חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:35 זריחה: 6:14 ט"ו באדר א' התשפ"ד, 24/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לימוד זכות
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 953 - כל המדורים ברצף
יהדות אינה נקנית ב'קפיצה'
בציפייה לגאולה
ספרים
מהירידה מגיעים לעלייה גדולה
לימוד זכות
תירוץ לקושיה
מרוסיה גאלתנו
לחולל ניסים
הגאונות של לוח-השנה היהודי
ניקיון פסח

לראות את השלמות

"וראה הכהן את הנגע... וראהו הכהן" (ויקרא יג,ג). יש כאן רמז, שכאשר בודקים את האדם, אסור לראות את חסרונותיו בלבד, את מקום נגעו, אלא צריך לראותו בשלמותו, עם מעלותיו. זהו שנאמר: "וראה הכהן את הנגע" ואחר-כך "וראהו הכהן" - שיראה את כולו.

(עיטורי תורה)

שתי עיניים

לפיכך נאמר (שבועות ו) כוהן שסומא באחת מעיניו אסור לו לראות את הנגעים. כל נגע, בין של יחיד ובין של רבים, צריך בחינה בשתי עיניים - בעין אחת לראות את הנגע, ובעין השנייה לראות את הסיבות שגרמו לכך. כוהן הרואה רק בעין אחת, הרואה רק את הנגע ואינו טורח למצוא צד זכות, פסול מלראות את הנגעים.

(הרב יוסף קליין)

מידה טובה מחיה

חז"ל אמרו (סוטה יא,א) כי מרובה מידה טובה ממידה שאינה טובה. על לשון הרע, שהיא מידה רעה, נאמר שהיא הורגת שלושה (רח"ל). מכאן שלשון טובה, שהיא מידה טובה, מחיה ארבעה.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

מקומו גורם

במסכת אבות (ב,ד) נאמר: "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו". לפעמים מקומו של הזולת גורם לו לחטוא, משום שפרנסתו היא ללכת כל היום בשוק, ועיניו רואות את כל התאוות, העין רואה והלב חומד.

(תניא)

רחמים על הזולת

האומר שבגלל מעשהו הטוב של פלוני מגיע לו כי יעזרהו הקב"ה במה שדרוש לו, הופך גם על עצמו את הדין לכף-זכות. המשתתף בצער חברו ומעורר עליו רחמים, יבוא על שכרו.

(הבעל שם טוב)

תוכחה מתוך קירוב

תקופה זו דורשת אצל כלל ישראל קיום מצוות אהבת ישראל לכל אחד ואחד מישראל. יש ללמד זכות על כל יהודי ואסור שתהיה מחלוקת. אין הכוונה שאל-לו לאדם להוכיח את הזולת, אלא שיש לעשות זאת בדרך של קירוב וללא 'דקירה'.

(ספר השיחות תש"ד)

להיכנס לחיי הזולת

כאשר אדם דן את חברו, עליו להיכנס ככל יכולתו לחייו הפנימיים של הזולת, להתחשב במעמדו, במצבו ובכל הסובב אותו, ולהתעמק בסיבות שהביאוהו לחיות כך את חייו. כאשר השופט מעמיד את עצמו במקומו של הזולת, חי את הניסיונות שלו, ומתחשב בכל הסיבות האלו - רק אז המשפט אמיתי.

(לקוטי דיבורים)

עין של חסד

על כל אחד מוטלת החובה והמצווה לחזק את רעהו, לסעדו ולתמוך בו. איש-איש יטהר לבבו מכל שמץ מידה לא-טובה, ובעין של חסד ורחמים יביט על זולתו, לדון אותו בכל עת לכף זכות.

(אגרות-קודש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)