חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שישו ושמחו בשמחת התנ"ך
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1918 - כל המדורים ברצף
קחו שמחה לכל השנה
יש חדש
מתנה עם תכלית
שמחת תורה
הוכחה הפוכה
ריקוד לקראת משיח
הצדיק 'הפסיד' בדין תורה
רציתי לשאול
חתני החג
שישו ושמחו בשמחת התנ"ך

הבכי של אביו בעת הלימוד המשפחתי נצרב בליבו של הילד אבישי אילת. כשבגר, יזם פלטפורמה מושקעת ללימוד התנ"ך כולו בתוך שנה ולסיומו בשמחת תורה

 תעודת זהות. אבישי אילת, בן 55, תושב שדה יעקב, שם גם נולד וגדל. שימש מהנדס בשירות קבע, וכיום מקדיש את חייו להרצאות על יהדות במכינות קדם-צבאיות. מפעל חייו הוא מיזם דיגיטלי של לימוד התנ"ך, המאפשר לאלפים ללמוד בכל יום קטע, במסלול לימוד מסודר, מבואר ומונגש, ולסיימו בשמחת תורה.


"קפצתי על המציאה". אבישי (צילום: אנצ'ו ג'וש. ג'יני פיקס)

בכי של אבא. בכל שבת בבוקר, אחרי התפילה, היינו כולנו, כל בני המשפחה, יושבים עם אבא ללמוד. זה זמן שקט ונוח מאוד ללימוד משפחתי. אתה לא מתחרה באף אחד, לא ממהר לשום מקום. נהגנו לעבור עם אבא על חלק מהפרשה, בעיקר על ההפטרה. פעמים רבות, כשאבא היה קורא את ההפטרה, קולו היה נשנק, מרוב התרגשות, ואז היה מעביר לאחותי את התפקיד להמשיך. זה בדרך כלל היה קורה בהפטרות בספר ירמיהו. הבכי הזה של אבא נצרב בליבי, אבל לא פחות מכך נוצר בי החיבור העמוק לתנ"ך ולתכניו המופלאים.

גילוי התנ"ך היומי. אחרי שסיימתי את הישיבה התיכונית כפר הרא"ה למדתי תואר ראשון בהנדסה במכון לב. הרגשתי שיש לי חסר בלימוד התנ"ך, והחלטתי ללמוד אותו לפי הסדר. קראתי את ההקדמה של תנ"ך קורן, ושם מצאתי בשם הרב שאול קוסובסקי ע"ה שאם קוראים את התנ"ך לפי חלוקת הסדרים של המסורה (שהיא שונה מחלוקת הפרקים המוכרת) מסיימים את כל התנ"ך בשנה. קפצתי על המציאה, וסיימתי את התנ"ך בכל שנה. כך שבע שנים רצופות.

חישוב מחדש. הבעיה הייתה שהחישוב המוצג בהקדמה אינו מדויק, ובכל שנה חסרו לי כמה ימים או שנותרו כמה ימים בלי לימוד. ישבתי לעשות מחדש את החישובים, שהם די מורכבים, ובסופו של דבר מצאתי שאכן מספר הסדרים מתאים בדיוק ללוח השנה, בכל קביעויות השנים, והבנתי שעליי לפרסם זאת לעם ישראל.

חלוקת המסורה. הקמתי אתר ייעודי המנגיש את התנ"ך לפי החלוקה היומית, המבוססת על חלוקת הסדרים של המסורה. הרעיון הוא שבשבתות קוראים את התורה, ובימי חול את הנביאים והכתובים. בסבב שמתחיל במוצאי שמחת תורה מסיימים במשך שנה את כל התנ"ך.

חוויית קריאה. כידוע, יש קטעים רבים בתנ"ך שקשים להבנה. החלטתי לשלב ביאורי מילים, שאינם עוצרים את רצף הלימוד. הקדשתי לעבודה זו בכל בוקר כחצי שעה עד שעה, ולפני כשנתיים, לאחר 17 שנים של עבודה יום-יומית, סיימתי ברוך השם לכתוב ביאור לכל התנ"ך.

רוח התנדבות. עד היום הצטרפו יותר מחמשת-אלפים משתמשים קבועים. זמן הלימוד היומי הממוצע עומד על עשר דקות קריאה, ועם העמקה קלה עוד חמש דקות. אנשים טובים שמעו על היוזמה והציעו עזרה. כך למשל התנדב תלמיד ישיבה לפתח יישומון. הורים תרמו את שדרוג האתר, לזכר בתם שנהרגה בפיגוע. רב מכפר-סבא הקליט שיעורים לפי מסלול הלימוד. מדהים לראות כמה אנשים מתחברים ליוזמה זו.


מפעל חיים.
להנחיל את לימוד התנ"ך לעם ישראל

סיום משפחתי. כשהילדים גדלו, רעייתי עודדה אותי ללמוד ולסיים את כל התנ"ך עם הילדים. הצלחנו להדביק אותם בלהט הלימוד, וברוך ה' זכינו גם לעשות כמה פעמים סיום משפחתי של התנ"ך.

זמן להתחיל. יש חוסר מוּדעוּת לחשיבות העצומה של לימוד התנ"ך. זה הבסיס שלנו, ההיסטוריה שלנו. לימוד התנ"ך נוגע ברבדים העמוקים ביותר של העם שלנו. ערב שמחת תורה אני מזמין את הציבור להצטרף ללימוד היומי בתנ"ך. זה תענוג רוחני שמעניק משמעות גדולה לחיים. הסבב החדש מתחיל בשמחת תורה – וזה הזמן! (שם האתר: תנ"ך יומי tanachyomi.co.il).


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)