חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שיקולי הסוחר ושיקולי הצדיק
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1919 - כל המדורים ברצף
אגרוף מלוכד למיגור הרשע
יש חדש
כל יהודי כמו אדם הראשון
בריאת האדם
לשוב בימי הנעורים
העברת הרוע מן העולם
שיקולי הסוחר ושיקולי הצדיק
רציתי לשאול
ברכות על מים
"מהכאב הנורא תצא תשועה גדולה"

"רבי, יש כאן טעות!", קרא אייזיק בחרדה. "אינני עוד אייזיק הגביר והנדבן הגדול. מזלי התהפך עליי, ונותרתי עם פרוטות אחרונות. עסק זה הוא הסיכוי האחרון שלי להפוך את הגלגל"

פני הפועלים היו נפולות. "מה קרה?", שאל אייזיק וליבו הלם בחוזקה. "העצים התליעו", אמרו הפועלים. בחלומותיו השחורים ביותר לא תיאר לעצמו אייזיק שכך יקרה. "כולם?!", שאל בבהלה. "אכן", באה התשובה, "התולעים אכלו אותם מבפנים".

אייזיק נודל, סוחר היערות העשיר, נמנה עם סוחרי העצים הגדולים בפולין. מדי שנה, עם הפשרת השלגים, היה נוסע ליערות הגדולים, נושא ונותן עם האצילים אדוני היערות, וקונה את העצים הדרושים לו. בבתי המלאכה שלו היו מנסרים את הגזעים והופכים אותם לקורות הראויות לבנייה ולייצור רהיטים.

ידו של אייזיק הייתה פתוחה לכל נזקק. כשעלה בידו להשלים עסקה גדולה, היה נוסע אל רבו שבמזרח פולין, רבי יעקב מביאלה, ומוסר לידו סכום הגון לצורכי צדקה.

השנה חדל המזל להראות לאייזיק פנים שוחקות. מתחריו הצליחו להקדימו ולקנות את העצים שעמדו לכריתה, והוא נותר בלי סחורה.

אייזיק נערך מראש לאפשרות כזאת, ולשם כך בנה מחסני ענק, שבהם אחסן אלפי גזעי עצים, עתודה לימים קשים. והנה מתברר שכל העצים ששמר במחסניו בדיוק לעת כזאת התליעו...

הוא ביקש מפועליו שלא לגלות את דבר קריסתו העסקית: "אם יעוטו עליי הנושים ויתבעו ממני לשלם להם מייד את חובותיהם, תישארו בלי מקור פרנסה. אל תאמרו דבר, ובעזרת ה' נעבור את התקופה הקשה יחד, ותוכלו להוסיף ולהתפרנס אצלי". פועליו נותרו נאמנים לאדונם ולא סיפרו דבר, אך בליבו של אייזיק כרסמה דאגה עמוקה.

ביקורו של מר רשקס, מתווך היערות הוותיק, כמו זרה מלח על פצעיו. אציל מעיירה סמוכה, שעימו לא היו לאייזיק קשרים עסקיים, רוצה למכור את יערו הגדול במחיר מציאה ממש: אלפיים רובל, אבל במזומן!

ברגע הראשון רצה אייזיק לדחות את המתווך על הסף. בידו נותרו מאתיים רובלים בלבד. אך במחשבה שנייה, העסקה שנפלה לפתחו מן השמיים נראתה לו גלגל הצלה אחרון. "שוב אליי מחר", ביקש מהמתווך.

בעודו תוהה כיצד לפעול בא אליו לביקור אחד מידידיו הטובים, שעימו ניהל בעבר כמה שותפויות. אייזיק הציע לו להיות שותף בקניית היער הגדול תמורת אלף ושמונה-מאות רובלים. הסוחר הסכים ויצא להביא את חלקו בעסקה.

כעת היו ברשותו של אייזיק אלפיים רובלים. חשק עז תקפו לנסוע מייד אל האציל ולסגור את העסקה בטרם יתחרט, אך כחסיד נאמן ידע שלא יעשה צעד כזה בטרם יקבל את ברכת רבו. ברגליים כושלות הגיש לרבי יעקב מביאלה את בקשת הברכה, שאליה צירף 'פדיון' בן רובל אחד בלבד.

"זה איננו 'פדיון' הראוי לעסקה גדולה כל-כך", השיב הצדיק, והחזיר את הרובל לחסיד. אייזיק הוציא מארנקו מטבע של שלושה רובל, שהכין כדמי נסיעה לפריץ, אך רבו סירב גם לזה.

"תן לי את ארנקך", ביקש הרבי, ואייזיק עשה כמצוותו. הרבי הוציא מהארנק מאתיים רובל, והחזיר לאייזיק את אלף ושמונה-מאות הרובלים הנותרים.

"רבי, יש כאן טעות!", קרא אייזיק בחרדה. "אינני עוד אייזיק הגביר והנדבן הגדול. מזלי התהפך עליי, ונותרתי עם פרוטות אחרונות. עסק זה הוא הסיכוי האחרון שלי להפוך את הגלגל. אני חייב את כל הסכום, שרובו אינו שלי, כדי להשלים את העסקה".

"אייזיק, אל תהיה טיפש", אמר רבי יעקב בקול שליו. "האציל יאריך לך את מועד מסירת הסכום כולו. בקש ממנו ארכה".

אייזיק יצא אל ביתו של האציל ובליבו אמונה גדולה כי אם הרבי אמר – כך יהיה. ואכן, הפריץ, שהכיר את שמו הטוב של אייזיק וידע שאפשר לסמוך עליו, ניאות למכור לו את היער על סמך הבטחתו כי ישלים  את מאתיים הרובלים החסרים לאחר זמן.

מזלו של אייזיק החל נוסק מחדש. הוא מכר את העצים במחיר טוב, וגם לאחר שמסר לשותפו את חלקו ברווחים, נותרו בידיו אלפי רובלים. מייד נסע אל הפריץ וסילק את חובו, ומשם היישר אל רבו. הפעם הכין 'פדיון' הגון – חמש-מאות רובל.

רבי יעקב נטל את חבילת השטרות, הוציא ממנה רובל אחד והחזיר את השאר לחסיד. "רבי, נתתי זאת בלב שלם", אמר אייזיק.

רבי יעקב חייך. "ידעתי, בני, ידעתי. בשעתו חפצת לתת לי רובל אחד, ואותו אני לוקח היום. וכי עלה על דעתך כי רבך נעשה פתאום אוהב בצע? דע כי באותה שעה ראיתי שמזלך יורד. נגזר על כספך שלא יצליח. אילו היית מוסר לאציל את הצרור עם מאתיים הרובלים, לא היית רואה ברכה לעולם.

לכן נטלתי ממך את כל מה שהיה שלך. לאציל נתת כסף שאינו שלך, וכך ההצלחה האירה לך פנים. יצאת לבצע את העסקה מתוך אמונת חכמים עזה שסיגלת לך, והיא פתחה לפניך שערי הצלחה חדשים. עכשיו העשירות לא תמוש ממך ומזרעך לדורות".

(על-פי 'סיפור לשבת', מאת יאיר וינשטוק)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)