בשונה מהלוח הלועזי, שמתייחס למהלך השמש בלבד, והלוח המוסלמי, שמתייחס לירח בלבד - הלוח היהודי מביא בחשבון הן את השמש הן את הירח. השליטה של חז"ל באסטרונומיה ובמתמטיקה לא-תיאמן. אנחנו מדברים על תקופה שלפני כאלפיים שנה, כאשר לא עמדו לרשותם שום אמצעים טכנולוגיים!".

אין סתירה

בשנים האחרונות מכהן פרופסור מרצבך כנשיא 'אגודת תורה ומדע', המאגדת מאות אנשי-מדע שומרי מצוות. הרעיון המרכזי של האגודה הוא להוכיח לעמיתיהם כי אין כל סתירה בין אמונה למדע. "לא מדובר בשני קטבים, אלא בשני חלקים המשלימים זה את זה בהרמוניה מלאה", אומר מרצבך. "כך אני חי ומאמין בפשטות כשאני באוניברסיטה וכשאני, להבדיל, בבית-הכנסת".

את הרעיון הזה מבקש פרופ' מרצבך להנחיל גם לבני-הנוער. ביום שלישי הקרוב הוא מקיים באוניברסיטה כנס פתוח לצעירים בנושא תורה ומדע. יופיעו בו רבנים ומדענים ידועים, שיציגו את הסוגיה ממגוון זוויות. מרצבך עצמו ירצה, איך לא, על "הבסיס המתמטי של הלוח העברי".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)