חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1917 - כל המדורים ברצף
לחבק גם את הערבה
יש חדש
לולב בשבת כזכר למקדש?
חג הסוכות
יופי של מצווה
יֵצאו מים חיים מירושלים
המים שיבשו את תכנית הזדון
רציתי לשאול
ברכת 'לישב בסוכה'
שלומי בונה סוכה

עם הרב יצחק קפלן

משלוחי חב"ד באשדוד

כמשפחה שחוותה אובדן קשה לנו לשמוח בחגים. החג מציף את הכאב והחסר.

זו שאלה קשה וכואבת, ואינני יכול אלא לשתף בניסיון החיים של בני משפחתי ושלי, כאשר התמודדנו עם מצב דומה. העצה שאוכל לתת היא – לא לנסות להתעלם או לשכוח, אלא בדיוק להפך, להעניק מקום ונוכחות בתוך שולחן החג לבן המשפחה החסר. אמנם הוא אינו עימנו פיזית, אבל עדיין נוכל לתת ביטוי לזיכרונות ולדברים היפים שלמדנו ממנו ושחווינו איתו.

כמה חודשים לפני בר-המצווה שלי נלקח מאיתנו בחטף, כשהוא בשיא כוחו, אבינו ע"ה, שהיה לא רק ראש המשפחה ואדם משכמו ומעלה, אלא הדמות הדומיננטית ביותר סביב שולחן השבת והחג, שאותו ניהל ביד רמה.

לאחר פטירתו הפתאומית סעודות השבת והחג הוסיפו להתנהל באותה מתכונת שהוא יצק. הוספנו לשיר את הניגונים, נזכרנו בדברי התורה ובמנהגים המיוחדים, והתחושה הייתה שהוא עדיין איתנו. בזכות כל הדברים הטובים שקיבלנו ממנו לאורך השנים, הוא הוסיף להיות נוכח בבית גם אחרי פטירתו.

ככל שאדם היה קרוב אלינו יותר וחסרונו מורגש יותר, כך החותם שהשאיר בנו עמוק יותר. בין שמדובר באב או אם, אח או אחות, בן או בת – החיים לצד בן המשפחה הקרוב העניקו לנו ללא ספק שיעורים נפלאים לחיים. במקום להתמקד בכאב ובעצב, ולחלופין להדחיק את תחושת החלל הגדול, נסו למלא אותו בכל מה שבן המשפחה האהוב השאיר לנו אחריו. אין ספק שזה מה שנשמתו הייתה רוצה שנעשה – שנוסיף לשמוח, ושנשתף גם אותה איתנו בשמחתנו.

ויהי רצון שלא נדע עוד צער לעולם, ואחרי ולמרות הכול, שיהיה לכולנו חג שמח!


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)