חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברכת 'לישב בסוכה'
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1917 - כל המדורים ברצף
לחבק גם את הערבה
יש חדש
לולב בשבת כזכר למקדש?
חג הסוכות
יופי של מצווה
יֵצאו מים חיים מירושלים
המים שיבשו את תכנית הזדון
רציתי לשאול
ברכת 'לישב בסוכה'
שלומי בונה סוכה

שאלה: האם בכל פעם שנכנסים לשבת בסוכה מברכים 'לישב בסוכה'?

תשובה: מצוות הישיבה בסוכה כוללת כל דבר שדרך האדם לעשותו בביתו: אכילה ושתייה, שינה, לימוד תורה, שיחת רעים וכו'. בלילה הראשון חובה לאכול בסוכה לפחות 'כזית' לחם.

מדין התלמוד צריך לברך על הסוכה בכל פעם שנכנסים לתוכה, גם אם אין אוכלים בה; אך למעשה כתבו הפוסקים, שמברכים על הקביעות העיקרית בלבד – האכילה, והיא פוטרת את כל שאר הדברים הנעשים בסוכה. ואולם לפי פסק רבנו הזקן, כשנכנסים לסוכה אחרת, יש לברך שוב, על מאכל או על בילוי עם ידידים.

אכילת לחם בשיעור של יותר מ'כביצה' (ששיעורה: ל'שיעורי תורה' – 54 סמ"ק, ויש נוהגים – 100 סמ"ק) מחייבת לכל הדעות ברכת 'לישב בסוכה'.

עוגות ושאר מיני מזונות בשיעור 'כביצה' חובה לאכול בסוכה, אך באשר לברכת 'לישב בסוכה' הדעות חלוקות. יש הנמנעים מלברך, ואחרים נוהגים לברך רק כשאכילה זו באה לקבוע 'קידוש במקום סעודה'. הספרדים מברכים על עוגות רק כשהן בשיעור המתאים לקביעת סעודה (בנטילת ידיים וברכת 'המוציא').

למנהג חב"ד מברכים 'לישב בסוכה' גם על מיני מזונות בשיעור 'כביצה', ואף על שתיית רביעית יין של הבדלה.

שתיית תה או קפה עם כיבוד אחר, שמקובל לאוכלו בבית בתורת קביעות, חייבים לעשותה בסוכה, אך בלי ברכה.

כשעושים קידוש על היין מברך המקדש 'לישב בסוכה' אחרי סיום הקידוש, ואילו השומעים אומרים אותה בישיבה, אחרי ברכת 'המוציא', וכן הוא מנהג חב"ד. ויש נוהגים לברך תחילה 'לישב בסוכה' בעמידה, ומייד אחר-כך יושבים לברך 'המוציא'.

במשנה מוזכר שרצוי שלא לאכול ולשתות מאומה, אפילו מים, מחוץ לסוכה. למנהג חב"ד מהדרים בכך, אך אין לברך על משקה או פירות וכדומה 'לישב בסוכה'.

מקורות: סוכה כו,ב. מה סע"ב ומרדכי שם. שו"ע או"ח ונו"כ סי' תרלט ותרמג. שו"ע אדמו"ר הזקן ומשנ"ב שם. שו"ת יחוה דעת ח"א סי' סה. ספר המנהגים חב"ד עמ' 67. אוצר מנהגי חב"ד עמ' ש. וראה שולחן מנחם או"ח ח"ג סי' שיד.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)